Bebeklerin beşiğinde uyumayı sevmemesi durumu, ebeveynlerin söylediklerine göre sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak belirsiz olan, bebeklerin beşikte uyumak istememesi durumu beşiklerini sevmediklerinden mi yoksa yalnızca tek başlarına uyumak istemediklerinden mi kaynaklandığıdır. Bazı bebekler için gün içinde yapılacak eğlenceli aktiviteleri bırakıp uyumak zaten can sıkıcıdır ve uyumakta zorlanırlar bu nedenle ilk sebep bu olabilir.

Bunun dışında bazı bebekler de annelerinin kucağında, babalarına sarılırken veya emzirilirken uykuya dalmak istiyor olabilir. Siz uykusu geldiğini fark ettiğinizde onu beşiğe koyarsanız bu duruma sinirlenecek ve istediğinin yerine getirilmediğini düşünecektir. Sonucunda da beşiğe yatmayı bir ceza olarak algılamaya başlayabilir.

Bebeğinizin uyku ritüelinde sorun olduğunu düşünüp bazı ciddi değişikliklere gitmeden önce bebeğinizin beşiğiyle ilgili bir sorun olup olmadığını gözden geçirin. Bebeğinizin beşiğini eğlenceli bir hale getirmeye çalışarak işe başlayabilirsiniz. Gün boyunca en sevdiği oyuncaklarının bir kısmını beşiğin içine koyabilir veya beşiğin içinde saklanma oyunu oynayabilirsiniz. Sonrasında oyuncak oynamak için onu beşiğine koyduğunuz saatleri uyku saatine yakın ayarlamak için adımlar atabilirsiniz.

Bu adımlarınız sonunda bebeğiniz beşiğini eğlenceli bir yer olarak düşünmeye başlayıp ceza alanı gibi görmeyi bırakabilir. Bu sorunu çözmenizin ardından bebeğiniz için daha iyi uyku alışkanlıkları geliştirmeye çalışmalısınız. Onun tek başına uyuyabilmesini sağlamak veya uykuya dalmak için emzik benzeri şeylere ihtiyaç duymamasına yönelik alışkanlıklar geliştirmek için uğraşabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!