Tipik olmasa da, 2 yaşındaki çocuğunuzun durumu mutlaka büyük bir endişe kaynağı olmasına da neden değil. Temkinli 2 yaşındaki çocuklar bazen daha büyük olanlar bile, konuşmadan önce duydukları şeyi çok fazla anlayıncaya kadar beklemek eğilimindedirler. Dil hazırlığının şu işaretlerini inceleyin:

• Çocuğunuz nesneleri gösteriyor mu? İstediği bir oyuncağı ya da bir kitaptaki bir resmi işaret etmek, gerçek konuşmanın başlangıcıyla yakından ilgilidir.

• Ne dediğini anlamış gibi görünüyor mu? Adını duyduğunda tepki verir mi? Dili anlama yeteneği konuşma yeteneğinden önce gelir. Çocuğunuz başkalarının söylediklerini anlıyorsa konuşma yolunda ilerliyor demektir.

• Çocuğunuz iletişim kurmak için hareketleri ve yüz ifadeleri kullanıyor mu? Çoğu çocuk, ihtiyaç duydukları şeyi sözcüksüz olarak iletir ve aslında çoğu 2 yaşındaki çocuk, sözsüz sinyaller geliştirir.

• Çocuğunuz homurdanıyor mu? Araştırmalara göre oyun oynarken oyuncaklarına veya resimlere homurdanan çocuklar kendi çaplarında bir tür iletişim kurmaya çalışıyorlar. Bu sesleri çıkarmayan birçok çocuğun konuşmalarında gecikme görülmüştür.

Çocuğunuz bu hazırlık işaretlerini göstermiyorsa, bir konuşma ve işitme taraması için randevu almak isteyebilirsiniz. Çocuk doktoruyla ve eğer okul öncesi eğitimde ise öğretmeniyle konuşun. Anaokulu, sizi ücretsiz konuşma ve dil taraması sağlayacak olan erken bir konuşma ve dil müdahale programına (genellikle, ilçe veya kamu okul sistemi tarafından koordine edilmiş şekilde) yönlendirir. Veya doktoru size bir değerlendirme için özel bir konuşma dili patologuna başvurabilir. Genel olarak, daha erken bir dil gecikmesi algılanırsa, tedavi edilmesi daha kolaydır. Çocuğunuzun uzun vadeli açıkları olmayacak şekilde birçok dil problemi okul öncesi dönemde etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!