Bebeğimin ellerine bakması normal mi?

Evet, o küçük bir bebekse bu durum normal diyor Çocuk Yaşantısı Yılbaşı Editörü Tania Remer Altmann, “Yaklaşık 2 aydan başlayarak, bebeklerin kıvrılan hareket eden oyuncaklar gibi ellerine bakmaları normal.” diyor. Kendi elini onun önünde görmesi ve büyüleyici bulması da doğaldır.

2 ayda bebeğinizin vizyonu çok gelişti. Gelişen beyinleri ve daha güçlü göz kasları sayesinde daha uzaklardaki şeyleri görebilir ve daha fazla ayrıntı seçebilirler.

2-3 aylık bebekler bazen anneleri hareket edene kadar gözlerini annelerinden alamazlar diyor Altmann, aynı tespitin kendi elleriyle gerçekleşebileceğini söylüyor. “Bütün bunlar, gelişimlerinin bir parçası” diyor ve ekliyor: “Ve bu kendisi eğlendirmenin harika bir yoludur.”

Bebeğiniz çok yakında farklı yeni bir takım şeyler görmek hoşuna gidecek ve gördüğü şeylerin farkına varacak. Örneğin yepyeni bir çıngırak tutarsanız, gözleri genişleyebilir ve tanıdık bir oyuncaktan daha uzun süre yeni oyuncağına bakabilir. Ellerine bakan bir bebek basitçe görsel yeteneği ve ellerini bir araya getirmek için eşgüdümünü elde ediyor – daha da büyük gelişim püf noktaları için hazırlanıyor.

Yaklaşık 3 ay sonra, bebekler kasıtlı olarak ellerini bir araya getirecek ve nesneleri yakalamaya çalışacak veya bir şeyleri kavramaya çalışacaktır. Bu noktada, bebeğiniz muhtemelen ellerine bakmaktansa bunları kullanmaya daha çok ilgi duyacaktır!

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!