Mutlu Bir Bebeğin İşaretleri

Mutluluk işaretleri bebeklerde mutsuzluktan daha gizemli olabilir. Bebek, ilk ayın sonuna kadar gülümseyerek ilk gerçek mutluluk kilometre taşını bile bulmayabilir.

Yenidoğan:

Yüzünüzün görünümü ve sesiniz yeni doğan bebeğinizi rahatlatır. Gülümsediğinizde ve rahatlarken boş, uykulu bir bakışla karşılandığınızda sinir bozucu olabilir, ama bu iyi bir işarettir! Baby Signs, Inc.’in kurucularından Linda Acredolo, “Bu noktada, bebekler barışçıl bakışlar dışında olumlu duygular ifade etme kapasitesine sahip değil.” diyor. “Ya ağlar ya da ağlamazlar.” Size dönüp yüzünüze baktığında, sadece “Hayat iyi” diyor.

0 – 3 ay:

Bebeğiniz bu yaşta, temel ihtiyaçlarını karşıladığında mutludur. Onunla konuşur, yedirir, bezlerini değiştirir ve uykuya dalarsınız.

1 – 3 ay:

California’daki Ventura’da bir çocuk doktoru olan Carey Chronic, M.D. “4-10 hafta arasında bir yerde bebekler refleks olmaktan çok kendiliğinden gülümsemeye başlar.” diyor. Bebeğinizin gülümsemesi başta refleks gibidir. Örneğin bebeğinizin uykusunda gülümsediğini hiç gördünüz mü? Bu, içsel bir rahatlıktan gelir. Ancak şimdi, “Birilerinin yaptıkları bir şeyle doğrudan tepki gösteriyorlar.” diyor Bebek İşaretleri’nin kurucusu olan Linda Acredolo.

3 – 6 ay arası:

Gülümsemeler dışında kahkaha da atmaya başlarken, bebeklerin dünyası daha heyecanlı olur. Kayta Rose Norris’in keşfettiği gibi, komik sesler ve dokunuşlardan dolayı heyecanlandılar. “Kızım, ayağı sesler çıkarırken bacaklarını gıdıkladığımızda seviyor”. Yaklaşık 6 aylık sürede, sürpriz unsuru büyük bir heyecanı haline geldi. Acredolo, eski moda bir ce-e oyununda olduğu gibi “Beklentilerini yükselttiğinde gıdıklanıyorlar.” Diyor.

4 – 7 ay arası:

İlk başta, “konuşma” dediğiniz aslında art arda gelen sesler dizisinden başkası değildir. Bebekler bu sesleri sizi dinleyerek alıyorlar. Artık duygularını sesli olarak iletebilirler. New York Üniversitesi’ndeki Bebek Bilişimi ve İletişim Laboratuvarının temel araştırmacısı Athena Vouloumanos, bebekler daha yüksek aralıkta sesler çıkartmaya başladığında, bunun sizinle etkileşime geçmek için olduğunu söylüyor.

12 – 18 ay arası:

1 yıllık yaşının yakınlarında, çocuklar espri anlayışı kazanır. Gülmek için bir bebek bezini dahi bekleyebilir veya beklemediğiniz bir cisimle konuşabilirler. “Çocuklarda mizah gelişimine ilişkin araştırmalar, nesnelerle aptalca şeyler yapmak genel anlamda hoşnutluk kaynağı olduğunu gösterir. Benimki bebeğinin ayakkabılarını kendi ayağına giymeye çalışıyor, bu gerçekten komik. “diyor Acredolo.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!