İlk ölçümler:

9 aylık doğan bebeklerin ortalama ağırlıkları 2,31 kg ile 3,9 kg arasında , boyları 48 cm ile 53 cm arasındadır. Kafalarının etrafı ise yaklaşık 34 cm dir.

Eğer çocuğunuz ortalamanın üzerinde ise muhtemelen ;

 • Siz ve partneriniz ortalamanın üzerindesiniz.
 • Bebeğiniz erkek.
 • Hamilelik sırasında bir diabet yaşadınız.
 • Hamileliğiniz gerekenden uzun sürdü.

Eğer çocuğunuz ortalamanın altında ise muhtemelen ;

 • Siz partneriniz ortalamanın altındasınız.
 • Bebeğiniz kız.
 • Hamilelik süresince yüksek tansiyona veya astıma maruz kaldınız.
 • Hamilelik süresince düzensiz biz beslenme alışkanlığınız vardı.
 • İki veya daha fazla bebek dünyaya getirdiniz.

Gördüğünüz gibi bebeğinizin boyutlarını etkileyebilecek çok fazla faktör mevcut. Bu sebepten dolayı bebeğinizin ileriki yaşlarda ki veya yetişkin döneminde ki boyutlarını tahmin etmek pek mümkün değil. Ortalamanın altında doğan bir bebeğin minyon biri olacağını veya ortalamanın üzerinde bir bebeğin büyüyüp uzun boylu ve kalıplı olacağını söylemek pek mümkün değildir.

İlk kontroller:

Çoğu ebeveyn bebeklerinin ilk günlerde ağırlık kaybetmesinden endişe duyarlar fakat bu normal bir durumdur. Çünkü bebekler fazladan vücut sıvıları ile birlikte doğarlar ve doğumu takip eden beş günde bu sıvılardan kurtulurlar. Sonra ki beş günde ise bu kaybettikleri ağırlığı geri kazanırlar. Yani yaklaşık olarak doğumdan 10 gün sonra doğdukları ağırlığa tekrar ulaşırlar.Çoğu bebek bu noktadan sonra hızla kilo almaya başlar.Her doğum kontrolünde çocuk doktorunuz düzenli olarak bebeğinizin kilosunu,boyunu ve kafasının çevresinin uzunluğunu kontrol eder.Söz konusu gelişim grafiği ulusal veriler kullanılarak oluşturulmuştur.Doktorunuz sizin bebeğinizle aynı cinsiyete ve yaşa sahip gelişim grafiğini kullanır.

 • Doğumdan bir aylık olana kadar, yeni doğan bebekler günlük yaklaşık 30 gram alır ve yaklaşık 2 santim uzarlar.
 • Devam eden üç aylık sürede, bebekler ayda yaklaşık 750 gram kilo alırlar ve yaklaşık ayda 4 santim uzarlar. Bu süre içinde bebekler kilolu gözükmeye başlarlar fakat hareketleri arttıkça bu yağlar kasa dönüşecektir.
 • İlk altı ayın sonunda çoğu bebek doğumdaki ağırlıklarının yaklaşık iki katına ulaşırlar.
 • İlk bir yılın sonunda çoğu bebek doğumdaki ağırlıklarının yaklaşık üç katına ulaşırlar ve doğumdaki boylarının yaklaşık 25 cm üzerine çıkmış olurlar.
 • İkinci yılın sonunda çoğu bebek doğumdaki ağırlıklarının yaklaşık dört katına ulaşırlar ve doğumdaki boylarının yaklaşık 35 cm üzerine çıkmış olurlar.

Doğumdan sonraki kontroller sırasında doktorunuz bebeğinizin boyu ve kilosuna ek olarak kafasının etrafını da ölçerek bebeğin beyninin büyümesini de gözlemler. Bebeğinizin beyninin büyüyebilmesi için bebeğinizin kafatasının da büyümesi gerekir. Dört ay boyunca bebeğinizin kafası hızla büyüyerek doğumda ortalama 33 cm olan kafa çevresi uzunluğu birinci yılın sonunca yaklaşık 45 santime ulaşacaktır. İkinci yılda ise yaklaşık 3 santim daha büyüyerek yetişkin bir kafa büyüklüğüne yaklaşacaktır.

Bebeğinizi emzirmeniz veya biberon ile beslemeniz bebeğinizin ilk iki aydaki büyüme ortalamasını etkileyecektir. Emzirilen bebekler ilk ayda daha hızlı büyüme göstermelerine rağmen devam eden ilk yıl içerisinde biberon ile beslenen bebeklere göre daha yavaş büyüyeceklerdir. Emzirerek veya biberon ile beslenme uzun vadede benzer şekilde etkisini gösterecektir.

Çoğu ebeveyn, bebeği ortalamanın üzerine çıktığında ve altına indiğinde durumla ilgili endişelenmeye başlar. Bu endişelerin kabul edilebilir olması ile birlikte bebeğiniz sürekli ve düzenli olarak büyüyorsa muhtemelen bir problem olmadığını da aklınızdan bir köşesinde tutmanızda yarar var.

Gelişim modelinin değişmesi durumu

Genellikle bebekler ilk altı ayda istikrarlı bir büyüme modeli sergilerler. Fakat bazen bebeğin büyümesi daha önceki istikrarlı durumundan sapabilir ama bunlar her zaman bir sağlık sorununa işaret değildir.

Genetik dışında, bebeğinizin aktivite seviyesi kilo alımında yavaşlamaya neden olabilir. Gezinmeye, gezmeye veya yürüyüşe yeni başlamış olan bir bebek, zamanının çoğunu tek bir yerde oturan bir bebekten daha fazla kalori yakacaktır. Dahası, dünyanın harikalarını keşfetme kapasitesini fark etmiş bir bebek, kendisini durdurmak ve yemek için fazla istekli olmayabilir.

Son olarak, hastalığın bebeğinizin ağırlığını azaltması ve büyüme modelini geçici olarak değiştirme potansiyeli de vardır. Ateş veya bir süre ishal veya kusma, bebeğin sıvı kaybetmesine neden olabilir ve kilosu düşebilir. Bununla birlikte, genellikle, soğuk algınlığı gibi hafif bir hastalık bebeğin genel büyüme oranını etkilemez.

Tabii ki, bir çocuğun büyüme modelindeki çoğu değişme normal yaşam değişiklikleri ile açıklanabilir, ancak çocuk doktorunuza çocuğunuzun gelişimi ile ilgili endişelerinizi daima söylemelisiniz. Değişim için bariz bir neden yoksa işleri daha da ileri götürmek ve değerlendirmek isteyecektir.

Sorunu Tespit Etmek

Çocuk doktorunuz bebeğinizin büyümesi hakkında endişeleniyorsa, çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını ve çocuğunuzun yemek yediğinden emin olabilmesi için bir gün içerisinde kaç kalori aldığını soracaktır. Buna ek olarak, doktorunuz bebeğinizin gelişimsel kilometre taşlarını, yakın zamandaki hastalıklarını, diğer davranış ve sosyal koşullarını sorar. Bebeği inceleyecek, fiziksel bir sorunun işaretini arayacaktır.

Bebeğinin büyümesi ve gelişimi, ebeveynler için büyük heyecan ve endişe kaynağı olan bir alandır. Bilgi almak, bebeği yeni doğan kontrollerine götürmek ve çocuk doktoruyla birlikte çalışmak, bu muhteşem değişim zamanlarında daha az endişeli olmanızı sağlar.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!