Bağımlı olma ve bağlanma, sizinle bebeğiniz arasındaki duyguları tanımlamak için iki farklı yöntemdir ancak bağlılık bağlanmadan daha geniş bir anlam taşır.

Bağlılık, hem siz hem de bebeğinizle ilgilidir. Bu, zamanla bebeğinizin kendisini güvende hissetmesine, sevilmesine ve dünyayla yüzleşmeye hazır hissetmesine yardımcı olan bir ilişki kurmanız ile ilgilidir.

Bağlanma ise sizinle ilgilidir. Bu, bebeğiniz için hissettiğiniz sevgi ve hassasiyetin artması ile ilgilidir. Hamileyken dahi bunu hissedebilirsiniz. Veya doğumdan sonra bebeğinizi ilk kez kucağınıza aldığınızda hissedebilirsiniz. Bunu hissetmek daha uzun bir zaman da alabilir.

Bağlılık

Doğumdan itibaren bebeğinizin size olan bağlılığı ona verdiğiniz ilgi ve sevgiye karşılık olarak gelişir. Bebeğinizin kucaklaşma, oyun oynama, dinlenme ve besin ögeleriyle ilgili ihtiyaçlarını fark edip ona cevap vermek, onun size olan bağlılığına yardımcı olur.

Bu güçlü pozitif bağlantı bebeğinizle birlikte büyür ve önemli bir temel oluşturur. Kendisini güvende hissetmesine ve potansiyel tehlikelere karşı korunmasında yardımcı olur.

Bebeğiniz size gülümser, mırıldanır, emekler, ağlar ya da sizden bir cevap beklentisi içinde size kollarını uzatabilir. Bu durumda bebeğiniz sizden bir gülümseme, cevap, güzel bir söz veya sarılma beklentisi içinde olacaktır.

Ona hassas bir yanıt vererek, bebeğinizi orada onun yanında olduğunuz konusunda rahatlatabilirsiniz. Böylece bebeğiniz oynamak veya keşfetmek için kendini daha rahat hissedebilir. Bebeğiniz bir şeylerle meşgulken bile sizin onun yanında olduğunuzun farkında olması bebeğinizi güvende ve rahat hissettirecektir.

Bağlılık, zamanla gelişip derinleşen uzun bir süreçtir. Güvenli bir bağlılık, bebeklerin düşüncelerini ve duygularını düzenlemelerine ve öz saygılarını geliştirmelerine yardımcı olur.

Bağlanma

Bağlanma, bebeğinizle olan ilişkiniz için benzersiz olan sevgi, bakım ve endişedir. Bebeğinizle güçlü bir bağa sahip olmak sizi mutlu eder.

Doğumdan önce bile bebeğinize bağlandığınızı hissedebilirsiniz. Belki de bebeğinizin ilk tekmesi ona karşı koyulmaz bir sevgi hissetmenize neden olabilir. Ama bazen bağlanma dediğimiz süreç daha uzun da sürebilir ve doğumdan bebeğinizin birinci yaşını doldurana kadar olan süre içinde gerçekleşebilir. Bağlanma, herkes için doğal gelişen bir süreç değildir. Bebeğinizle aranızda bir bağ kurmanız zaman alabilir. Elinizde olmayan nedenler bağ kurma sürecini etkileyebilir.

Ebeveynliğin ilk derslerinden biri, her zaman doğru yolu bulamamanızdır. Her zaman doğru davranmanız mümkün olmayabilir. Kendinize bu bağı hissetmek için zaman tanıyın, sevgi ve şefkat duygularınızın anlık olarak veya zaman içerisinde gelişeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!