Bebeğinizin tat alma duyusu doğum sonrasında son derece iyidir ve ağzındaki tat alma duyuları farklı lezzetlerle birlikte daha da gelişir.

Doğumdan 3. ayına kadar

Bu aşamada, bebeğinizin tat duygusu çok hassastır. Aslında bir bebek bir yetişkin ile kıyaslandığında ağzındaki tat alma tomurcukları yetişkinin ağzındaki tat alma tomurcuklarına göre daha güçlüdür. Yeni doğan bebeklerde tat tomurcuğu bademcikler ve boğazın arkasında olduğu kadar dil üzerinde de bulunabilir.

İlk üç ay boyunca, bebeğiniz tatlı ve acı tatları ayırt edebilir. Anne sütünün tadı gibi tatlı lezzetleri daha çok tercih ederler.

3-6 ay arası

3 aylıkken, bebeğinizin dili büyümüştür. Onun oyuncak ya da battaniye gibi şeyleri ağzına götürdüğünü fark edebilirsiniz. Bu, farklı dokuları ve zevkleri anlamaya çalışmak için dilini kullandığını gösterir.

Yaklaşık 5. ayda, bebeğinizin tat duygusu değişir ve tuzlu tatlara daha fazla tepki verebilir. Yine de bebeğinize bu aşamada tuzlu yiyecek vermek iyi bir fikir değildir.

6-12 ay arası

6 aylıkken anne sütü ve mamalardan sonra vereceğiniz katı yiyeceklerin tadı bebeğinizi şaşırtabilir. Sütün tadına alıştıktan sonra diğer gıdalara tepki vermesi gayet doğal bir durumdur.

Katı yiyeceklere başladığınızda, bebeğinizin hemen yeni yiyeceklerin tadını sevdiğini göreceksiniz. Belli gıdaları da reddetmesi muhtemeldir ve reddettiği yiyecekleri bir kaç kez daha yedirmeyi denemeniz gerekebilir. Uzmanlar, bebeğinizin besini beğenip beğenmediğine karar vermesi için en az sekiz kez denenmesi gerektiğini savunuyorlar.

Yaklaşık 7. veya 8. ayda bebeğiniz katı gıdaları kendi kendine denemek için gerekli becerilere sahiptir. Bu, yeni tatlar denemek ve çeşitli yumuşak meyve veya sebzeler yardımıyla farklı dokuları keşfetmek için iyi bir fırsattır.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!