Bebeğin Gelişimi

Doğuma geri sayım başlarken içiniz kıpır kıpır; yani hem siz çok heyecanlısınız hem de bebeğiniz çok hareketli…

İşte gebelikte 30 hafta bebek gelişimi…

Bebeğinizin uyuma ve uyanma döngüsü artık düzene girdi. Bu haftalarda uyku süresi yarım saat – 2 saat arasıdır.

30 hafta gebelikten itibaren, bebeğiniz her hafta yaklaşık yarım kilo alacaktır.

Cilt altındaki yağ dokusu arttıkça bebekte ısı kontrolünü sağlayan lanugo isimli ince tüyler dökülmeye devam eder. Isı kontrolü görevi artık büyük oranda yağ dokusuna ait olacak.

Hamilelikte 30. haftada bebeğinizin duyuları çok gelişti. Sizin ve eşinizin sesini ayırt edebilir. Farklı tatlara ve annesinin karnından yansıyan parlak ışıklara reaksiyon verebilir. Siz karnınızın üstünden bebeğinize doğru hafifçe bastırırsanız, o da önce geri çekilip ardından itme hareketi yaparak size yanıt verebilir. Bu hareketi eşinize yaptırmanız, bebeğiyle arasındaki bağın henüz doğmadan başlamasını sağlayacaktır.

Şu aralar yakın mesafeyi görebiliyor. Doğumdan sonra da 20-30 gün bu şekilde devam edecek.

Gebelik 30. haftada kan iliği kan yapma görevini karaciğerden devralır.

Kemik, kas ve kan hücrelerinin gelişimi için bebeğin kalsiyum, protein ve demire çok ihtiyacı var. Eğer bu besinlerden yeterince tüketmezseniz sizin rezervlerinizden alacaktır.

Gebelikte 30. haftada bebeğinizin beyni doğum sonrasındaki bir bebek kadar gelişmiş durumdadır. Bununla birlikte, beyin hücreleri gelişmeye devam eder. Beyin hücrelerinin gelişimi açısından bebeğin miadında veya miadına yakın bir zamanda doğmuş olması avantajlıdır.

Dış dünyada yardımsız nefes almasını sağlayacak donanıma kavuşmasına en az birkaç hafta daha olsa da 30 haftalık bir bebeğin erken doğsa bile yaşama şansı çok yüksektir.

Plasenta bebeğe gerekli olan tüm oksijeni ve besini sağlamaya devam eder. 30 haftalık hamilelikte plasentanın ağırlığı yaklaşık 450 gramdır.

30 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Bebeğiniz bir uyuyup bir uyanarak karnınızdaki yolculuğun tadını çıkarıyor. Siz birkaç saattir hiç hareket etmediğini düşünürken küçük ama sert bir tekme ile size “Artık ben uyandım” demenin yolunu bulmuş gibidir.

30. haftasında bebeğin kasları çok güçlendiği için hareketleri de güçlenir. Geçen haftalara göre hareketlerindeki hız azalmış olsa da güçlü yumruklar, tekmeler ve esneme hareketleri yaparak canınızı acıtabilir. Hatta bazı geceler sizi uykudan uyandıracak kadar keskin hareketler yapabilir.

Bebeğiniz ara sıra hıçkırabilir ve bu sebeple karnınızda minik zıplamalar hissedebilirsiniz. Hıçkırmasının sebebi, düzenli aralıklarla amniyon sıvısını yutmasıdır.

Ultrason Görüntüleri

30 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğiniz artık daha da tombullaşmış bir şekilde karşınızda durabilir. Yeri azalsa da el, kol ve baş hareketlerini görebilirsiniz. Parmağını emebilir. Gözlerini açıp kapatabilir.

30 haftalık bebek görüntülerinde başının aşağı dönmüş olabildiğini görebilirsiniz. Aslında birçok bebekte baş aşağı dönüş genellikle 32-36 hafta arasında gerçekleşir. 36 haftada başı aşağı dönmeyen bebekler için, bazı ebeler bebeğin dönüşüne destek olacak egzersizler önerebilirler. Araştırmalar, dinlenirken uzanmak yerine oturmayı tercih eden annelerin bebeklerinin son 3 ayda baş aşağı dönme eğilimlerinin daha fazla olduğunu gösterir. Doğumdan önce bebeklerin yüzde 96’sı baş aşağı dönmüş olur.

Doğuma kadar bebeğin makat duruşunun sebepleri arasında; bebeğin o haftadaki yaşıtlarına oranla küçük olması, amniyon sıvısının olması gerekenden fazla olması ve daha önce doğum yapmış olanlarda rahimde gevşeklik olması gelir. Makat gelişte duran bebekler illa sezaryenle doğacak diye bir koşul yoktur. Bu konuda tecrübeli bir doktor, annede ve bebekte normal doğum için riskli olabilecek tıbbi bir durum yoksa makat doğumları da normal yaptırabilir. Makat doğumların yaklaşık yüzde 50’si normal doğar.

30 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Vücudu yağlanmaya başladığı için hareketlerinin sıklığı azalır ve manevra yapması zorlaşır.

30 haftalık bebek iki saatlik bir süre içerisinde en az 10 kez hareket etmelidir. Uzun bir süre hareket hissetmezseniz doktorunuza bildirin.

Eğer karnınıza hafifçe bastırırsanız, bebeğiniz dokunduğunuz noktaya itme hareketi yaparak karşılık verebilir. Bu küçük oyuncu ile karşılıklı itme hareketleri yaparken konuşmanız, onu sakinleştirir ve mutlu hissettirir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

30 hafta kaç ay eder? Hamileliğin 7. ayı içindesiniz.

Gebeliğin 30. haftasında annede şu değişiklikler olabilir:

– Burunda tıkanıklık ve bazen kanama,

– Giderek kıvamı artan beyazımsı renkteki vajina akıntısı,

– Midede hazımsızlık, reflü, kabızlık ve hemoroit,

– Bacak krampları,

– Varisler baş ağrısı,

– Nefes darlığı,

– Braxton Hicks kasılmaları (yalancı kasılmalar),

– Dalgınlık veya unutkanlık,

– Bebekle ve doğumla ilgili kaygılar,

– Kabuslar,

– Uykuda bölünmeler ve uykuya dalmakta zorluk.

 

30. haftada gebelikte kolostrum adı verilen koyu kıvamlı sarımsı renkteki sütünüzün oluşmaya başlaması ve bebeğin baş aşağı durma pozisyonuna geçmesi; erken doğum ihtimaline karşı vücudunuzun yaptığı bir hazırlıktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte 30 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler…

Hamilelik boyunca bebeğiniz ihtiyacı olan tüm besinleri sizden alır. Eğer siz yeterli beslenmezseniz, bebeğiniz sizin rezervlerinizi kullanacağı için kendinizi yorgun ve güçsüz hissedebilirsiniz. Kilo alımınız son 3 ayda haftada yarım kilogram – 1 kilogram arası olmalıdır. Son haftalarda bu miktar azalabilir. Günlük kalori alımınız son 3 ayda hamilelik öncesinden 600-800 kalori fazla olabilir. Son haftalarda az ve sık sık beslenmenizde yarar var. Şekerli ve kalorili yiyecekler yerine besin değeri yüksek besinleri tercih etmelisiniz. Sıvı alımınız her zamanki gibi günde en az 8-10 bardak olmalıdır.

Zinde olmak için yalnızca beslenmenize dikkat etmeniz yetmeyecektir. Doktorunuzla birlikte karar verdiğiniz egzersizlere devam etmelisiniz. Son haftalarda egzersizlerin hız ve süresini düşürebilirsiniz. Pelvik taban egzersizlerinizi ihmal etmemelisiniz. Bu egzersiz için vajina, idrar yolu ve anüs bölgenizdeki kasları sıkıp gevşetmelisiniz. Her sıkışta 10 saniye bekleyin. Aralarda dinlenerek hareketi 10 kere tekrarlayabilirsiniz. Bu bitince 10’ar kez 1’er saniye sıkı tutup bırakın. Bunun da ardından vajina, idrar yolu ve anüs kaslarını ayrı ayrı sıkıp bırakın. Bu egzersizi idrar yaparken de yapabilirisiniz. İdrarınızı tutun ve serbest bırakın. Sonra idrarınızı yapın.

Pelvik taban egzersizlerini düzenli yapmanız, doğum sonrasında öksürme ve hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırma olasılığınızı azaltır.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe