Bebeğin Gelişimi

Tebrikler! İlk haftalarında bir hücre yığınından oluşan bebeğiniz, tam 24 haftanın sonunda artık bir birey olarak kabul ediliyor!

Akciğerlerinde dış dünyada nefes alabilmesini sağlayan gelişim süreci büyük oranda tamamlandığı için, bu haftadan itibaren bebeğiniz, erken doğum gibi bir durumda tıbbi yardımla hayatını sürdürebilir. İşte bu sebeple de Amerika’da 24 haftalık bir bebek ayrı bir birey olarak kabul edilir. İngiltere’de ise yasal olarak yaşayabilmesi için yaş sınırı 24 hafta olarak belirlenmiştir.

Bebeğinizin duyuları 24 haftalık hamilelikte büyük oranda gelişti. Beyin hücreleri geliştikçe bebek artık daha bilinçli tepkiler verebilir ve algıları gelişmiştir.

Hamilelikte 24. haftada bebeğiniz artık sesleri çok iyi duyuyor. Bebeğinize hem sakinleştirici müzikler açabilir hem de fırsat buldukça onunla konuşabilirsiniz. Ona sevgi dolu olumlu sözler söylerseniz kendini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Konuşarak onunla doğumu bile planlayabilirsiniz. Doğumunuzu birlikte çok sağlıklı ve pozitif geçireceğinize dair sözler söylerseniz, o da bunu hissedecektir. Bu tip söylemlerinizin doğuma olumla yansımalarına siz de şaşıracaksınız.

Dokunma duyusu da 24. gebelik haftasında gayet güzel çalışır. Örneğin; karnınıza yumuşakça bastırırsanız o da bunu hissedip size tepki verebilir.

Amniyon sıvısını soludukça hem solunum hem de sindirim sistemi gelişmeye devam eder. Kalın bağırsaklarında mekonyum adı verilen siyah kaka oluşmaya devam eder.

24 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Gebeliğinizin 24. haftasında bebeğinizin hareketleri hızlanmaya devam eder. Henüz hareket alanı geniş olduğu için gelişen kaslarını test etmekle meşgul. Siz de bu hareketlerin bazılarını hissedebilirsiniz. Duyularının gelişmesi hareketlerine de yansır. Örneğin; yüksek sesli bir müzik duyduğunda sıçrama hareketleri yaptığını veya çikolata gibi tatlı bir şey yediğinizde hareketlerinin hızlandığını hemen fark edebilirsiniz.

Ultrason Görüntüsü

25 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğinizi hareket halinde görebilirsiniz. Veya uyuyor da olabilir. Kavrama yeteneği iyice gelişiyor. Bu nedenle de incecik parmaklarını yüzüne rahatlıkla götürebildiğini ve hatta göbek kordonunu tuttuğunu görebilirsiniz.

Annenin Vücudundaki Değişiklikler

24 hafta kaç ay eder? Hamileliğin 6. ayı içindesiniz. Hamileliğinizin üçte 2’sini geride bırakmanıza az kaldı.

Gebelikte 24. haftada rahminiz yukarı göbek deliğiniz hizasına çıkmaya devam eder. Fundus (rahmin tepe noktası) yüksekliği yaklaşık 24 santim olmuştur. Rahminiz yükseldikçe kaburga açılarınız da değişeceği için, bu haftalardan itibaren göğüs bölgenizde hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Midenizde ve bağırsaklarınızda oluşan baskı, sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Kan hacminiz arttıkça cildiniz sağlıklı bir görünüm kazanır, saçlarınız dökülmez ve bu sebeple de gürleşir. Ancak hamilelik boyunca dökülmeyen saçlarınız doğumdan sonra dökülecektir.

Daha önce idrarınızda şeker tespit edilmediyse ve bu sebeple daha önce yapılmadıysa doktorunuz 24-28. haftalarda yaptırabileceğiniz şeker yükleme testi isteyebilir. Günümüzde şeker yükleme testi, rutin testler arasına girmekle beraber anne adayının onayı ile yapılır. Diyabet açısından yüksek riski olan anne adaylarına 100 gram glikoz yükleme testi (OGTT), riski düşük olanlara ise 50 gram glikoz yükleme testi (PPG) yapılır. PPG’de aç veya tok olmanızın bir önemi yoktur. Testin yapılması, gebelik şekerinin tespit edilmesi açısından büyük önem taşır. Çünkü gebelik şekeri bebeğin aşırı kilolu doğmasına ve hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından bazı riskli durumlara sebebiyet verebilir. Gebelik şekeri tespit edilen anne adaylarına şeker alımının kontrol altında tutulduğu bir diyet önerilerek şeker içerikli yiyeceklerde kısıtlamaya gidilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte 24. haftadan itibaren sindirim sisteminizdeki sorunlar sizi daha da huzursuz edebilir. İşte hamilelikte sindirim sisteminizi rahatlatacak birkaç öneri…

– Hazımsızlık sorununuzun reflü gibi durumlara neden olmaması için az ve sık yiyin,

– Yoğurt yemek veya süt içmek midenizdeki asit dengesini korumanıza yardımcı olacaktır,

– Baharatlı ve yağlı yiyecekler tüketmeyin,

– Yemek sırasında fazla sıvı tüketmeyin. Aksi halde gereksiz yere midenizi şişirip reflü sorununu tetikleyebilirsiniz,

– Gece yatmadan önce ağır besinler tüketmeyin,

– Eğer ciddi hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız doktorunuza durumunuzdan bahsedin. Muhtemelen size midenizi rahatlatacak bir ilaç tavsiye edecektir,

– Kabızlık sorununuz için bolca meyve ve sebze yemeyi ihmal etmeyin,

– Öğün aralarına denk gelecek şekilde günde en az 8-10 bardak su için,

– Eğer bir sağlık engeliniz yoksa her gün düzenli olarak egzersiz yapın. Hareket etmek bağırsaklarınızın harekete geçmesini sağlar.

– Karnınız büyüdükçe araba kullanmak eziyete dönüşebilir. Özellikle de kemer takmak. Ancak kesinlikle emniyet kemeri takmadan trafiğe çıkmayın. Emniyet kemerinizi her zamanki gibi takmalısınız. Ani bir frende bebeğinize baskı oluşur mu diye endişelenmeyin. Unutmayın, o amniyon sıvısının içinde koruma altında,

– Hamilelikte 24. haftada ayaklarınız genişleyip şişebilir. Görevi doğum için kalça bölgesini esnek hale getirmeye yarayan relaksin isimli hormon nedeniyle tüm eklemlerde olduğu gibi ayaklarınızda da bir esneme ve genişleme meydana gelir. Doğumdan sonra kemiklerinizdeki esneklik eski haline dönecektir. Ama yine de doğum sonrası süreçte ayağınızın 1 numara büyüme ihtimaline kendinizi hazırlayın. Ayaklarınızdaki şişlik durumunun artmaması ve ağrıların oluşmaması adına hamilelik boyunca topuklu olmayan rahat ayakkabılar tercih etmenizde yarar var.

24 Haftalık Gebelikte Beslenme

Gebelik 24. haftada bebeğinizin kemikleri güçlendikçe sizin de kalsiyum ihtiyacınız artar. Bu sebeple yeterince kalsiyum aldığınızdan emin olun. Günde 1000-1500 mg arası kalsiyum almanız yeterli olacaktır (Bu oran, 4-6 kase yoğurda denk gelir). Gün içinde yeterince yoğurt, süt, kefir ve peynir yediğinizden emin olun. Eğer, yeterince kalsiyum almazsanız, bebeğiniz gelişebilmek için sizin kalsiyum depolarınızı kullanacaktır. Bu sebeple de yeterince kalsiyum almanız, kendi diş ve kemik sağlığınızı korumanız için de önemlidir.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe