Uyku Saatleri

Şimdiye kadar, bebeğinizin iç saati başladı ve gece ile gündüzü ayırt edebiliyor. Belli bir uyku düzenine doğru yolda olmalı. Bu süre zarfında, bebeklerin günde ortalama 14 saat uykuya ihtiyacı vardır. 4 aylık bebek beslenmeden 8 saat geçirebilir; 5 aylık olduğunda da 11 saat boyunca uyuyabilir. Bebekler gün boyunca 3 uyku bölümüyle dört ile beş saat boyunca uyur. 6 aylıkken, bebeklerin her gece ortalama 11 saat kesintisiz uykuya ihtiyacı vardır ve 3.5 saatlik gündüz uylukları iki veya üç uykuya yayılmıştır.

Taşınma Zamanı mı?

Bu genellikle bir bebeğin karyolası için çok büyük hale geldiği ve tercihen kendi odasında kesintisiz olarak uyuyabileceği zaman olan taşınmalardır. Onu odadan ayırmaya karar verdiğinizde ebeveyn olarak kötü hissetmeyin. Bu bir gün olacak ve taşınma zamanına biran önce karar vermeniz gerekiyor.

Tutarlı olun.

Çocuklar alışılagelmiş olmayı istemektedir, bu nedenle bebek için yatılı vakit geçirmek önemlidir. Westchester Tıp Merkezi’ndeki Maria Fareri Çocuk Hastanesinde pediatrik uyku tıbbı direktörü Nadav Traeger, M.D, “Bir dahaki uyku saatine karar verdikten sonra, bebeğin uyku zamanını tercih ettiğini göreceksiniz.” diyor. Ve birçok yeni annenin konuştuğu “büyüleyici saat “‘i biliyor musunuz? Genellikle akşamları gerçekleşir ve bunun temel nedeni bebeğin yorgun olmasıdır. Bebeğiniz sabah 6 civarında telaşlı olursa, saat 5: 30’da yatmaya hazır hale getirmeye başlayın, böylece ağlamaya başlamadan önce uyuyakalırlar.

Kısa uykuları küçümsemeyin.

Bebekler öğlen uykuları uyumazlarsa geceleri daha yorgun düşerler ve artan yorgunluklarıyla beraber uykusuzlukları, düşündüğünüzün aksine uyumalarını daha da zorlaştırır.

Uyku Sinyallerini Tanıma.

Bebeğiniz uykuya hazır olduğuna dair şahane açık işaretler gönderecektir. Çoğu zaman çocukların kendi kişisel uyku sinyalleri vardır ve ebeveynler bu işaretlere açık olmalıdır. Bu, çocuğun yorulduğu, uykusuna hazır olduğu ve uykuya daldığı zaman sihirli anı yakalamanız gerektiği anlamına geliyor. Bu anda hafif bir sessizlik olur ve sakince size bakar. Diğer sinyaller de esnemesi, gözlerini ovuşturması ve diğer insanlara veya oyuncaklarına olan ilgisini kaybetme gibidir. Kilit, o kadar yorulmadan önce bebeğinizi yatağa yatırmaktır; aksi halde ağlamaya başlar.

Uyku Eğitimine Başlayın.

Hepimiz gece boyunca birkaç kez uyanıyoruz. Yetişkinler basitçe döner ve uyku durumuna geri dönerlerken, birçok bebek odaya girmenizi bekler ve onların yanına gitmeniz için yardım ister. Bebeğinizin kendini rahat hissetmeyi öğrenmesi önemlidir. Bebeğinizi ağlatmadan uykuya dalmasına veya uyku halindeyken uyanmamasına yardımcı olmak size kalmış.

Aşırı beslenme

Henüz yapmadıysanız, gece gündüz beslemelerini kesmeye başlayın. West, “Gün boyunca bebeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya gerçekten odaklanmak istiyorum, bu yüzden geceleri yemek yemiyor.” diyor West. Gece boyunca uyuduktan sonra ya da geceleri sadece bir kez yemek yiyor olmalı. Bu hedefi gerçekleştirmek için West, öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde daha sık beslediğiniz bir program öneriyor. “Bu, onu sakinleştirmeye, akşam uykusunu geliştirmeye ve gece yeterince toksa sizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.” diyor.

Ayrılma Kaygısını Bitirin.

Bebeğinizin sizden ayrılma korkusu ilk 6 ayda doruğa ulaşır ve bebeğiniz, sizinle birlikte olabilmek için uykularına direnir veya yatmadan önce gece boyunca birkaç kez uyanmak için savaşabilir. Çocuğunuzun iradesini kendine çekmesi için yardım etmek bu sorunu hafifletebilir. “Geçiş nesnesi olarak adlandırılan özel bir peluş hayvan veya battaniye, ayrılma kaygısını azaltmak ve diğer rahatsız edici gece alışkanlıklarını zayıflatmak için yararlı bir araç olabilir.” diyor West.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!