Uzmanlara göre küçük bebeklerin hafızaları henüz çok fazla gelişmemiştir. Bunun sebebi nesneleri ve insanları hatırlamalarını sağlayacak hafıza bölümlerinin henüz gelişmemiş olmasıdır. Bebeklerin hafıza bölümleri 6 aydan itibaren gelişmeye başlar. 6. aydan itibaren bebekler bir şeyleri hatırlamaya başlayabilir. Uzmanlara göre bebeklerin kişileri hatırlaması, onları görme sıklığıyla yakından ilişkilidir. Örneğin bebeğiniz her hafta büyükanne ve büyükbabasını görürse muhtemelen 6 veya 9 aylık olduğunda onları tanıyacaktır. Hatta onları her gün görürse hafızası tazeleneceğinden, tanımaya başlaması için birkaç hafta dahi yeterli olacaktır. Yüzleri bebeğinize tanıdık geldiğinde gülümseyerek bunu belli ettiğini görebilirsiniz.

Bebeğiniz ayda yalnızca 1 kez gördüğü birini hatırlayamadığı zaman şaşırabilirsiniz. Bebeğinizin ayda 1 kez gördüğü insanları hatırlaması birkaç yılını dahi alabilir. Bebeğinizin hafızasını güçlendirmek için daha önce gördüğü insanların resimlerinden veya görüntülü görüşmelerden de yararlanabilirsiniz. Yalnızca kişileri hatırlamasıyla ilgili hafızasını geliştirmek dışında bebeğinize rutinler oluşturmak ve benzer şeyleri izletip göstermek de hafıza bölümünü geliştirme konusunda oldukça işinize yarayacaktır.

Bebeğinizin genel hafızasında nesneleri ve insanları tanıma durumu farklı şekillerde çalışır. İnsanlar değişebilir ve farklı zamanlarda farklı şekilde görünebilirler. Bebeğinizin değişen kişileri hatırlaması, insanları hafızasına ne şekilde kaydettiği ile çok yakından ilişkilidir. Bu nedenle oldukça fazla insan görmesi ve bu insanları görme sıklığının hafızasını geliştirmesine katkısına oldukça şaşırabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!