Bebekler Neden Tükürür?

Neden bebeğim çok fazla tükürüyor?

Muhtemelen sadece beslenmeye çalışıyor. Ve yalnız değil: Küçük bebeklerin neredeyse yarısı tükürüyor. Tükürme aralığı ilk 4 aylık süreçtir.

Bebeğiniz havayı sütünü veya formülü ile birlikte yuttuğunda, hava sıvı ile sıkışır. Ve bir şekilde bu havanın çıkması gerekiyor ve bu çıkış gerçekleştiğinde, sıvının bir kısmı ağzından veya burnundan çıkıyor.

Bebekler büyüklüklerine göre beslenirler ve bazıları gerçekten yemek yemeyi çok sever, bu yüzden bazen aşırı beslenebilirler ve bu aşırı beslenmenin etkisi olarak aşırı çıkış gözlenebilir.

Yeni doğan bir bebeğin sindirim sistemi de tam olarak gelişmemiştir. Bebeğinizin özofagusunun altındaki, yiyeceklerin gelip gelmediğini kontrol eden kaslar hâlâ hızlanıyor olabilir. Bebeğinizin çok fazla çamaşır kirletmesi şaşılacak bir şey değil.

Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

Bebeğinize yemek yemesine yardımcı olmak için şu ipuçlarını deneyin:

• Bebeğinizi beslerken onu dik bir konumda tutun. Mayışmış şekilde oturduğu sırada (kollarında kıvrılmış ya da bir araba koltuğuna oturtulmuş gibi) beslenmesi, besinlerin midesine gitmesine yardımcı olmaz.

• Beslenme saatlerini sakin tutun. Gürültüyü ve diğer dikkat dağıtıcı şeyleri en aza indirin ve bebeğiniz çok acıkmadan onu beslediğinize emin olun. Dikkati dağınıksa veya çok açsa, besinlerle birlikte hava yutma olasılığı daha yüksektir.

• Bebeğiniz sütünü veya mamasını biberondan içiyorsa, emzikteki deliğin çok küçük olmamasına dikkat edin, deliğin küçük olması bebeğinizi sinirlendirip hava yutmasına sebep olabilir. Öte yandan, eğer delik çok büyükse, tükürüp kusabilir, çünkü sıvı kendisine çok hızlı gelecektir. Meme uçlarını ve şişeleri seçme konusundaki önerilerimizi okuyun.

• Her beslenmeden sonra bebeğinizin gazını çıkartın. Aslında, bebeğiniz beslenme sırasında doğal bir duraklama yaşarsa, ona daha fazla yiyecek vermeden önce kendisini rahatlatıp gazını çıkartmaya çalışın. Bu şekilde, eğer içeride hava varsa, üstünde daha fazla yiyecek gelmeden ortaya çıkacak. (Önce omzunuza yumuşak bir bez koymayı unutmayın!)

Birkaç dakika içerisinde gaz çıkardıysanız endişelenmeyin. Bebeğiniz muhtemelen hemen gazının çıkartılmasına ihtiyaç duymaz.

• Baskıyı midesinden uzak tutun. Bebeğinizin giysilerinin ve bezinin çok sıkı olmadığından emin olun ve onun gazını çıkartırken karnını omzunuzun üzerine koymayın. Besleme işlemlerinden hemen sonra araba gezilerinden kaçının, çünkü araba koltuğuna yatırmak bebeğinizin karnına da baskı uygulayabilir.

• Bebeğinizi besledikten sonra en az yarım saat ayakta tutmaya çalışın, böylece yer çekimi onun için işleri daha da kolaylaştırabilir.

• Fazla besleme. Bebeğiniz her beslendikten sonra biraz fazla tükürmüş görünüyorsa, fazla besleniyor olabilir. Ona biraz daha az formül vermeye çalışabilir veya biraz daha kısa bir süre emzirerek tatmin olup olmadığını görebilirsiniz. (Beslenmede daha az besin alıp daha sık beslenmek istiyor olabilir.)

• Emziriyorsanız, diyetinizde bebeğinizin daha fazla tükürmesine sebep olacak bir şeyler olup olmadığını doktorunuza sorun (bazen inek sütü buna sebep olabilir).

• Bebeğiniz uyurken kusma ve tükürme eğilimi gösterirse, başını kaldırın. Bebeğinizin bir yastıkla yatması güvensizdir, ancak yatağının bir ucunun altına köpük kama takabilir veya karyolanın başını bloklara güvenle koyabilirsiniz.

.

Bebeğim ne zaman tükürmeyi bırakacak?

Bebeğinizin kasları geliştikçe ve güçlendikçe, bebeğiniz yiyeceklerini karnında tutabilir. Çoğu bebek, yaklaşık 6 veya 7 aylık bir sürede tükürmeyi bırakır ya da kendi başlarına oturmayı öğrenene kadar sürebilir. Ender de olsa bu durum ilk doğum gününe kadar sürebilir.

Tükürük veya kusma olduğunu nasıl anlayabilirim?

Kusma genellikle daha kuvvetlidir ve daha büyük miktardadır. Bebeğiniz sıkıntılı görünüyorsa, muhtemelen kusuyordur.

Tükürme ciddi bir şeylerin belirtisi olabilir mi?

Bebeklerin tükürmeleri çok normaldir, ancak eğer bebeğiniz olması gerektiği gibi kilo almıyorsa, doktoruyla mutlaka görüşün. Çok fazla tükürdükleri için yeterince kilo almayan ya da solunum güçlüğü çeken bebekler gastroözofageal reflü hastalığından ya da GÖRH’den muzdarip olabilirler.

Bebeğiniz öğürerek hızla kusmaya başlarsa hemen doktorunuzu arayın. Bu kusma, örneğin öğürerek odanın diğer ucuna kadar fırlayan bir kusma ise, bağırsağın dibindeki kasların kalınlaşmasına ve gıdanın ince bağırsağa akışını önlemesinde pilal stenoz adı verilen bir durumun işareti olabilir. Bu, genellikle yaklaşık 1 aylık bir yaşta olur.

Ayrıca bebeğinizin kusmuğunda yeşil safra görürseniz hemen doktorunuza telefon edin. Bu bebeğinizin bağırsaklarında tıkanıklığın bir işareti olabilir, bu da acil serviste bir tarama ve muhtemelen acil bir ameliyatın göstergesi olabilir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!