Bebeğim Emziğine Çok Bağımlı, Ne Yapmalıyım?

Yürümeye başlayan çocuk yıllarında emzik kullanmaya devam etmek ciddi bir sorun değildir. Çocuğunuzun sıkıntısı kesinlikle ciddi değildir. Yine de ideal değil emziği uzun süre bırakması ideal değildir. Çocuğunuz sıkıldığı zaman ilginç bir şeyler yapmaktan daha iyi bir seçenek olarak görülür. Acıktığı ya da susadığı zaman, bir kraker ve biraz süt ile geçiştirmek daha doğru olabilir. Veya üzüldüğünde, size ne istediğini söylemekten daha farklı bir seçenektir.

Bir emzik bağımlısının rahatsızlığının en belirgin işaretlerinden biri, dinleme etkinliğinin azalmasıdır. Bu da onun ihtiyaçlarını ifade etme yeteneğine olan güvenini engelliyor. Dahası, emziğine fazlasıyla bağımlı bir çocuk, ağzında her zaman emzik takılı olmadığında güvensiz hissetmeye başlayabilir.

Birkaç gözyaşı ile başa çıkmaya hazırsanız, bebeğinizin emzik bağımlılığını kademeli olarak azaltmaya başlamalısınız. İlk adım, emzik kullanımını yatma vakti ile sınırlandırmaktır.

Emzik kademeli olarak vazgeçerek başlayıp ona emanet edebilirsiniz. Bu şekilde, emzik bağımlılarının emziğinin her an nerede olduğunu bilme görevi size kalmaz, onu alabilmek için kendisinin gitmesi gerekir. Elbette, eğer emziği kaybolursa onun aramasına yardım edeceksiniz. Ancak emzik olmadan, oynamak ve konuşmak ve hatta bir hikayeyi dinlemek veya bir videoyu izlemenin daha kolay olduğu fikrine onu alıştırmalısınız.

Gündüz bağımlılığı azaldığında, emzik için en iyi yerin onun yatağı olduğu fikrine sıcak bakmaya başlayın. Aslında onun başka hiçbir yerde kullanmasını yasaklamayın, eğer yaparsanız, kaygısı onu sevdiği şeye daha fazla ihtiyaç duymasına sebep olacaktır. Bunun yerine başka bir yerde bulduğunuzda onu yastığının üzerine koyun ve emziğin şuan yatağında olduğuna ancak istediği zaman istediği yerde bulacağını bildirin.

Eğer arabada çok fazla zaman harcıyorsa ve genellikle araba koltuğunda durursa, orada duran ikinci bir emzik ile uzlaşmak gerekebilir. Emziği koltuğa bağlamayı düşünün, onunla alışveriş merkezine veya bakkala gitmeyin.

Bu zamana kadar, emziği ağzına koyma alışkanlığı ne olursa olsun son bulacak ve alışkanlığı kendisine uykunun verdiği emme konforu ile ilişkilendirecektir.

Elbette, eşiniz veya çocuğunuzun bakıcıları planlarınız hakkında ters düşerse, bu durum emziği bırakma sürecine zarar verebilir. Babası bugünün emzikten vazgeçme günü olduğuna karar verdiğinde onu kısa uykularında bırakmayı reddederse ya da uykuda dahi beyni emziği bırakmayı reddederse, daha yapacak çok işiniz var demektir.

Emziklerinden yürümeye başlayan çocuğu ayırmak için bakıcınızla işbirliği içinde olduğunuzda emin olun ve emziğe hoşça kal demesine yardımcı olacak yolunuzu iyi seçin.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!