Bu durum size garip görünebilir ama son derece normal bir durumdur. Bazı bebekler ve yetişkinler gözleri hafif açık şekilde uyurlar. Tıbbi olarak açık gözle uyuma durumu zararsızdır, bebekler arasında oldukça yaygındır ve çocuğunuzun bir uyku problemi olduğunu göstermez.

Bazı bebeklerin neden gözleri açık uyuduklarını tam olarak kimse bilmiyor. Bu konuyla ilgili çok fazla araştırma olmamakla birlikte, doktorlar bebeklerin derin uykularında fazla zaman harcamalarından kaynaklanabileceğini söylüyor.

 

Bebeklerin gözleri açık uyudukları derin uyku evresi bir aktif uyku döngüsüdür ve bebekler, toplam uyku sürelerinin yaklaşık yüzde 50’sini yetişkinlerden daha fazla REM uykusunda harcıyorlar. Yine de bebeğinizin uyurkenki bu durumu sizi rahatsız ediyorsa, göz kapaklarını yavaşça kapatabilirsiniz.

Çocuğunuz gözleri saatlerce açık şekilde uyuduğu için gözleri kuruyor ya da tahriş oluyorsa doktoruna danışabilirsiniz. Çok nadir durumlarda, göz kapaklarının rahatsızlanması normal kapanmalarını önleyebilir. Ama böyle bir durum da yoksa bu konuda endişelenmenize gerek yoktur.

Bu arada gözü açık uyumanın kalıtsal olduğunu gösteren bazı kanıtlar da var. Çocuğunuzun boş ve dalgın bir bakışla uyuduğunu fark ederseniz, eşinize şimdiye kadar hiç açık gözle uyuyup uyumadığınızı sorun.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!