Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin ilk 6 ayını geride bıraktığınız için bir “Oh be” demiş olmalısınız. Doğum yaklaştıkça sabırsızlanmaya başlamanız çok doğal. Bebeğiniz bu son 3 ayın içinde erken doğsa bile yaşama şansı yüksektir. Siz bu süreçte içinizi ferah tutmaya bakın, çünkü bebeklerin yüzde 90’ı miadında veya miadına yakın bir zamanda doğarlar.

29. hafta gebelikte akciğerlerinde küçük hava yollarının (bronşiyoller) çoğu yerini almıştır ve küçük hava keseciklerinin (alveoller) sayısı artmıştır. Bu hava keseciklerinin içindeki yüzey basıncını azaltan sürfaktan maddesi de oluşmaya devam eder. Bu maddenin üretimi 35. haftada tamamlanacak. Akciğerleri gelişirken doğum sonrasına hazırlık için ritmik soluk alıp vermeye devam eder.

Parmağını emmeye devam eder, böylece emme kaslarını geliştirir. Yüz kaslarının meme emme becerisi 35-36. haftada tamamlanacaktır.

Gebeliğin 29. haftasında cildi pembe ve buruşuktur. Cilt altı yağlanması artıyor.

Bebeğinizin beyninin zeka ve mizaçla ilgili kısmı gelişmeye devam eder.

Farklı seslere, yiyeceklere ve ışıklara tepkileri daha da bilinçlidir.

Kemiklerinde kırmızı kan hücreleri gelişiyor. 29. hafta gebelikte bebeğin kemikleri sertleşse bile esnek yapısını korur. Bu esneklik doğumdan sonra da devam eder. Kemiklerin tamamen sertleşmesi, çocukluk döneminde gerçekleşecek. Beyin kemikleri de yumuşaktır. Ne de olsa bebeklerin doğum kanalından geçerken kemiklerinin esnek olması gerekiyor. Bebeğin bıngıldak adı verilen yumuşak kafatası kemikleri ise doğumdan sonra 1-1.5 yıla kadar yakın bir sürede hem kaynar hem de sertleşir.

29 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Kasları güçlenmeye devam ettiği için bebek hareketlidir. İçeride dönecek ve pozisyon değiştirecek yeri hala vardır.

29 haftalık bebekte sinir sistemi gelişmeye ve güçlenmeye devam eder. Minik yumruk ve tekme darbelerinin sert olmasına kendinizi hazırlayın.

Ultrason Görüntüleri

Sertleştikleri için kemikler ultrasonda parlak şekilde görünür.

Bebeğiniz akciğerlerinin olgunlaşması için nefes alma hareketlerine devam ediyor. Bu hareketleri 29. hafta gebelik ultrason görüntülerinde görebilirsiniz.

Ultrasonda parmağını emdiğini veya hıçkırdığı için zıpladığını görebilirsiniz.

29 haftalık bebek görüntüsünde bebeğiniz baş aşağı durmaya başlamış olabilir. Eğer hala düz duruyorsa yani başı yukarıda duruyorsa endişelenmeyin, büyük bir ihtimalle doğuma kadar baş aşağı pozisyonunu alacak. Bebeğin miadından 10-11 hafta önce baş aşağı dönmüş olmasından dolayı erken doğum mu olacak acaba diye endişelenmenize gerek yok! Bu gayet normal bir durum ve bu pozisyondayken de keyfi yerinde. Bebeklerin yüzde 96’sı doğuma kadar baş aşağı pozisyona döner.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

29 hafta kaç ay eder? Hamileliğinizin 7. ayı içindesiniz ve son 3 aylık dönemdesiniz (3. trimester).

Gebelikte 29. haftada bebek büyüdükçe iç organlarınızın yerlerinde de oynamalar olacaktır. Mide ve bağırsaklarınız yukarı doğru sıkışır. Rahimdeki kaslar, iç organlarınıza zarar gelmesine engel olacak kadar güçlüdür. Mide ve bağırsaklarınızdaki bu sıkışma, sindirim sisteminizdeki hazımsızlığın en büyük nedenidir.

29 haftalık gebelikte artık beklemekten kaynaklı yılgınlık hissi yaşayabilirsiniz. Hamleliğin bir an önce bitmesini isteyebilirsiniz. Veya bebekle ilgili bazı endişeler yaşayabilirsiniz. Bu durum rüyalarınıza kabus olarak da yansıyabilir. Kabus gördüğünüzde bu gördüklerinizin gerçekleşeceği gibi bir duygu hissetmeniz yersizidir. Bu kabuslar, sizin korku ve endişelerinizin bir yansımasıdır ve bunlarla bir çeşit başa çıkma yöntemidir.

Hamilelikte 29. hafta civarında vücudunuzda prolaktin hormonu artar, bu da memelerinizde süt oluşumunu sağlar. Bebeğin ilk sütü olan kolostrum oluşmaya başladı bile. Hatta bazen bu süt memelerinizden sızabilir. Telaş yapmayın ve kıyafetinizin lekelenmemesi için ara sıra göğüs pedi takın.

Kan basıncınızdaki artış yüksek tansiyona (preeklampsi) neden olabilir. Bu durum ağır yaşanırsa hayati tehlike yaratabileceği için doktor bebeğin doğması gerektiğini söyleyebilir.

29 Haftalık Doğan Bebek Yaşar mı?

Akciğerleri gelişimini büyük oranda tamamladığı ve bağışıklık sistemi kendisini koruyacak kadar geliştiği için için tıbbi yardımla da olsa 29 haftalık bir bebeğin doğduktan sonra yaşama şansı vardır. Doğumun 24-36 haftası arası erken doğum olarak adlandırılır. Erken doğum belirtileri şunlardır:

– Karnınızda sık aralıklarla kasılmaların olması,

– Regl ağrısına benzeyen ağrılar hissetmeniz,

– Pelvik bölgenizde basınç veya farklı bir bel ağrısı hissetmeniz.

 

Bu belirtileri hissederseniz mutlaka doktorunuzu aramalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son 3 aylık dönemde bazı anne adaylarında cinsel dürtüler canlanabilir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girerken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

29 Haftalık Gebelikte Cinsellik

Sağlıklı bir hamilelik yaşayan anne adaylarının cinsel ilişkiye girmesinde sakınca yoktur. Yine de anne adaylarının cinsel ilişkide bir sakınca olup olmayacağını doktorlarına danışmaları çok daha güvenli olur.

Hamilelikte cinsellik ile ilgili şunlara dikkat etmenizde yarar var:

– Karnınızın büyük olması ve bebeğin ara sıra hareket etmesi cinsel ilişki sırasında odaklanmanızı engelleyebilir. Bebeğin hareket etmesi içeride mutlu hissettiğinin bir göstergesi olabildiği için rahat olun,

– Cinsel ilişki sırasında memeler aşırı uyarılmamalıdır. Çünkü memelerde aşırı uyarılma rahimde kasılmalara neden olur,

– Annenin orgazm olması gibi bir durumda rahimde kasılma olması, riskli bir gebelik değilse sorun teşkil etmez, ancak yine de son 3 aylık dönemde anne adayının orgazm olmaması tercih edilir,

– Hamilelikte cinsellik sırasında yavaş hareket etmeniz bebeğinize zarar geleceği hissini de ortadan kaldırır,

– Kaşıklama adı verilen erkeğin arkada olduğu yan yatış pozisyonu en ideal pozisyondur. Bu sırada sol yanınıza yatmayı unutmayın,

– Erkek menisinde bulunan prostaglandin hormonu, doğumun tetiklenmesine neden olabileceği için eşinizin içinize boşalmaması gerekir. Son 3 ayda prezervatifle ilişkiye girerseniz bu riski de ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Eğer tüm bu noktalara dikkat ederseniz sağlıklı ilerleyen bir hamilelikte cinsel ilişki erken doğuma neden olmayacaktır.

29 Haftalık İkiz Gebelik

Bu haftada ikiz bebek bekleyen anne adaylarının karnı epey şişmiş olabilir. Bazı ikiz gebeliklerde kanamalar olabileceği için, anne adayının istirahatli bir döneme girmesi gerekebilir. İkiz gebeliklerde erken doğum riski daha fazladır. İkiz doğumların diğer doğumlardan ağrı anlamında hiçbir farkı yoktur. İkiz bebeklerin büyük bir kısmı tüp bebekle oluştuğu için, ülkemizde doktorlar bu bebeklerin özel bebek olduğunu söyleyerek anne adayına baştan sezaryenle doğumu önerir. Oysa bütün bebekler özeldir ve birçok ikiz doğumu normal yoldan ve sorunsuz gerçekleşebilir. İkiz bekleyen anne adayları normal doğum istiyorlarsa ikiz bebek doğumunda deneyimli bir doktorla doğuma girmesi çok daha uygun olacaktır. Deneyimli bir doktorla yapılan ikiz doğumlarda dahi, her türlü koşula hazırlanmak gerektiği unutulmamalıdır. Doğumun her an sezaryenle gerçekleşme olasılığı olabilir. Veya ilk bebek normal doğabilir, ama incisi sezaryenle doğurtulabilir. Her iki bebeğin de normal doğumla dünyaya gelmesi halinde iki bebek arasındaki doğum süresi ortalama 20 dakikadır. İkiz normal doğum yapan anne adayları yeterince desteklenirlerse ve doğal bir doğum ortamı sağlanırsa gayet keyifli ve pozitif bir doğum deneyimi yaşayabilirler.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe