Evet, bebekler için bazen bir ebeveyni görmezden gelmek oldukça yaygındır. Yeni doğan bebeğiniz yüzünüzü tanımayı öğrenir ve örneğin 6 ile 8 haftalık bir zamana kadar gülümsediğinizde onun da yüzünde bir gülümseme görebilirsiniz. Bu onun büyüme kilometre taşlarından biridir.

Bebeğinizle aranızda 2-3 aya kadar sosyal etkileşim olmalı ancak gün boyu sürmeyecektir. Bebeğiniz bazen sosyalleşmekten bıkacak ve sadece sakinlik arayacaktır.

Çocuğunuz onu uyutmak veya yemek yemeye yönelik tüm çabalarınızı protesto ettiğinde, bebek bakıcısından bu işleri yapmasını istemeniz veya babasından rica etmeniz, onun size olan güveninin sarsılmasına sebep olabilir.

Ama bazen de bebeğiniz sadece sizinle daha çok vakit geçirdiğinden sıkılabilir ve başka insanlarla da etkileşimde olmak ister. Veya sosyalleşmekten sıkılmış, yorulmuş olabilir ve sessizlik arayışı içine girebilir. Bunu şahsi algılamayın ve diğer insanlarla da bağ kurmasına yardımcı olun.

Eğer bebeğiniz artık size gülümsemiyor ve göz teması kurmaktan kaçınıyorsa, ona onun hoşuna giden nesneleri ve oyuncakları gösterin. Yüzünüzle taklitler yapın ve komik sesler çıkartın.

Gülümsediğinizde bebeğinizin de size gülümsemesi için normal aylar 2. ve 3. , tanıdık nesnelere tepkiler vermesi için de gerekli aylar 7. aydan sonrasıdır.

Bunun dışında çocuğunuz dışarıdayken ve tamamen rahat olmadığı ortamlarda da size olduğundan farklı davranabilir, evdeki davranışlarını sergilemeyebilir. Bu tamamen bulunduğu ortamı yabancılamasından ve huzursuz olmasından kaynaklanır. Onu ne kadar çok dışarıya çıkartırsanız bu duruma o kadar çok alışacak ve sizinle güvende hissettiği için sizinle etkileşimini de arttıracaktır.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!