Bebeğim Kendi Saçlarını Çekiyorsa Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizin kendi saçlarını, kirpiklerini veya kaşlarını çektiğini fark ederseniz, ‘’denemeniz gereken ilk şey’’ gibi belirli bir şey söylemek doğru olmaz. Sadece bir iki hafta boyunca saçlarını ne zaman ve nerede çektiğini gözlemleyin. Genellikle yatılı anlarda, karyolasında ya da bir hemşirenin yanında bunu yaptığını görebilirsiniz. Bazen bu davranış kendi kendine oluşur.

Fakat eğer bir şey yapmanız zor ise ve çoğu ebeveyn için anlaşılır bir şekilde zordur ya da çekme birkaç haftadan daha fazla sürerse ya da bebeğiniz saçında düzelmeyecek boşluklar yaratmaya başladıysa, profesyonel olarak sorunu aramak iyi bir fikirdir.

Saç çekme eylemi bebeklerde bazı aralıklarla alışkanlık haline gelip sonra kaybolan bir eylemdir. Bazen bu eylem saçları eline takıldığı için istemsizce oluşabilir. Çoğunlukla kısa bir süre sonra bu hareket çocuktan tamamen kaybolur. Biraz sabırlı olup bebeğin saçına ulaşmasını engelleyerek bu hareketten vazgeçebilirsiniz. Bazı bebeklerde tüm önlemlere rağmen harekete devam etme isteği olabilir. Bu tip durumlarda bir uzmana danışıp bebeğinizde trikotillomani olup olmadığına baktırabilir, uzmandan yönlendirme alabilirsiniz.

Bebeğinizin saç çekme işleminin geçme evresi mi yoksa uzun vadeli bir sorun mu olduğunu söylemek imkansızdır.Her iki durumda da, davranışlarını çekmemeye yönlendirmenin bazı yollarını öğrenmek iyi bir fikirdir. Bu, ebeveynlerine davranışlarını yönlendiren şeylere alışmış olan bebeklerde özellikle etkilidir; bu nedenle, ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur.

Bir uzman, muhtemelen bebeğinizin saçlarını çekme sorununu engelleyen bir kıyafet kombini,(bilekleri dikilerek kapatılmış uzun kollu pijama ya da ellerinde bebek eldivenleri ya da çoraplar giymek) ve bir çeşit bilişsel davranış terapisi önerecek. Özlem duygusunu gidermek de farklı bir çözüm olabilir. Bebekler için bu, hoş bir dokuya sahip doldurulmuş bir hayvan, saten parça, saç fırçası veya bir bebek fırçası olabilir.

Bir bebeğin parmaklarını çekerken yakalamak, “hayır” demek ya da sinirlenmek gibi davranışı olumsuz olarak dikkate almak işe yaramaz. Davranış terapisi ile birlikte yapmadığınız sürece bebeğinizin başını tıraş etmeyin. Aksi halde, saçları bir kez büyüdükten sonra çekmeye devam edecektir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!