Deneyimli ebeveynler, arkadaşlarınız ve toplum size ebeveynlikleri ile ilgili iyi niyetli tavsiyelerde bulunurlar. Ancak tavsiyelerinin doğruluğundan nasıl emin olabilirsiniz? Andrew Adesman’ın “Bebek Gerçekleri” adlı kitabından yardım alıp, bazı bebek efsanelerinin gerçeklerine göz atalım.

Bebeğin Uyku Konumu

Efsane: Bebeğinizin yan yatmasında problem yoktur.

Gerçek: Bebeğinizin daha sağlıklı ve doğru uyuduğundan emin olabilmek için konumunu sırtüstü veya karın üstü hale getirmeli ve yanına bazen destekler koymalısınız.

Uzmanlar açıklıyor: “Bebekler bazen siz onların yanında değilken kendi kendilerine yuvarlanırlar ve onları yan yatırdığınızda yuvarlanma ihtimalleri daha fazladır. Bu sebeple en güvenli uyku pozisyonu sırtüstü yatırmaktır. ‘’

Uyku Kontrolü

Efsane: Yenidoğan bebeğinizin ne zaman ve ne kadar uyuyacağını kontrol etmelisiniz.

Gerçek: Yenidoğan bebekler hazır olduklarında uykuya dalabilirler ve altını ıslattığında, üzgünken veya canları acıdığında uyanmakta zorlanmazlar ve uyandıklarında size gerekli ipuçlarını verirler.

Uzmanlar açıklıyor: “Buradaki anahtar kelime ‘yenidoğan’. Birçok ebeveyn program çizmeye çalışıyor ancak bebekler daha çok küçük olduğundan sizin programınıza uymaya ve alışkanlık edinmeye henüz hazır değiller.’’

Kundaklamak

Efsane: Kundaklamak, telaşlı bir bebeği rahatlatmak için modası geçmiş bir yöntemdir.

Gerçek: Kundaklamak, düzgün bir şekilde yapıldığında etkili ve rahatlatıcı bir teknik olabilir.

Uzmanlar açıklıyor: “Kundakçılık rahatlatma konusunda çok yararlı bir tekniktir. Bazı ebeveynler bebeklerinin aşırı ısınması konusunda endişe ediyorlar ancak düzgün bir şekilde giyinmişlerse bu bir sorun değildir. Yalnızca onu kundağın içinde nasıl konumlandırdığınız önemlidir, bunun için de doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğinizin Öğle Uykusu

Efsane: Bir araba koltuğunda, kanepede veya misafirlikteki uyku, şekerleme sayılmaz.

Gerçek: Çocuğunuz sessizce uyuyorsa, sayılacaktır.

Uzmanlar açıklıyor: “Çocuğunuz gerçekten rahatça uyuyabiliyorsa, öğle uykusunu nerede uyuduğunun fazla bir önemi yoktur.’’ Yani bebeğiniz karyolanın dışında başka bir yerde uykuya dalarsa, onu transfer etmek için gerçekten bir neden yoktur. Ve bu uykunun yetersiz olduğunu düşünerek ardından onu yeniden uyumaya zorlamayın.

Yatmadan Verilen Tahıllar

Efsane: Yatmadan önce bir şişeye pirinç veya tahıl verilmesi bebeklerin gece boyunca uyumasına yardımcı olur.

Gerçek: Bu yöntemin bebeğin uykusu üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Uzmanlar açıklıyor: “Aslında tam tersini düşünürseniz, pirinç ve tahılları çok erkenden tüketmek güvensiz olabilir. Çünkü bebekler 4 aydan önce pirinç ve tahıllarını sindiremiyor olabilirler. Ebeveynler doğal süreç konusunda acele etmeye çalışıyorlar ve kilometre taşlarını erkene çekmeye çalışıyorlar ancak bu uygulama bebekleriniz için gerçekten tavsiye edilmiyor.’’

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!