Bebeğiniz ağlıyorsa muhtemelen size bir şey anlatmak istiyordur. Ağlamak, bebeklerin aç, yorgun, rahatsız olduklarını veya o gün çok fazla uyarıcıya maruz kaldıklarını bildirme biçimidir. Bazen bebeğin ağlamasına izin vermek gerekir ama bebeğiniz ağladığı zaman hemen yanına gitmek özellikle de yeni doğmuş bebekler için en doğrusudur. Bebeğinize fazla ilgi göstereceğinizden veya şımartacağınızdan endişelenmeyin. Tam tersi şekilde araştırmalar ağladıkları zaman yanlarında olunan bebeklerin büyüdükleri zaman daha uysal davranışlar sergilediklerini göstermiştir.

Açlık:

Birçok bebek 24 saatlik bir zaman diliminde her 1-2 saatte bir beslenir ve genellikle beslenmek için geceleri uyanır. Sakin bebekler açlık hissettikleri zaman parmaklarını emme hareketi yapabilir veya huysuzlanabilirler. Daha hareketli bebekler ise acıktıklarında daha fazla tepki verirler. Ardından heyecanla beslenmeye başladıklarında sütle birlikte çok fazla hava yutarlar ve bu da gaz sıkışmasıyla birlikte daha fazla ağlamalarına neden olabilir.

Rahatsızlık:

Tıpkı yetişkinler gibi bebekler de rahatlarını kaçıran şeylerden hoşlanmazlar. Mideyle, gaz ve hazımsızlıkla ilgili sorunlar bebeklerde sık görülen rahatsızlık nedenleridir. Bebeğiniz beslendikten sonra huysuzluk ediyorsa, karnı ağrıyor olabilir ve çoğu zaman gazını çıkardığınızda ağlaması durur. Bebeklerde ısı da rahatsızlık kaynağı olabilir. Çok üşüyorsa ya da sıcak basmışsa ağlayabilir. Ayrıca vücudunu sıkan ve kaşındıran giysiler de onu ağlatır. Giysilerin belini sıkmamasına, yakasının yüzüne sürtmemesine, kol ve bacak kısımlarının da hareket ederken toplanmamasına veya giydiği kumaşın kaşıntı yapmamasına dikkat edin. Bazı bebekler için bunlar tahammül etmesi mümkün olmayan şeylerdir.

Yalnızlık, can sıkıntısı ve korku:

Bebekler bazen sadece ilgi çekmek, sevgi ve şefkat görmek için ağlarlar. Bebeğiniz ağlıyorsa canı sıkılmış ve korkmuş olabilir veya kendisini yalnız hissediyordur. Sevgi ve şefkat isteyen bir bebek, sadece sizi görmekle, sesinizi duymakla, dokunuşunuzu hissetmekle veya kucağa alınmakla sakinleşebilir. Bebekler kucağa alınmayı anne ve babalarını gördükleri, seslerini ve kalp atışlarını duydukları için çok severler.

Aşırı yorgunluk:

Bir bebek aşırı yorgun olduğu zaman ağlayarak gerginliklerini atarlar. Yorgun bebekler genellikle bu durumu huysuzlanarak belli eder. Bebeğinizin sizin sandığınızdan daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir. Yeni doğmuş bebekler genellikle günde 16 saat uyurlar. Fazla gürültü, hareket veya görsel uyarıcı da bebeğinizin ağlamasına neden olabilir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!