Parasomnia olarak bilinen gece terörü bir uyku bozukluğudur.  Daha çok 3-4 yaş civarında başlayıp ergenliğe kadar devam edebilmektedir.

Gece Terörü ve Kabus farkı

Uyku 2 evreden oluşur REM (rüyaların görüldüğü) ve nonREM (uykuya geçiş -derin uyku). Kabuslar REM zamanında görülürken uyku terörü nonREM evresinde 3. Evreden 4 . Evreye geçiş döneminde görülür. (Yani ortalama 90 dakika sonra)

Erken dönemde görülen durum daha çok kabus olabilmektedir.

Gece teröründe  çocuk uyanmış gibi ama gerçek anlamda uyanmış değildir. Uyku ile uyanıklık arasında kalmıştır. Bilinç kapalıdır. Sabah uyandığında  gece olup bitenleri hatırlayamaz.  O an bağırma, aşırı hareket devam etse bile güvenlik önlemlerini alın onu çok zorlamadan ve uyandırmaya çalışmadan tekrar uykuya dalmasına yardımcı olun. Çünkü gece teröründe çocuk kendiliğinden, hiç bir şey olmamış gibi uykuya tekrar dönebilecektir.

Ancak kabusta sizin sakinleştirmenize ihtiyaç duyabilir.

Her iki durum da sık tekrarlıyorsa mutlaka bir uzmana gitmeniz önerilir.

Bir kısım nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar ile gece korkuları birbirine çok benzer; bunun ayrımının yapılması gerekir.

Gece terörü neden olur?

Ateşli hastalıklar, kullanılan ilaçlar, çocuğun dönemsel strese maruz kalması gibi sebeplerle uykunun bir yerinde bozulmanın olmasıdır. Nöbet 2-3 dakika da sürebilir sakinleşip tekrar uykuya dalması yarım saati de bulabilir.

Uyku terörü işaretleri

Kalp atışı ve solunum hızlıdır, terleme olabilir. Uyanmış gibi görülebilir, vücudu kontrolsüzce savurabilir.  Yatakta oturup, çığlık atabilir

Ne yapmak gerekir?

Öncelikle anne baba sakinliğini korumalı etraftaki güvenlik önlemlerini almalı çocuğu uyandırmamalıdır . Sakin bir şekilde yatağa yatırılması sağlanabilir kendisine zarar verebilecek davranışlar dışında çocuğa müdahale edilmemelidir.

Sizin alabileceğiniz önlemler:

Uyku terörü gerçekleştiğinde uykuya dalış saati ve bu terörün başlama saatini not edin. Uykudan ne kadar süre Sonra gerçekleştiyse, bir sonraki gün  O süreden 15 dakika önce ya su içme ya da tuvalete gitme sebebiyle uyanmasını sağlayın.  Böylelikle Uyku döngüsünde bir değişiklik oluşturacaksınız . Bir hafta süresince bunu devam ettirin hala devam ediyorsa mutlaka bir nöroloji /psikiyatri uzmanına danışın.

EEG ve Polisomnografi gibi ölçümlerler, uyku terörü durumunda beyin dalgalarında ya da solunumda bir değişim olup olmadığını gözlemlemek için yapılan uygulamalardır.

 

 

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!