Bebeğin Gelişimi

Karnınızın epey büyümüş olması bazı sıkıntılar yaşamanıza neden olsa da hamileliğin tadını çıkarmaya bakın. Hafta hafta gelişimini takip etmeniz, içinizdeki gizemli küçüğün ne durumda olduğu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

İşte 31 haftalık bebeğin gelişimi ve sizdeki değişiklikler…

Bebeğinizin organları ve vücut sistemleri neredeyse tamamen oluştu. Artık en büyük gelişmeler boy ve kilo artışında olacak. Haftalık kilo alımı ortalama 500 gramdır.

Gebeliğin 31. haftasında bebeğinizin cilt yüzeyindeki Lanugo adı verilen ince tüyler hızla kaybolmaya devam ediyor. Vücudu sıcak tutma ve bağışıklık sistemini güçlendirme görevi olan Vernix Caseosa (Verniks Kazeoza) tabakası da cilt yüzeyinde bir hayli kalınlaştı.

El tırnakları tamamen uzadı, ayak tırnaklarının uzamasına daha var.

31 haftalık gebelikte bebek, göz kapaklarını artık çok daha iyi kapatıp açabiliyor. Gözlerinin görme ve odaklanma işlevi de tamamlandı.

Beyin ve sinir sistemi tamamen gelişti. Bu sebeple de her geçen gün daha da bilinçli hareketler yapıyor.

Hamilelikte 31. haftada bebeğin akciğerlerinde sürfaktan üretimi devam ediyor ve bu üretim böbrek üstü bezler ile sağlanıyor. Akciğerleri her geçen hafta dış dünyada rahatlıkla nefes alabilmesini sağlayacak kadar tamamen gelişmeye devam ediyor. Ortalama 5 hafta daha olgunlaşma safhasında olacağı için 36 haftadan sonra doğan bebekler neredeyse hiç yardımsız nefes alabilirler.

Başparmağını veya diğer parmaklarını emdiği için emme refleksi büyük oranda gelişti.

Tamamen gelişmesi ise 35-36. haftaları bulacak. Bu sebeple eğer erken doğarsa, meme emerken sıkıntı yaşayabilir.

31 haftalık bebek günde yarım litre kadar idrar yapar. İdrar yapması amniyon sıvısının yenilenmesi için çok önemlidir.

31 hafta hamilelikte erkek bebeklerde testisler testosteron üretmeye başlar. Testisleri kasıktan torbalarına doğru ilerliyor.

Kız bebeklerde klitorisin gelişimi büyük oranda tamamlandı.

31 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bu hafta bebeğinizin yeri daraldığı için hareketleri de yavaşladı. Ancak bu, hiç hareket etmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu sebeple bir süre hareket etmezse durumu doktorunuza haber verin.

Gebelikte 31. haftada bebeğiniz artık daha uzun uykular uyuyabiliyor. Dolayısıyla hareket etmeye birkaç saat ara verebilir.

Bebeğinizin 31. gebelik haftasında baş aşağı durmuş olması beklenir (verteks pozisyonu). Ama bebeğiniz henüz dönmediyse hemen endişelenmeyin. Bu haftalarda bebeklerin yüzde 25-30’u hala terstir. 38. haftaya kadar bebeğinizin baş aşağı dönme ihtimali var. Bebeklerin yüzde 4’ü makat geliş doğar.

Kasları güçlendiği için 31 haftalık bebek hareketleri sırasında minik darbeleri ve vücudu esnetme hareketleri canınızı bazen acıtabilir.

Ultrason Görüntüsü

31 haftalık gebelik görüntüsünde bebeğinizin ne kadar uzadığını görmek sizi şaşırtabilir. Yerinin daraldığını da göreceksiniz.

Yüzünün tamamen gelişmiş olduğunu da görebilirsiniz.

31 haftalık gebelik görüntüsünde bebeğinizi esnerken, tekme atarken, parmağını emerken veya hıçkırırken görmeniz mümkün.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

31 hafta kaç ay eder? Hamileliğin 7. ayını tamamlıyorsunuz.

Kan hacminiz 4.5-5 litreye çıkmıştır. Bebeğinizin başı aşağı döndüğünde rahminizin tepe noktasının (fundus) yüksekliği de biraz azalabilir. Bu da göbek deliğinizin biraz çıkıntılı durmasına neden olabilir. İnce bir kıyafet giydiğinizde bu çıkıklık fark edilir.

Hamileliğin 31. haftasında kalça ve bel ağrılarınız artabilir. Kalçadan bacaklarınıza doğru hissedeceğiniz siyatik ağrılarınız olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte 31. haftadan itibaren karnınız her geçen hafta sizi hayrete düşürecek kadar büyüyecek. Karnınızın büyüklüğünü aynı haftalardaki başka anne adaylarıyla karşılaştırmamanız en iyisidir. Bu konuda yorum yapan olursa da kulaklarınızı tıkayın. Her kadının vücut tipi birbirinden farklıdır. Bu sebeple de hamilelikte karın büyüklükleri ve şekilleri farklı olabilir. Karın büyüklüğünüz; iri mi yoksa küçük bir bebek mi dünyaya getireceğinizi göstermez. Endişelendiğiniz bir durum olursa doktorunuzla konuşun.

Bu haftadan itibaren doktorunuzla doğum tercihlerinizi konuşmaya başlayabilirsiniz Ona doğumda sizinle birebir ilgilenebilecek bir ebe ile çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz. Çünkü “doğurtma” ile ilgili uzmanlık alanı ebelerindir. Eğer doktorunuz birebir ebe desteği sağlayamayacağını söylerse doğumda sizi cesaretlendirecek, doğum öncesi ve sonrasında da bebek bakımıyla ilgili sizi yönlendirecek bir doula (doğum destekçisi) ayarlayabilirsiniz. Ebe olup da ekstradan doula’lık eğitimi almış birini de seçebilirsiniz. Her ikisi de doğum deneyiminizi sağlıklı ve pozitif geçirebilmenizi sağlayacaktır. (doğum tercihleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi 33. hafta ve 34. hafta yazılarımızda okuyabilirsiniz).

Erken doğum gibi bir ihtimalde 31 haftalık doğan bebekte yaşama şansı yüksektir. Erken doğum riskini artıran faktörleri bilmeniz, önlem almanız açısından önemlidir. Erken doğum riskini artıran faktörler şöyledir:

– Stres,

– Sigara içmek veya alkol kullanmak,

– Yetersiz beslenmek ve yetersiz kilo almak,

– Ağır işler yapmak veya günlerce dinlenmeden ayakta kalmak,

– Her gün ilaç kullanmak,

– Cinsel ilişki (Kadının orgazm olması rahimde kasılmaların başlamasına neden olabilir. Eğer doğumu tetikleyebilecek başka risk faktörleri de varsa son üç ayda anne adayının orgazm olmaması tercih edilmelidir. Doktorunuzla bu konuyu mutlaka konuşun.),

– Rahimde hassasiyet, yapısal anormallikler ve rahim ağzında zayıflık,

– Plasenta previa (Plasentanın rahim ağzına yakın olması),

– Annede kronik bir hastalık,

– Enfeksiyon geçirmek,

– Anne adayının yaşının çok küçük olması veya ileri yaşta olması,

– Çoğul gebelik,

– Bebekte anomali tespit edilmiş olması.

Braxton Hicks Kasılmaları

Bu haftalarda yalancı kasılmalar (Braxton Hicks Kasılmaları) hissedebilirsiniz. Hamileliğin 20-21. haftasından sonra başlayabilen bu kasılmalar, vücudun bir çeşit doğum provasıdır. Böylece rahim, doğumda bebeği itecek kasları çalıştırmaya başlar. Yukarıdan başlayarak yavaş yavaş aşağı iner ve 30 saniye – 2 dakika arası kadar sürebilir. Eğer kasılmalar sizi rahatsız ederse ya dinlenin ya da kasılmalara odaklanmamak için dolaşın, biraz su için veya farklı bir şey yapın. Son aylarda bu kasılmalar daha yoğun olabilir ve anne adayını endişelendirebilir. Kasılmalar sıklaşırsa ve düzenli hale gelirse zaman kaybetmeden doktorunuza haber verin.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe