Bebeğin Gelişimi

Dikkat biri sizi dinliyor! Tabii ki karnınızdaki ufaklıktan bahsediyoruz. O sıcacık ve daracık dünyasında ilgisini belki de en çok çeken şey, dışarıdan gelen seslerdir. Sizin ve eşinizin sesine çok alıştı. Böylece doğumdan sonra her ikinizin de sesini duyar duymaz sakinleşecek.

Bebeğiniz doğuma yaklaştıkça, duyuları da neredeyse bir yetişkinin kusursuzluğuna gelmiş durumdadır. Tat alma duyusu, sizin yediğiniz yiyecekler hoşuna giderse tepki vereceği kadar inanılmaz derecede gelişti.

Akciğerler hariç organlarının tümü tamamen gelişmiş durumda ve fonksiyonlarını da yerine getiriyorlar. Dolayısıyla da 32. gebelik haftasında veya daha sonra doğmuş bebeklerin hemen hepsi hayatta kalır. Ancak mutlaka 36. haftaya kadar solunum için yardım almaları gerekir.

Gebelikte 32. haftada bebeğinizin boyu uzuyor ve cildi yağlanmaya devam ediyor. Ayak tırnakları da büyük oranda uzadı.

Anne karnında 32 haftalık bebek zamanının üçte 2’sini uyuyarak geçirmeye başladı. Araştırmalara göre bu haftalardan itibaren bebeklerde rüya görme yetenekleri gelişmeye başlar.

Kalp hızı biraz yavaşlamaya başlıyor. Sizin kalp atışlarınızdan onun da kalbi etkilenebiliyor. Bu sebeple mümkün olduğunca sakin günler geçirmenizde yarar var.

32 Haftalık Bebek Hareketleri

Bebeğinizin yeri daralsa da hala hareketlidir. Kasları artık çok güçlendiği için 32 hafta gebelik bebek hareketlerini güçlü darbeler şeklinde hissedebilirsiniz. Minik darbeleri veya vücudunu esnetmesi bazen canınızı acıtabilir. Artık darbelerin o minik ellerinden mi yoksa ayaklarından mı geldiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bazı bebekler anne karnında sakindir bazıları ise doğuma kadar çok hareketlidir. Bu hareketlilik durumu genellikle doğumdan sonra da paralellik gösterir. Uyku ve uyanma döngüsü için de aynı şey geçerlidir. Eğer bebeğiniz karnınızda uzun süre uyuyabiliyorsa, muhtemelen doğumdan sonra da uyku rutini benzer olacaktır.

Ultrason Görüntüsü

32 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde giderek tombullaşan ve boyu uzayan bebeğinizi görmüş olmak sizi çok heyecanlandıracak.

Gebeliğin 32. haftasından itibaren doktor gerek görmezse sık ultrason istemeyecektir. Ülkemizde ultrason muayenesi, gelişmiş ülkelere göre çok daha sık yapılır. Gelişmiş ülkelerde normal bir hamilelikte toplam en fazla 3-6 kez ultrason önerilirken ülkemizde ultrason sayısı normal bir hamilelik boyunca yaklaşık 11-12 arası bir sayıyı bulabiliyor. Ultrasondan bebeğe ulaşan ışınların ve sesin bebeğe bir zararı olup olmayacağı henüz kanıtlanmadığı için ne kadar az ultrasona girerseniz o kadar iyidir. Her şey yolundaysa siz de doktorunuzdan daha az ultrason muayenesi talep edebilirsiniz. Ancak hamilelik sürecinde bazı sorunlar tespit edilmişse, özellikle 30. haftadan sonra doktorun önereceği sıklıkta ultrason muayenesi olmak zorunlu ve önemlidir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

32 hafta kaç ay eder? Hamileliğinizde 8. ayın ilk haftasındasınız.

Rahminizin tepe noktası (fundus) hamilelik 32. haftada artık göbeğinizin neredeyse 4-5 santim yukarısında duruyor. Bu da kaburgalarınızı esnettiği ve organlarınızı sıkıştırdığı için nefes darlığı, mide yanması ve hazımsızlık hissetmenize neden olacak.

Rahmin büyümesiyle midenize oluşan baskı artacağı için aşırı yeme eğiliminiz azalabilir. Sık sık ve az yemeniz, reflü sorunu yaşamanızı engelleyecektir.

Bebeğinizin organ gelişimi tamamlandı. Akciğerlerindeki gelişim sürecinin de son evrelerinde. Dolayısıyla 32. haftada doğum gerçekleşirse yaşama ihtimali çok yüksektir. Yalnızca solunum için 4 hafta kadar yardım alması gerekecek.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

32 haftalık hamilelikte büyüyen rahminiz, idrar torbanıza baskı yapacağı için idrar kaçırmaları yaşayabilirsiniz. En iyisi, her seferinde fazla sıkışmadan tuvalet ihtiyacınızı karşılamaktır.

Hamilelikte Uyku

Hamilelikte 32. hafta karnınızın büyümesi, gece uykunuzun sık sık bölünmesine neden olabilir. Bu sebeple de yorgun ve sinirli hissedebilirsiniz. Hamileliğin bu dönemlerinde daha sık dinlenme molaları vermelisiniz. Fırsat buldukça uyumalısınız. Uyurken sakıncalı pozisyonlar; sırt üstü ve sağ tarafa yatmaktır. Sırt üstü yatmak kalbe giden ana damara baskı oluşmasına neden olabilir. Sağ tarafta da bir toplardamarınız olduğu için sağ tarafınıza yatmanız halinde yine kan dolaşımınızda bir sorun yaşayabilirsiniz. Kalbe yeterince kan ulaşmaması, anne ve bebek açısından risklidir. En sağlıklısı sol yanınıza yatmaktır. Siz eğer sol yanınıza yatarsanız kan dolaşımınız da sağlıklı olur. Sola yatmanız, aynı zamanda bebeğinizin de kan dolaşımını olumlu etkiler. Ayrıca sol tarafa yatış; hem plasentaya daha fazla kan gitmesini hem de sindirim siteminizin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini ve daha rahat uyumanızı sağlar. Sol yanınıza yatarken bel ağrılarınızı azaltmak için sırtınızı birkaç yastıkla destekleyebilirsiniz. Böylece uyurken farkında olmadan sırt üstü pozisyona geçiş yapmanızı da engellemiş olursunuz.

İşte hamilelikte rahat bir uyku için öneriler:

– Hamilesiniz diye kendinizi hareketsizliğe mahkum etmeyin. Fırsat bulabilirseniz hareket edin Egzersizlerinizi düzenli yapın ve yürüyüşe çıkın,

– Gün içindeki molalarınızda çok uzun uykular uyumayın,

– Hep aynı saatlerde yatmaya özen gösterin,

– Akşam yemeğinizi atlamayın ve aşırı yemeyin,

– Uyumadan önce ağır yiyecekler yemeyin, çünkü bu tür yiyecekler uykunuzu kaçırabilir. Ancak kan şekeriniz düşük olursa bu defa da uyuyamayabilirsiniz. En iyisi; yatmadan önce yoğurt gibi hafif bir şeyler atıştırmaktır,

– Gece sık idrara çıkmamak için sıvı alımınızı akşam saatlerinde kısıtlı tutun. Sıvı ihtiyacınızı gündüz bol bol karşılayın,

– Süte karşı duyarlılığınız yoksa uykudan 1 saat önce sıcak süt içmek uykuya geçişinizi ve derin bir uyku uyumanızı sağlar. Süte karşı duyarlılığınız varsa, uykudan 1 saat önce 1 kase ılık yoğurt da yiyebilirsiniz,

– Gece tuvalete sık gitme ihtiyacı duyduğunuz için uykunuz bölünüyorsa akşamları sıvı almamaya özen gösterin,

– Uyumadan önce sizi kaygılandıracak şeyler düşünmeyin. Sizi çok rahatsız eden konuları akşam eşinizle paylaşıp rahatlayın,

– Yüksek bir yastıkla veya başınızın altında birkaç yastık üst üste gelecek şekilde uyumanız geceleri oluşabilecek reflü sorununu engelleyebilir,

– Uyumadan önce hamilelik yogası yapın. Yoganın ardından meditasyon yapmanız da derin ve sakin bir uyku uyumanızı sağlar.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe