Dört ile beşinci aylar arasında çoğu bebek ilk büyük kilometre taşına erişir: Baş kontrolü.

Bu ayın sonuna gelindiğinde, bebek otururken başını sabit tutmayı başarabilir. Başını sağa sola çevirmeyi de öğrenebilir ki bu onun hareket eden cisimleri izlemesine ve farklı seslerin geldiği yönleri saptamasına olanak verir. Bebeğiniz tam olarak başını kontrol etmeyi öğrendikten sonra oturmak için gereken becerileri edinmiş demektir. Zaten bunun artık zamanı da gelmiştir. Bebeğin yaşı büyüdükçe sırtüstü ve yüzüstü yatmaktan sıkılmaya başlar ve oturarak daha fazla zaman geçirmek ister. Bu ay ve gelecek ay bebeğiniz kendi başına oturmaya uğraşacaktır. Yerde yüzüstü uzanıp oyun oynarken, oyuncakları görmek için başını ve göğsünü yukarı kaldırması, boyun kaslarının güçlenmesine ve baş kontrolü kazanmasına yardımcı olan ve oturmasını mümkün kılan yararlı egzersizlerdir.

Dönme

Bu aşamada bebek dönme girişimlerinde de ilerleme kaydetmektedir. Bu ayın sonunda, hiç yardım almadan her iki tarafa da dönebilir. Bebekler, önden arkaya ve arkadan öne dönmeyi öğrenince, gecenin ortasında sizin onu yatırdığınız sırtüstü pozisyonda kalmayıp dönebilirler. Böyle bir şey olursa, onu tekrar sırtüstü çevirmeye çalışmayın.

Uzanma ve elle kavrama

Beşinci ayda bebeğinizin bir oyuncağa veya herhangi bir cisme uzanmaya çalıştığını fark edebilirsiniz. İlk başlarda oyuncağa sadece ulaşabilir ama ilk denemesinde onu eliyle tutamayabilir. 4 aylık bir bebek cisimleri vurarak hareket ettirebilir. Ama zamanla avucuyla bastırıp parmaklarını cismin etrafında kıvırarak daha büyük cisimleri tutmayı deneyebilir. Bebek bir oyuncağı tutmayı başarınca, iki eliyle kavrayıp keyifle sallayabilir. Sallanan oyuncaklar onun için hâlâ eğlence kaynağıdır ve göz el koordinasyonunu daha da geliştirmesine yardımcı olur.

Zıplama

4 aylık bir bebek dik durmaktan, kucağınızda ayakta durmaktan ve zıplamaktan büyük keyif alır. Bebeğinizin zıplamaları normal gelişiminin parçasıdır ve kalçasına, bacaklarına ve ayaklarına herhangi bir zarar vermez. 5 aylık bir bebek tüm vücut ağırlığını bacaklarına verebilir. Tek başına ayakta durmasına ve yürümesine daha çok vardır ama yavaş yavaş daha çok hareket etme yolunda mesafe kat ettiğini görmemek de mümkün değildir.

Fiziksel aktiviteyi teşvik etmek

Bebek eşyaları satan mağazalara bir göz atıldığında, bebekler için satılan eşyaların çeşitliliğe şaşırmamak elde değildir; salıncaklar, portatif oyun parkları, bebek koltukları, sabit aktivite merkezleri, yürüteçler, bebek jimnastik aletleri ve ana kucakları. Bir sürü yeni beceri öğrenen bebeğe, aletlerle fiziksel destek vermeye çalışma fikri ebeveynlere cazip gelebilir. Bebeklere yönelik aletlerin çoğu, bebeğin oturma ve yürüme gibi yeni bir kilometre taşına erişmesine yardımcı olma amacıyla satılmaktadır. Peki ya doğru olan nedir? Bebeklerin motor becerilerini geliştirmek için en çok ihtiyaç duydukları şey, yanlarında duran ve kendilerini dikkatle izleyen bir büyükle birlikte çevrelerini araştırmalarına ve filizlenmekte olan becerilerini uygulamalarına izin veren güvenli ortamda hareket özgürlüğüne sahip olmaktır. Oyun zamanı bebeğin kendisine bakan kişiyle sıcak iletişim içinde olması da önemlidir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!