Çocuğunuz kâbus gördüğünü söylemediği sürece gece yaşadığı sıkıntıya neyin sebep olduğunu bilmek oldukça zordur.

Yürümeye başlayan çocukların gece uyanması ve ağlaması için birçok olası nedeni vardır. Bazılarının rahatlatılmaya ihtiyacı olabilir çünkü kendilerini yatıştırmayı öğrenmemişlerdir. Bazı çocuklar da hasta oldukları veya rahatsız oldukları için uyanırlar.

Ancak her zaman güzelce uyuyan bebeğiniz aniden ağlayıp uyanıyorsa, tedirginse ve yeniden uyumak istemiyorsa büyük ihtimalle kâbus gördü demektir. Genellikle rüya görme ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlar uykusunun ikinci yarısıdır.

Kâbuslar gece terlemeleri ile karıştırılmamalıdır. Gece terlemelerindeki çocuklar derin, rüyasız bir uykuda tedirgin şekilde uyandıktan sonra uyumaya devam ederler ve uyandıklarında bunu hatırlamazlar.

Kâbuslara sebep olan şey nedir?

Çocuğunuzun kâbusu, muhtemelen yatmadan önce olan bir şeyle bağlantılıdır. Onu korkutan ya da rahatsız edici bir şey seyretmek veya korku hikâyesi dinlemek, kabus görmesine sebep olabilir.

Stres de kâbuslara neden olabilir. Uyuma vakti özellikle de ayrılık kaygısı olan bir çocuk için stres yaratabilir. Hasta olmak veya bir ebeveynden çok uzun süre uzak kalmak da çocuklar için stresli olabilir.

Ancak endişelenmeyin veya kendinizi suçlamayın. Duygusal sorunlar kâbuslarla bağlantılı değildir ve ara sıra kötü bir rüya görmesi bu yaşta son derecede normaldir. Muhtemelen söylediğiniz veya yaptığınız bir şeyle ilgisi yoktur.

Bir kâbustan sonra çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim?

Çığlık attığında çocuğunuzun yanına gidin. Fiziksel güvence önemlidir, bu yüzden sakinleşene kadar onu tutun ve ona sarılın. En sevdiği peluş hayvan ya da oyuncağın onunla birlikte olduğundan emin olun, bu işe yarayabilir. Gece lambasının bir kez daha kontrol edin ve yatak odasının kapısını açık tutun böylece yanında olduğunuzu bilir. Çocuğunuzu rahatlatmak için yatağınıza getirirseniz, tersine dönmenin zor olacağının farkında olun.

Ne dediğinizi anlayabilecek kadar büyükse, kabus hakkında onunla konuşun. Ama ona sadece bir rüya olduğunu söylemenin fazla teselli olmayacağını aklınızda bulundurun çünkü bu yaştaki çocuklar gerçek ile hayaller arasındaki farkı kavrayamaz.

Kâbus görmesini nasıl önlerim?

Kâbusları önlemenin kesin bir yolu olmamakla birlikte huzurlu bir uyku rutini, huzur dolu sıcak bir duş, güzel bir uyku hikayesi veya huzurlu bir şarkı işe yarayabilir.

Çocuğunuzun iyi bir gece geçirmesi için çocuğunuzun rahat hissetmesini sağlayın. Dinlendirici uyku için en iyi sıcaklık biraz serin bir havadır.

Çok fazla ışık uykuyu bozar. Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa, canavarları uzakta tutmaya yetecek kadar aydınlatan bir gece lambası yeterli olur.

Kabuslar devam ederse ve çocuğunuz yatmaya korkuyorsa, konuyu doktoruyla konuşabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!