Yenidoğan bebeğinizi nasıl ve nerede uyutacağınız kişisel bir tercihtir ancak bir başlık veya beşik yenidoğan bir bebek için bazı avantajlara sahiptir. Bebeğiniz yeni doğduğunda küçücük olduğundan, tam boy beşikten ziyade daha küçük bir beşikte daha güvenli olabilir. Ancak bazı riskler içerdiği düşünüldüğünden, bebeğiniz fazla yastığı veya ekstra yorganı olan beşikteyken kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz.

Bir beşik veya pusetin boyutunu kıyaslayarak da hangisinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.  Alanınız sınırlıysa, pusetler bebeğinizin sizinle aynı odada uyumasını kolaylaştırır. Doktorlar,  aynı yatağa girmeyecek dahi olsalar bebeklerin ebeveynleri ile aynı odada uyumasını öneriyor çünkü uyuma sırasındaki tehlikeleri azalttığı ve anneyle bebek arasındaki bağı arttırdığı düşünülüyor. Ayrıca bebekle annenin aynı odada kalması, geceleri anne sütüyle beslenen anneler için işleri daha kolay hale getirir.

Taşınabilirlik pusetin bir diğer avantajıdır. Çocukların başka bir odaya kolayca taşınması sağlanır, böylece bebeğiniz istediğiniz bir odada uykuya dalabilir ve geceleri de başka bir odada uyumaya devam edebilir.

Bir beşik veya başlık kullanırsanız, alt kısımdan iyi desteklendiğinden emin olun; böylece çökmez veya tehlike içermez. Ayrıca birileri ona çarparsa devrilme ihtimalini ortadan kaldırmak için geniş tabanlı olmalıdır. Üreticilerin ağırlık ve boyut sınırlamalarını aklınızda bulundurun; bebeğinizi daha küçük yataklar için çok büyük olduğunda bebeğe hareket alanının kalmayacağını hatırlayın. Üreticinin talimatlarını bulamazsanız, beşiği aldınız yere 20 kilo taşıma limiti olup olmadığını sormanız makul olacaktır.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!