Çoğu bebek yaklaşık 9 aylık olduğu zaman, motor becerileri bir bardaktan su içebilecek kadar gelişmiştir. Bu nedenle 9. Aydan itibaren alıştırmalara başlamanızı öneririz. İlk olarak içeceği şeyi yanlarından tutabileceği kulplu bir fincana doldurun ve çocuğunuza oradan içirmeyi deneyin. Bebeğinizin bardaktan içerkenki ilk denemesinde dökmesine göz yumabilirsiniz. Yanlarından tutabileceği bir fincanla birkaç hafta alıştırma yaptıktan sonra bir bardağı da tutmaya hazır olacaktır.

Bebeğiniz yaklaşık 13 ile 14 aylık olduğunda da tamamen bardağa geçmek için çalışmalısınız. Bu süreyi daha fazla uzatırsanız bebekler biberonlarına daha fazla bağlanırlar ve bu da sizin için uğraştırıcı bir süreç olur. Bebeğiniz biberonunu bir alışkanlık haline getirmeden ve daha fazla bağlanmadan bardak alıştırmalarına başlamalısınız. Bebeğiniz alışkanlık edindiği ve güvenlik nesnesi olarak bildiği biberonundan vazgeçme konusunda isteksizse, ona en sevdiği çizgi karakterin veya hayvan resimlerinin basılı olduğu bir bardak verebilir veya kendi bardağını seçmesine izin verebilirsiniz.

Peki çocuğunuz 14 aylık olduğunda hala biberon kullanıyor olması gerçekten kötü bir durum mudur? Bebeğiniz dişlerini çıkartma sürecindeyken ve yeni dişlerine sahip olmuşken ağzında devamlı olarak tuttuğu ve direk dişlerine temas eden bir biberon ucundan dolayı dişlerinin çürümesi tehlikesi yaşayabilir. Diş minesinin zarar görmemesi ve 6 yaşına kadar kullanacağı dişlerinin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız biberon alışkanlığından vazgeçirmelisiniz.

Bir çocuğun dişleri, mamalar, içtiği sür veya tükettiği şekerli besinlerden dolayı çürümeye son derece açıktır. Bebeğiniz bir içecek içerken ağzındaki bakteriler içecekteki şekerlerden beslenirler ve 20 dakika boyunca dişlerinin üzerinde kalırlar. Bebeğiniz de yarım saat boyunca devamlı olarak biberonundan bir yudum alıyorsa devamlı olarak bu bakteri korozyonuna maruz kalır ki bu da zamanla diş çürümesine neden olur. Ancak içeceklerini bardaktan içmeleri içeceğin dişleriyle daha az ve daha kısa süre temas etmesini sağlar.

Biberonla diş çürümesinden kaçınmanın en iyi yolu bebeğinize verdiğiniz içeriği yaklaşık 20 dakika içinde bitirmesini sağlamaktır. Bitirdikten sonra da dişlerini temizlemek için bir fırça veya bez kullanabilirsiniz. Tüm bu sorunları daha kolay şekilde atlatmak için bardakla içme alışkanlığını en erken şekilde kazandırmanız gerekir.

Geri Dön

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!