Bebeğinizin kendi doğal merakı ve dünyayı keşfetme isteğiyle birlikte tat alma duyusu da zamanla gelişir. Bebeğiniz katı gıdalara başlamadan önce dahi farklı dokuları keşfedip lezzetleri beğenip beğenmediğini fark etmeye başlayabilir.

Bebeğinizin tat alma duyusu ne zaman gelişiyor?

Bebeğinizin tat alma duyusu rahimde gelişmeye başlar. Zaten gebeliğin 9. haftasına gelindiğinde, ağzı ve dili çoktan oluşmuştur.

Anne rahmindeki sıvı bebeği rahimde kuşatır. Bebeğiniz anne karnındayken akciğerleri ve sindirim sisteminin gelişimine yardımcı olan bu sıvıyı nefes alırken yutar. Yediğiniz yiyeceklerin lezzetleri kan dolaşımınızda ve anne karnındaki bu sıvıda bulunur. Dolayısıyla sizin yediklerinizin tadını bebeğiniz de bu sıvı yardımıyla alacaktır ve bu onun ilk tat alma deneyimidir.

Yeni doğan bebeklerin tat alma duyuları çok hassastır. Tatlı ve ekşi tatları gayet kolay tanıyabilirler. Zaman içinde limon yediğinde yüzünü ekşittiğini veya verdiğiniz tatlı besinlerden daha fazla istediğini görebilirsiniz.  Yeni doğan bebekler genelde tatlı şeyleri sever ve tercih ederler, anne sütünün tadını sevmelerinin sebebi de budur.

Tat ve koku duyuları birbirine bağlıdır ve bebeğinizin doğumdan itibaren tat almayla birlikte çok iyi bir koklama hissi vardır. Beslenmesi çeşitlendikçe yiyeceklerin kokularını ve anne sütünün kokusunu tanıyabilir veya koklayarak annesiyle başka annelerin kokularını birbirinden ayırabilir.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!