Yatmadan önce uykuya dalmak ya da gece boyunca aniden kalkmakta sorun olup olmamasına bakılmaksızın, en iyi uykucuların bile aniden sorun yaşamaya başlaması çok yaygındır.

6 aydan başlayarak ayrılma kaygısı, bebeklerin gece boyunca birden fazla ağlayarak uyanmasına neden olabilir. Endişeli bebeğiniz bunu yaparsa ve yalnızca sizin veya yalnızca eşinizin yanında olmasını istiyorsa şaşırmayın.

Daha iyi uyku düzeninde gece uyanışının diğer yaygın nedenleri arasında hastalık veya gelişimsel sıçrama yer alır. Bu vakalarda, ateşini kontrol etmeyi veya boğazını tedavi etmenin yanı sıra, hasta bebeğinizi rahatsız eden kulak ağrısını kontrol etmek için de birkaç yol var.

Öncelikle, küçük bebeğinizin genel olarak yeterince uyku aldığından emin olun. Önemli görünmeyebilir ancak bebekler ne kadar az uyursa, yatmadan önce uyumaya ve gece boyunca uykuya dalmakta daha fazla sorun yaşarlar. Bu nedenle, gün boyunca uyuklaması için bebeğinizi yatırmaya ve akşamları makul bir saatte uyutmaya özen gösterin.

Bebeğiniz gece boyunca uyandığında, sakinleştirici ve yatıştırıcı olmanız, ancak sıkıcı olmamanız gerekir. Ona her şeyin yolunda olduğunu bildirin, ancak artık uyumanın vaktinin geldiğini gösterin. Sakinleşene kadar onunla kalın, fakat konuşmayı en aza indirip ışıkları soluk bırakın. Birden fazla gece, hatta birkaç hafta sürebilir, ancak bebeğinizin düzenli uyku düzenine kadar ne kadar yakınında olursanız, sorun o kadar çabuk çözülür.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!