Ufaklıklar; fazla kelime bilmeyenleri de dahil, konuşmayı çok sever. Konuşmak eğlenmenin dışında iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. İşte bebeklerle nasıl konuşacağınıza dair 6 fikir:

Günü yeniden hatırlatın.

Bebekler için her gün bir maceradır. Bir elma satın almak, arabayı yıkamak ya da kuru temizlemeye bırakılan eşyaları almak, konuşmak için bahane olabilir. Yatmadan önce her gece, günün olaylarını konuşun. Çocuğunuz hâlâ bir ya da iki kelimelik konuşmalar yapıyorsa, çok özel sorular ile ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Diyelim ki çocuğunuz size oyun alanına girdiğini söylüyor. Aşağıdakilere benzer sorularla daha fazla ayrıntı elde edin: Sizi oraya götüren kim? Kiminle oynadın? En çok hangi oyuncağı beğendin? Sorularınızı evet veya hayır cevabından daha detaylar cevaplar vermeye sebep olacak şekilde sorun. Günün olaylarını gözden geçirmek çocuğunuzun faaliyetlerini takip etmenize yardımcı olduğu için gündüz bakımındaki çocukların ebeveynlerine özellikle yardımcı olabilir.

Hikaye süresi boyunca duraklayarak okuyun.

İyi Geceler Ayı kitabını yüzüncü okumanızdan sonra, çocuğunuzun bu hikayeyi ezberlediğini öğrendiğinizde çok şaşırmayın. Onun sürekli gelişmekte olan sözel becerilerini uygulamaya koymak için becerilerini gösterebileceği bir yoldur. Favori hikayelerinden birini okumaya başlayın ve ara sıra bir kaç yeri okumadan boşlukları onun doldurmasına izin verin. Veya bazı bölümleri okuduktan sonra tekrar etmesini isteyin. Kitabı her okuduğunuzda öyküde farklı bir noktada durun ve böylece yeni kelimelerin telaffuzu üzerine çalışabilirsiniz.

Kelime oyunları oynayın.

Konuşma, oyuna dönüştüğünde son derece çekicidir. Küçük bebekler, “Bu Nedir?” Adlı bir oyundan hoşlanacaktır. Yeni bir çevrede olduğunuzda bu bir kafe, havaalanı veya pazar olabilir, bir şeylerin gösterip “Bu nedir?” diye sorabilirsiniz. Çocuğunuza doğru ismi bulması için yardım edin. Onu çok fazla zorlamaktan kaçınmak için birkaç basit nesneyle başlayın bu bir kedi veya bir çerez olabilir, o nesneyi bildiğine emin olun. Sonra her seferinde yeni bir sözcüğü söyletmeye çalışın. Eğer bilmiyorsa, cevabı fısıldayın ve onun söylemesine izin verin. Sonra nesnenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını ona anlatın. Örneğin: “Bu bir şemsiye, yağmurda ıslanmamak için şemsiye kullanıyoruz.”

Yürümeye başlayan çocuklar “Devamında Neler Oluyor?” Adlı biraz daha karmaşık bir oyundan memnun kalacaklardır. Çocuğunuza bir öykü anlatmaya başlayın ve öykünün derinlerine inmeye başladıkça, öyküyü onun yönlendirmesine izin verin. Ona ‘’Köpek geldi mi?’’ veya ’’ Kimin yanına gitti?’’ gibi sorular sorarak öyküyü tamamlamasına yardım edin.

Telefonda sohbet ettirin.

Çoğu çocuk, konuşamadan çok önce telefonlara bir hayranlık duymaya başlar. Sohbet etmek için bu cazibeyi kullanın. Arkadaşlara ve aile üyelerinize merhaba demek için ona seslenin ve telefonu açık tutun. Hiçbir görsel ipucu olmadan dışarıdan gelecek bir yardım onu motive edecektir. Arayan kişiden basit sorular sormasını isteyin. Eğer onlara cevap veremezse, kendinize ait bazı sorularla rahatlatın. Örneğin, “Bugün öğle yemeğinde yediğiniz şeyi büyükanneye söyleyebilir misiniz?” Veya “Bu sabah kum havuzunda hangi oyuncakla oynamıştınız?”

Onu tartışmalara dahil edin.

Ufaklığınızı hafife almayın, evde olan biten her şeyi duyduğundan emin olabilirsiniz. Onu konuşmalara dahil etmeye çalışın, ona fikrini sorun. Örneğin, siz ve eşiniz banyoyu hangi renge boyamanız gerektiğine karar vermeye çalışıyorsunuz, çocuğunuza bununla ilgili sorunlar sorun. “Sence banyoyu hangi renge boyamalıyız ?” Söylediğinden daha farklı bir şey yapmaya karar verseniz bile, çocuğunuza yine de fikir sorabilirsiniz.

Onu videoya kaydedin.

Çoğu çocuk kamerada görünmeyi sever. Kamerayı açın, “kayıt” diye bağırın ve çocuğunuzun nasıl tepki verdiğini görün. Bazı çocuklar hiç cesaretlendirmeye ihtiyaç duymaz ve derhal harekete geçer. Diğerlerinin biraz daha cesaretlendirilmeye ihtiyaçları olabilir. Çocuğunuzun en sevdiği şarkıyı söylemesini isteyin. Bir dizi soru sorun, röportaj yapıyormuşsunuz gibi davranın. İlgilenmesi için de hemen videoyu oynatın. Kendisini gördükten ve duyduktan sonra, daha yüksek bir performans sunmak için daha heyecanlı olacaktır.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!