“Gece boyunca uyku” genellikle yatmadan beslenmeye ihtiyaç duymadan sekiz ile 12 saat boyunca uyku demektir.

Neredeyse tüm bebekler ilk ay boyunca gece boyu uyuyabiliyorlar ancak bu durum çocuktan çocuğa göre çok farklı olabilir.

3 aylıktan küçük olan bazı bebekler, altı ile sekiz saat boyunca uyuma durumunu bir süre erteleyebilir. Birçoğu da 12 aya kadar bile bu kadar uzun süre uyumazlar.

Katı besin yiyen daha büyük bebeklerin daha iyi uykucular olduğunu duymuş olabilirsiniz ancak doğru değil. Bebeğinizin gece boyunca uyku kabiliyeti, boyu, kilosu veya yaşı gibi pek çok şeye bağlı olabilir.

Bebeğinizin akşam mamasına pirinç ve tahıl eklemenin daha iyi ya da daha uzun süre uyumasına yardımcı olacağı iddiasını destekleyecek herhangi bir araştırma da yoktur. Hatta bu bazen bir tehlikedir ve katıları çok erken sunmak, bebeğinizi anne sütü veya mamalardaki gerekli besin maddelerinden mahrum kalabilir. Doktorlar, bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece emzirilmesini öneriyor.

Tıpkı yetişkinler gibi, bir bebeğin uzanıp derin bir uykuya dalması için birkaç kez kısa bir süreliğine uyanması normaldir. Ancak bebeğinizin kendisini uyku moduna geçirmeyi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir Pediatrik Uyku Bozuklukları Kliniğini doktoru “Onu uykuluyken yatağına yatırın, ancak 4 aylık olana kadar devamlı tetikte olun.” diyor. “Bu onun uykuya dalmak için bir bağımlılık geliştirmesinden kaçınmasına yardımcı olur ve geceleri uyandığında kendi kendine uyumasını kolaylaştırır.’’

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!