Her şeyden önce endişelenmeyin. Yeni yürümeye başlayan çocukların yeni dil becerileri ile mücadele etmek normaldir. Çocuğunuzun düşüncelerini cümleler halinde biçimlendirmesine yardımcı olmak için, bu cümleleri ve sesleri nasıl çıkartacağını ona öğretmeniz gerekir. Diyelim ki çocuğunuz çoraplarını giymek istiyor. Çoraplarını giymek için ‘’anne, çorap ve yardım’’ kelimelerini ayrı ayrı kullanabilir. Ona kelimelerini nasıl birleştireceğini sizin öğretmeniz gerekir. Cümlenin doğrusunu söyleyerek kafasına daha doğru kodlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Konuşmayı öğrenmesi için söylediklerinizi tekrar etmesini istemeniz başta iyi bir yol gibi görünebilir ancak sürekli devam etmeniz bunu öğretmek yerine ezbere bir komuta dönüştürür. Zaten cümleleri bir araya getirme isteğinden dolayı muhtemelen sizi sık sık taklit edecektir. Hevesli değilse, kelimeleri bir kez daha tekrarlayın ve sonra bırakın. Belki bir dahaki sefere hatırlar ya da taklit etmeye çalışırken daha rahat olur. Çocuğunuz tam olarak öğrenene ve cümleleri kendi kendine kullanmaya başlayana kadar ona her ihtiyacı olduğunda aynı tür kısa ve basit cümleler kullanın.

Kelimeleri cümle haline getirmeye başladığında ve kelimeleri tam doğru telaffuz edemediğinde onu sert bir şekilde uyarıp hemen doğrusunu söylemesi için baskı uygulamayın. En azından kelimeleri birleştirmeye çalışmasının iyi bir gelişim olduğuna odaklanın. Bununla birlikte eksik de olsa talep etmeye çalıştığı şeyi anladığınızda karşılık vermeye çalışın ki sizinle iletişim kurabildiğini anlıyor olsun. Bununla beraber zaman içinde ‘’ile’’ gibi bağlaçları da cümle içinde kullanmasını öğretmek de konuşmasını geliştirmesine yarar sağlar. Uzun cümle modellemelerine başlayabileceğinize, sizinle konuşmak için daha fazla çabaladığında karar verebilirsiniz.

Kelimeleri biliyor ancak doğru birleştiremiyorsa kelimeleri cümlelerin neresinde kullanacağını öğrenmesine yardımcı olun. Kuracağınız cümleler aynı ve tutarlı olduğunda daha hızlı öğrendiğini görebilirsiniz.

Onu anlamadığınızda sinirli oluyorsa, bu da iyi bir işarettir. Bu, sizinle iletişim kurmaya çalıştığını, sizin mimiklerinizi anlamaya çalıştığını ve iletişim kurmak için hevesli olduğunu gösterir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!