Bebeğin kendisini uyku moduna geçirmeyi öğrenmesine yardımcı olan anahtarlar, sakin bir gece rutini çıkarmayı, uyanıkken bir yatma zamanı ayarlamayı ve kendi başına uyuma anlaması için bol bol şans vermeyi içermelidir.

Bebeğinizin iyi uyku alışkanlıklarını, doğumundan birkaç hafta sonra yani kötü uyku alışkanlıkları öğrenmek için çok vakit geçirmeden erken olarak öğretmeye başlayabilirsiniz. Ancak bebeğiniz artık yeni doğmuş olmasa bile, aşağıdaki önerileri denemek, kendisinin uykuya dalmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

• Onu düzenli saatlerde yatırın. Bebeğinizi her gece aynı saatlerde yatırmak, iç saatini ayarlar ve böylece öngörülebilir bir zamanda uykulu olma ihtimali daha yüksek olur. Çok geç olmadığından emin olun çünkü yorgun bebeklerin sakinleşmesi özellikle daha zor olur.

• Sürekli bir yatma süresi rutini izleyin. Banyo yapmak, hikaye okumak, ninni veya şarkı söylemek, sallamak ya da sarılmak gibi üç ya da dört sakin etkinlik içeren gece ritüeli ile ona uyku zamanı olduğunu bildirin.

• Bebeğinizi uykuluyken onu yatırın. Uykusu varken onu yatırmaya çalışmak, siz olmadan da uyuyakalmasına yardımcı olur.

• Onu uyutmak için alışkanlık edin. Emzirirken veya bir şişe ile beslenirken bebeğiniz uyku moduna geçerse, kendisi kendine uyumayı öğrenemez. Çocuğunuzun beslenmesini, yatmadan önce azalmasını sağlayacak şekilde hareket ettirin veya beslenme zamanınızı kısaltın. Bebeğiniz uyuklamaya başlarsa, onu beslemeyi bırakın ve karyolasına koymadan önce yatmadan sonraki rutini bitirin.

• Bazı sorunlara göz atın. Bebeğinize kendini rahat bırakma şansını verdiyseniz ve o yapmazsa ne olur? Bazı bebeklere bunu öğretmek diğerlerine göre daha fazla zaman alır. Ya da belki de bebeğinizin kendine yetebilecek gelişimsel yeteneği henüz yoktur.

Son olarak, bir adım geri çekilip bununla başa çıkıp çıkamayacağınızı ve başlayıp başlamayacağınızı düşünün. Onu karyolasına koymadan önce onu uyutmaya mı çalışıyorsunuz? İlk ağlamada onu rahatlatmak için aceleyle çalışmak ve kendi kendini rahat bırakma şansından mahrum etmek doğru mu? Sadece hazır olmadığı tek bir gece boyunca onu uyutacağınızı mı düşünüyorsunuz?

Kendini rahatlatmanın öğrenilmesi zaman alır ve bazı bebeklerin diğerlerinden biraz daha uzun süreye ihtiyacı vardır. Sabırlı olun, sakinleştirici yatma zaman rutinine sadık kalın ve bazı günlerin diğerlerinden daha kolay olacağını unutmayın. Bu arada, bebeğinizin kendi kendine uyuyabilir olmasına yardımcı olmak için yapısal uyku eğitim yöntemlerini okuyun. Bu bir sonraki adım olabilir!

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!