Başlangıçta

Bir yeni doğanı eve getirdiğinizde, hayat bulanıklaşır. Bebeğiniz gece ve gündüzü tersine çevrilebilir, hayatınız da kaotik olabilir. Bunun için uyuyabildiğinizde uyuyup, aklınıza geldiğinde yemek yer, biraz şanslıysanız da hızlı bir duş alırsınız. Ancak burada bir ipucu var: Bebekler rutin işlerde başarılı oluyorlar. Bir bebeğin günü size ritim ve öngörülebilirlik kazandırıyor.

Mesela yatmadan önce yapılan ritüele başlamak bu konudaki endişenizi azaltabilir. Örneğin öğlen uykusu size bir mola verir. Rutinler ebeveynlerin kontrollü hissetmelerine yardımcı olabilir çünkü bazen meşguliyetten kontrolü kaybetmiş hissedebilirsiniz. İlk birkaç ay doğal olarak öğlen uykularını planlamak mümkün olmayabilir ve bebekler isteklerine bağlı olarak ilginize muhtaç olabilirler. Bu nedenle bir öğle vakti rutini istediğiniz gibi gitmeyebilir.

Bebeğinizle bir ritüel nasıl ayarlanır?

Bebeğin İpuçlarını Kullanın

İpuçlarını izlemek onun için etkili bir rutin oluşturmanıza yardımcı olur ve bebeğinizin aşırı aç ya da yorgun olmasından dolayı gerçekleşen duygusal tepkilerin önlenmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz için yatma zamanı

Bir yeni doğan günde 16 saat uyurken, yemek için iki saatte bir uyanabilir. Rhode Island Hastanesi’ndeki gelişimsel-davranış pediatri bölümünün direktörü Pamela High, “Gece ve gündüz vakitlerinde farklı davranın. Gündüz uyandığında yürüyüşe çıkın şarkı söyleyin, yüksek sesle konuşun. Fakat gece uyandığında onu besleyin ve sırt üstü yatırın böylece sonunda gece vaktinin sadece uyumak için olduğunu anlayacaktır.” diyor.

Yatırma ritüeli için makul bir süre seçin, mesela saat 07.00 civarı ve her gece yapmak istediğiniz üç veya dört şeyi seçin. Bebeğinize pijamalarını giydirebilir, şarkı söyleyebilir, kitap okuyabilir veya bebeğinize masaj yapabilirsiniz. Herkes için rahatlatıcı olduğu ve bunu her gece aynı saatte yaptığınız sürece tam olarak ne yaptığınız önemli değildir. Uzmanlara göre, bebeğinizin alışkanlıkları öğreneceği sinyaller veriyorsunuz, sonunda bu sinyalleri alacak ve uykusu gelecek.

Stres Dolu Banyo Saati

Doktorunuzdan banyo için onay aldığınız zamandan itibaren ki genelde bu göbek bağının düştüğü zamandır banyo yaptırmaya başlayın. Bir yeni doğanın banyo rutini hazırlık aşamasındadır. Bebeği taşımadan önce ihtiyacınız olan her şeyi toplayın: Bebek küveti, banyo havlusu, kapüşonlu bebek havlu veya bornozu, bebek sabunu, yumuşak bir bez, saçlarını durulamak için bir havlu, losyon, bebek kremi ve bir bebek bezi. Banyo havlusunu yarıya kadar katlayın ve yere koyun. Bu onu çıkardığınızda bebeği ilk koyacağınız yerdir. Kapüşonlu havluyu üste yerleştirin. Sonra, küveti yalnızca 4-5 santim ılık suyla doldurun ve sıcak olmadığından emin olmak için kolunuzun içinde test edin. Duş lifini küvete atın ve üzerine biraz sabun dökün. Şimdi geriye kalan tek şey bebeğinizin soyunması ve hafifçe banyosuna indirilmesidir. Banyo bittikten sonra, bebeği koltuk altlarının altına sıkıca tutun, küvetten çıkarın ve kapüşonlu havluyu kaldırın. Havluyu çabucak etrafına sarın, sonra onu alın.

Öğlen uykusu Sırları

Bebeğin gündüz uykusu nihayet bir düzen almaya başladığında, şu anda şekerleme dersinin başlamasının zamanı gelmiş demektir. Bebeğinizin herhangi bir yerde uykuya dalmasına izin vermek yerine planı hazırlamak için bebeğin doğal ritmiyle çalışmaya başlayın.

‘’Gece boyunca Uyku’’ yazarı olan Jodi Mindell’e göre, bebeklerin öğlen uyku düzenlerini yaratabilmek için geceleri uyumadan önce okuduğunuz öyküleri okuyup ışıkları azaltmak ona aynı sinyalleri gönderecektir.

Yemek zamanı

Bir aile olarak yemek yemek için oturmanız, bebeğinizle kurabileceğiniz en önemli rutinlerdendir. Katı maddeleri yemeye başladığında size katılabilir. Yaklaşık 6 ay sonra, bebek maması için hazır olduğunda, akşam yemeğinden önce oturun, yavaş yavaş ve bir kaşıkla nasıl yiyeceğini öğretin. Sonra yemek zamanı geldiğinde hep birlikte masaya oturun. Ona doğranmış sebze veya peynir vererek masada kaşıkla oynamasını sağlayın. Sonunda nasıl kullanması gerektiğini öğrenecektir. Katı yemeklere alıştığı zaman siz ne yiyorsanız bebeğinize de aynısından vermeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte televizyonu kapatıp gününüz ile ilgili konuşun, bu onun sosyal gelişimini ve konuşma becerisini de attıracaktır. Bir aile olarak birlikte yemek yemek önemlidir. Çocuk büyüdükçe, aile yemeklerinden hoşlananlar genellikle daha iyi davranışlarda bulunuyorlar. Araştırmalar, aynı zamanda aileleriyle birlikte yaşayan ergenlerin genellikle okulda daha iyi durumda olduklarını ve depresyona maruz kalma olasılığının düşük olduğunu keşfetmiştir. Günün sonunda birlikte konuşup yemek yiyebilecekleri bir zaman olması aile içinde bağları güçlendiriyor.

Bebeğiniz için mutlu, keyifli rutinler oluşturmak için birkaç kural vardır. Sabah erkenden kalkmanız gerekiyorsa, uyanır uyanmaz bebeğinizi giydirin ve puset ile dışarı çıkın. Veya öğleden sonra evden çıkmayı planlayın ve sabahları evde sessiz zaman geçirin. Bebeğiniz, günün ortasında gözlerini ovuşturmaya başlarsa, oluruna bırakmanız gerekir, daha sonra işlerinizi halledebilirsiniz!

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!