Yeni doğanlar çok uyur ve bu uyku genellikle günde 16 ile 17 saattir. Fakat çoğu bebek hayatın ilk birkaç haftası boyunca gündüz veya gece belirli saatlerde uzun süreli olarak uyumazlar.

Sonuç olarak bebeğinizin uyku düzensizliği sizin için de zor ve yorucu bir hal alır. Yeni bir ebeveyn olarak, bezini değiştirmek, beslemek veya onu rahatlamak için muhtemelen gece boyunca birkaç kez kalkacaksınız.

Neden yeni doğanların uyku düzenleri öngörülemez?

Bebeklerin uyku döngüleri yetişkinlerden daha kısadır ve bebekler beyninde meydana gelen olağan dışı gelişim için gerekli olduğu düşünülen REM uykusunda daha fazla zaman harcıyorlar.

Tüm bu öngörülemezlik, bebeğiniz için gerekli bir evredir ve uzun sürmez. Uykudan mahrum kaldığınızda bu size bir sonsuzluk gibi görünse de elbette sona erecek ve bebeğiniz uyku alışkanlıkları kazanacaktır.

Bebeğiniz nasıl daha uzun süre uyumaya başlar?

6-8 haftalık dönemde, çoğu bebek gündüz daha kısa ve gece boyunca daha uzun sürelerde uyumaya başlar ancak birçoğu gece boyunca uyanmaya devam eder. Ayrıca, REM uykusu sürelerinin daha kısa ve derin olduğu döneme bir girebilirler.

Uzmanlar, 4-6 aylar arasında çoğu bebeğin gece boyunca 8 ile 12 saat arasında bir süre uyku uyuyabildiğini söylüyor. Bazı bebekler 6 haftaya kadar geceleri uyurlar ancak çoğu bebek 5 ya da 6 aylık olana kadar bu kilometre taşına ulaşmaz ve gece ya da gündüz uykusunda uyanmaya devam eder. Bebeğinizin bu evreye daha erken gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak başlangıç olarak ona iyi uyku alışkanlıkları öğretmek gerekir.

Bebekler için uyku alışkanlıkları nasıl oluşturulur?

İşte bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olacak bazı ipuçları:

Bebeğinize sıkça uyku şansı verin. İlk altı ile sekiz hafta boyunca çoğu bebek bir seferde iki saatten fazla uykuda kalamaz. Bebeğinizin daha fazla uyuması için bundan daha fazla beklerseniz veya baskı yaparsanız aşırı duygusal olabilir ve uykuya dalmakta sorun yaşayabilir.

Bebeğinize gündüz ve gece arasındaki farkı öğretin. Bazı bebekler gece kuşlarıdır yani gece uyanık kalmayı severler. Hatta bunu gebelik dönemindeki davranışlarından dahi anlayabilirsiniz. Başta bebeğinize gece ve gündüz kavramlarını anlatmak ve uyku zamanlarını ayarlamak zordur ancak bebeğiniz yaklaşık 2 haftalıkken, geceyi gündüzlerden ayırt etmesi için ona öğretmeye başlayabilirsiniz.

Gün boyunca uyanık olduğunda onunla etkileşime girin ve elinizden geldiğince onunla oynamaya devam edin. Evin ve odanın aydınlık ve parlak olmasını sağlayın. Telefon, müzik veya bulaşık makinesi gibi düzenli olarak çıkan gündüz seslerini en aza indirmek konusunda dikkatli davranın. Besleme sırasında da uyku eğilimi gösteriyorsa onu uyandırın.

Geceleri uyandığında onunla oynamayın. Işık ve ses seviyesini düşük tutun ve onunla konuşmak için çok fazla zaman harcamayın. Bir süre sonra bebeğiniz gecenin uyku amaçlı olduğunu anlamaya başlamalı.

Bebeğinizin yorulduğuna dair işaretler arayın. Örneğin gözlerini ovuşturuyor mu, kulaklarını çekiyor mu, normalden daha telaşlı mı? Bunları ya da herhangi başka bir uykulu olma belirtisi tespit ederseniz, onu uyutmaya çalışın. Yakında bebeğinizin günlük ritimleri ve kalıpları hakkında altıncı bir his geliştireceksiniz ve şekerlemeye hazır olduğunda içgüdüsel olarak bileceksiniz.

Bebeğiniz için bir yatmadan önce rutini düşünün. Yatmadan önce rutinini takip etmeye başlamak için asla erken değildir. Bu rutinler bebeğinizi yatağa yatırmak, ninni veya şarkı söylemek ya da iyi geceler öpücüğü vermek olabilir.

Bebeğinizin 6-8 haftalık olduğu ve alışkanlıkların edinilmeye başlandığı zamanda onun kendi kendine uykuya dalmasına izin verin. Uykusu geldiğinde de uyku saatinde değilse bile uyanık tutmak için fazla zorlamayın.

Doktorlar bebeğinizin erken yaşlarında da uyku öncesinde emzirmekten kaçınmanız gerektiğini söylüyor. Ebeveynler, bebeklerinin erken dönemlerinde yaptıklarının ileriki yaşlara veya alışkanlıklarına bir etkisi olmadığını düşünüyor. Ancak bebekler her yaşta öğreniyor ve alışkanlıklar ediniyorlar.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!