Bebeğinizin uyku düzeni; hastalıklar, tatiller, hayatındaki değişiklikler ve gelişim süreci gibi birçok şeyden etkilenebilir. 6 ile 10 aylık arasındaki küçük bebekler geceleri sıklıkla uyanmaya başlar. Araştırmacılar bunun nedeni hakkında tam olarak emin değiller ancak birçoğu bunların sebebinin fizyolojik veya gelişimsel olduğunu düşünüyor.

Bebeğiniz geceleri çok sık uyanmaya başlarsa, durumu değerlendirmek için bebeğinizin fiziksel ve psikolojik gelişim sürecini inceleyin. Örneğin bebeğinizin ortamında bir şey değiştiyse veya geceleri havaların ısınmayı ve soğumasıyla birlikte sıcaklıktan memnun olmadığı için uyanıyor olabilir. Bunun dışında odadaki ışıktan veya komşuların gürültüsünden rahatsızlık duyuyor da olabilir. Bir sorun olduğunu fark ederseniz bunu çözmek için yollar aramaya başlamalısınız. Uyuduğu odadaki ışığı azaltıp sokak veya komşu gürültüsünün olmadığı bir odayı tercih etmeye çalışabilirsiniz.

Sonrasında ani gece uyanışlarının hastalık, tatil ya da bebeğinizin bir rutininin değişikliği sonrasında olup olmadığını düşünün. Bunlardan biri değilse de bu uyanmaların diş çıkartma, sütten kesilme gibi bir gelişimsel kilometre taşıyla çakışıp çakışmadığını gözden geçirin. Bunların dışında bebeğiniz yeni bir motor becerisi öğrendiyse, gece gündüz fark etmeden her fırsatta bunu denemek istiyor olabilir. Bazı bebekler gece olsa dahi merakları devam ettiği için uyanıp öğrendiklerini uygulamak isteyebilirler. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, uyku düzeninin bozulduğu birkaç haftanın, yürümeyi öğrenmek gibi yeni bir gelişimsel kilometre taşına yaklaşıldığı mesajını verebileceğini gösteriyor.

Ani gece uyanışlarıyla başa çıkmanın en iyi yolu bebeğinizin rutinlerinde bir değişiklik yapmayı denememektir. Örneğin bebeğinizin yatmadan önce rutinini veya uyku düzenini aniden değiştirmeyin. Yemek yeme saatleri, uykudan önce neler izlediği, neler yediği veya kimleri gördüğü gibi konuları bir süreliğine düzene sokar ve tutarlı davranırsanız gece uyanışları da azalabilir. Ayrıca yatmadan önce daha rahat uyuyabileceği bir ortam hazırlamanız da bu duruma yarar sağlayacaktır. Bu durum bebeğiniz için geçici bir durumdur ve sorun her ne ise en kısa sürede üstesinden gelip gece uyanmaktan yorgun düşerek sona erdirecektir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!