Bazı bebekler, bir şişeyi tutmak ve kendi kendine içebilmek için gerekli olan ince motor becerilerine sahiptir ancak bu süreç çoğu bebek için en erken 6 aydır. Diğer azınlıktaki bebekler de en geç 10 aylıkken bu beceriye sahip olur. Bebeğinizin kendi şişesini tutup tutamayacağını söylemenin tek yolu ona bir biberon vermek ve olanları izlemektir. Biberonu ağzına koyacak motor becerileri varsa ve doyduğunda da bırakacağını artık anlayabiliyorsa ona her gün bir şişe vermeyi deneyebilirsiniz.

Ancak bebeğiniz kaç aylık olursa olsun, ağzına bir biberon koyarak beslenme sürecini hızlandırmanın cazibesine kapılmayın. Desteklenmemiş bir biberon ritüeli çocuğunuzu aşırı yemeye zorlayabilir veya hatta boğulmasına sebep olabilir.

Bunun dışında bebeğiniz ağzındaki şişe ile uykuya dalarsa mama veya anne sütü dişlerinin etrafında toplanabilir ve diş çürümesine neden olabilir. Diş çürümesini önlemek için sürekli olarak biberonla uyumasına izin vermemeli ve biberonla beslenirken bu durumun rahatlığıyla yalnız bırakmamalısınız.

Doktorlara göre biberonlar bebeğinizin kulak enfeksiyonu riskini de arttırabilir. Bebeğiniz besleme sırasında yatıyorsa, sıvı ağzından kulakların östaki tüplerine akabilir ve buradan da bulaşıp enfeksiyona neden olabilir.

Bir biberonla beslememek ya da her zaman kendisinin tutmasına izin vermemek için bir başka önemli neden:

Bebeğinizle geçireceğiniz baş başa zamanı azaltıp sevginizden mahrum bırakabilirsiniz. Bebeğinizi besleme sırasında tutup sarılmanız ona emniyet ve güvenlik hissi verir ve size olan sevgiyle güveninin artmasına yardımcı olur.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!