Bebeklerde beyin gelişimi konusunu ele alırken özet olarak en önemli 2 lobdan bahsetmek gerekir:

Frontal lob

Beynin frontal lobu alnının arkasında bulunur. Frontal lob, yürüme, konuşma, problem çözme, duyguların bazı yönleri gibi davranışları ele alır. Bu alandaki gelişme, bebeğiniz daha hareketli ve sözlü hale geldiğinde olur. Bu da yaklaşık 6 ay ile 12 ay arasında hızlanır.

Bebeğiniz gıdıklanmaya başlayınca, beyninin sol kısmı aktivite ile aydınlanır. En sevdiği ninniyi dinlediğinde veya bir oyuncak parçasının iç içe girdiğini gördüğünde beyninin sağ tarafı hareket halindedir.

Çoğu insan için, dil üretimi beynin sol kısmı tarafından kontrol edilirken, sağ taraf konuşmanın duygusal içeriğini kendi tonu ve ritmiyle yorumlamaktan sorumludur.

Frontal lob zamanla olgunlaşır ve gelişmesi yıllar alır. Yeni işlevler, çocukluk çağında sürekli olarak eklenir. Beyin çocukluk çağında o kadar aktiftir ki ortalama 5 yaşındaki kişi, tükettiği kalorinin yarısını onu beslemek için kullanılır.

Temporal lob

Temporal lob, işitme, koku ve dil anlama özelliklerini kontrol eder. Öğrenmeyi, hafızayı ve duygusal tepkileri etkinleştirmek için amigdala ve hipokampüs ile birlikte çalışır.

İşitme, bebekler arasında tamamen gelişmenin ilk adımlarındandır. Doğumdan birkaç dakika sonra yeni doğan çocuklar şaşırtacak şekilde yüksek sesle ağlarlar. Çünkü bu erken fiziksel gelişim, bebeğiniz doğmadan çok önce gelişir.

Araştırmalar, iç kulağın doğumdan önce tam olarak oluşmuş tek duyu organı olduğunu gösteriyor. İç kulak, hamileliğin ortasında erişkin boyutlarına ulaşır.

Koku, bebeğinizin hayatının başında gelişir. Araştırmacılar, 7 aylık gebelik haftasında doğan prematüre bebeklerin kokulara tepki verdiğini ve bu nedenle kokuların tespit edilmesine yönelik gerekli araçların doğumdan önce bile işlev gördüğü anlamına geldiğini söylüyor.

Yenidoğanlar, ilk günlerinde dahi kokulara tepki göstererek çürümüş yumurta gibi nahoş kokulara buruşmuş bir yüz ifadesi gösterirken şekerli kokularla gülümserler. İlk haftasının sonuna kadar, bir bebek annesinin sütüne batırılmış emziğine yönelebilir hale gelir, ancak diğer emziren annelerin sütlerini görmezden gelirler.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!