Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz büyüdükçe, doğacağı güne de hızla yaklaşıyorsunuz. Heyecanlı bekleyişinizde bebeğinizde mucizevi gelişimler devam ederken sizin vücudunuzda da bazı değişiklikler olması çok olağan. İşte 23 haftalık gebelikte bebeğinizdeki gelişmeler ve sizdeki değişiklikler…

23 haftalık hamilelikte bebeğinizin beyin hücreleri ve duyuları gelişmeye devam eder. Duyuları geliştiği için daha bilinçli hareketler yapar. Bilinci arttıkça da içerideki yaşamında tat alma, dokunma ve işitme anlamında yeni keşifler yapmaya hazırdır.

Bebeğinizle iletişim kurmanız ona iyi gelecektir. Sizin ve eşinizin sesini tanıması, doğum sonrasında her ikinizin de sesinizi duyduğunda rahatlamasını sağlayacak.

Bebekler, annelerinin kalp atışlarını da duyabilirler. Bu sayede doğumdan sonra annesinin göğsüne bırakılan bebeklerde anında bir sakinleşme görülür. Doğumdan sonra anne ve bebeğin ayrılmamasını sağlayan “Ten Tene Temas” uygulaması bu açıdan önemlidir. Son yıllarda anne ve bebek dostu doğum uygulamalarında bir sağlık engeli yoksa doğumdan sonra anne ve bebeğin birbirlerinden ayrılmamaları hedeflenir. Bu süreçte anne ve bebek arasında “Ten Tene Temas” ve emzirme sağlanır. Bu uygulamada bebeğin kucağına verildiği ikinci kişi babasıdır ve bu sayede bebek aile mikropları ile tanışmış olur. Ayrıca ilk 45 dakika annesinden ayrılmayan bebeklerin yetişkinlik dönemlerinde kendilerini güvende hissettiği belirtilir. Bu birliktelik anne ve bebek arasındaki bağlanmayı da kuvvetlendirir. Eğer siz de bu tür konuların çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz ile doğum sonrası tercihlerinizi mutlaka konuşun ve ten tene temas hakkınızı talep edin.

Gebeliğin 23. haftasında bebeğiniz hem nefes alabilmek hem de sindirim sisteminin çalışması adına amniyon sıvısını yutmaya devam etikçe bir yandan da akciğerlerin olgunlaşması devam ediyor. Akciğerlerde doğumdan sonra nefes almayı sağlayacak olan sürfaktan maddesi üretiliyor. Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz anne karnı dışında tıbbi yardımla yaşayabilecek aşamaya gelmiş olacak.

Hamilelikte 23. haftada bebeğinizin cilt altında yağ katmanı artmaya devam eder, ancak kan damarları hala görünür. Cilt yüzeyindeki vernix caseosa (verniks kazeoza) adı verilen macunumsu koyu kıvamlı yağ tabakası oluşmaya devam eder. Bu tabaka sayesinde bebeğin hem ısısı hem de bağışıklık sistemi korunmuş olur. Bu kaygan yağ tabakası bebeğin doğum kanalından geçişini de kolaylaştırır.

Tırnakları ve saçları gelişmeye devam eder.

Bebeğiniz karnınızda uyuyabilir ve uyanıp hareket etmeye devam eder.

Gebelikte 23. hafta bebeğinizin gözleri kıpır kıpır hareket halindedir, ancak göz kapaklarını açıp kapatmasına henüz 3-4 hafta vardır.

23 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

Bebeğinizin yeri hala geniş olduğu için serbestçe hareket edebilir. Tekmeler atabilir, kollarını hareket ettirebilir, o minik parmaklarıyla yüzünü ve göbek kordonunu tutabilir. Pek çok anne adayı artık 23. hamilelik haftasında bebeğinin hareketlerini hissedebilir.

Ultrason Görüntüsü

23 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebek her zamanki gibi klasik pozisyonunda bacaklarını karnına çekmiş durumda görülür. Vücudu yağlanmaya devam ettiği halde hala zayıf bir görüntüsü vardır.

23 haftalık gebelikte bebeğin yeri hala geniş olduğu için hareketlidir ve bu hareketleri ultrasonda görmek mümkündür. Kolları, bacakları ve başı hareket halindedir. Onu önden veya profil kısmından görebilirsiniz.

23 haftalık gebelik görüntülerinde bebeğinizin suratını ekşitme, gülümseme veya dil çıkarma gibi çeşitli yüz ifadeleri yaptığını görebilirsiniz.

Hamilelikte 19-23. hafta arasında anne adayından detaylı ultrason istenir. Detaylı ultrason taraması, perinatologlar tarafından yapılır. Perinatoloji uzmanları, doğmamış bebeklerdeki sorunları incelerler. Bebeğe ait yapıların incelendiği bu ultrasonun renkli olanları da mevcuttur. Renkli ultrason bebeğin gerçek ten rengini vermez. Sadece onu ten renginde görmenizi sağlar. Bu görüntüler, bebeklerini görebilmelerini sağladığı için anne ve babaları çok heyecanlandırır. Uzman gerekli görürse bebeğin kalp değerlendirmesi için daha da ayrıntılı bir değerlendirme yapmak ister.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz ve dolayısıyla karnınız büyüdükçe bel ağrılarınız olabilir. Bel ağrılarınızı azaltmanız için işte size birkaç öneri:

– Bel ağrınızın sebebi belki sutyeniniz olabilir. Vakit kaybetmeden, memelerinizin büyüklüğüne uygun ve onları rahatlıkla taşıyacak bir sutyen alışverişi yapmanızda yarar var,

Kilonuz normalden fazlaysa da bel ağrılarınız fazla olabilir. Bu sebeple aşırı yeme eğiliminiz varsa kendinizi artık dizginlemeli ve gerektiği kadar miktarda beslenmelisiniz,

– Ayakkabı seçiminize dikkat edin. Topuklu ayakkabılar bel ağrınızı artırabilir. Hamilelikte en iyisi topuksuz ve rahat bir ayakkabı giymenizdir.

– Ayakta uzun süre durmamaya gayret edin,

– Ağır alışveriş paketleri taşımayın,

– Otururken sakince oturun ve çok uzun süre oturmayın. Otururken ve ayaktayken kambur durmamaya çalışın,

– Yataktan kalkarken ilk önce yan dönüp kalkın,

– Bel bölgenizi gevşetmeye çalışın. Bunun için en iyisi, hamilelik yogası yapmanızdır,

– Araba kullanırken koltuğun sırt kısmını belinize göre ayarlayın,

– Raftan bir şey almak için uzanma hareketi yapmayın,

– Dinlenirken bacaklarınızı yükseğe kaldırın.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe