Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz bir haşhaş tanesi büyüklüğünden bu aşamaya gelene kadar inanılmaz bir yol kat etti. O artık gelişimi büyük oranda tamamlanmış küçük bir bebek.

25 haftalık bebek artık Amerikan yasalarına göre bir birey olarak kabul edilir. Akciğerleri henüz gelişmemiş bile olsa, tıbbi yardımla yaşama şansı vardır.

Cilt altında yağlanma devam etse de bedeni hala cılız görünümlüdür. Cildinin üzerindeki vernix caseosa (verniks kazeoza) tabakası vücudunun ısı kontrolünü sağlamaya devam eder.

Yüzün gelişimi büyük oranda tamamlanmıştır. Burun delikleri de bu hafta açılacak.

25 haftalık hamilelikte bebeğinizin cildi kalınlaşmaya devam etse de hala yüzeyde kılcal damarlar vardır ve bu sebeple cilt rengi pembedir. Aynı zamanda buruşuktur. Cilt altı katmanlarının (yüzeysel katman epidermis ve derin katman dermis) oluşumu tamamlanmıştır.

Gebeliğin 25. haftasında bebeğinizin kalbi dakikada 140-150 atış yapar.

Bütün duyuları çalışmaya başladığı için duyularını ilgilendiren keşifler yapmaya devam eder. Yüksek seslere tepki verebilir. Sakin müzikte rahatlayabilir. Tat alma duyusu daha da gelişir. Tatlı bir şey yediğiniz zaman hareketleri hızlanır.

Göz kapaklarının açılmasına 1 hafta kaldı. Ya da belki de bu hafta açık bile olabilir.

25 haftalık gebelikte beyin kemikleri, yani kafatası hala yumuşak ve bu sebeple beyni rahatlıkla büyümeye devam eder. Kafatasının yumuşak olması doğum sırasında bebeğin doğum kanalından çıkışını kolaylaştıran önemli bir unsurdur. Kafatası doğumdan sonra da yumuşaktır. Zamanla sertleşir.

Hamilelikte 25. haftada bebeğin beyni geliştikçe artık vücudun; sindirim fonksiyonlarını yerine getirebilme, düzenli soluk alıp verme ve vücut ısısını koruyabilme gibi görevleri de otomatik olarak çalışıyor.

Bebeğinizin kalın bağırsaklarında mekonyum adı verilen siyah renkte dışkı üretimi devam eder. Bebek bu dışkıyı doğumundan kısa bir süre sonra dışarı atar. Bu, bebeğin ilk kakasıdır. Bazı bebekler bu dışkıyı doğumdan önce anne karnında yapabiliriler. Böyle bir durumda bu kakanın akciğerlere kaçmaması gerekir.

Bebek amniyon sıvısını yutarak akciğerlerine hava solumaya devam ediyor. Yuttuğu sıvı aynı zamanda da sindirim sisteminin çalışmasını sağlıyor. Amniyotik sıvıyı yutarken akciğerlerine oksijen gitse de oksijeni hala büyük oranda plasenta yoluyla alır. Ayrıca akciğerlerinde yine dış dünyada nefes almayı sağlayan ince kan damarları oluşmaya başlar.

25. hafta gebelikte bebeğin akciğerlerinde doğumdan sonra nefes almasını sağlayan sürfaktan maddesi büyük oranda oluşmuş olsa da tamamlanmaya devam eder.

25 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Gebelikte 25. haftada beyinden sinir hücrelerine sinyaller gittikçe bebeğin kasları daha da güçlenir ve kaslarını kullanacak hareketler yapmaya devam eder. Kollar ve bacaklar kadar el ve ayak parmaklarını da hareket ettirmekten hoşlanır. Kavrama yeteneği daha da güçlendi. Kavrama gücü bebeğin tüm bedeninin ağırlığını kaldırabilecek güçtedir.

25. haftada bebek hareketlerini artık daha düzenli hissetmeye başlayacaksınız. Uyuduğu veya çok hareketli olduğu saat düzeni de oturmaya başlıyor. Eğer geceleri çok hareketli bir bebeğiniz varsa bu durum doğumdan sonra da devam edebilir.

Ultrason Görüntüsü

25 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğinizin hareketlerini görebilirsiniz.

Ultrasonda göbek kordonunu tuttuğunu görebilirsiniz. Göbek kordonunu tutmak belki de onu en çok eğlendiren hareketlerden biri.

25 hafta ultrason görüntülerinde bebeğinizin gülümsediğini, dil çıkardığını veya elleriyle yüzünü kavradığını görebilirsiniz.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

25 hafta kaç ay eder? Halen hamileliğinizde 6. ayın ve ikinci 3 aylık dönemin içindesiniz.

25. gebelik haftasında rahminiz yukarı göbek deliğiniz hizasına çıkmaya devam eder. Fundus (rahmin tepe noktası) yüksekliği yaklaşık 25 santim olmuştur. Rahminiz yükseldikçe kaburga açılarınız da değişeceği için, bu haftalardan itibaren göğüs bölgenizde genişleme olacak. Bu da o bölgede hafif ağrılar hissetmenize neden olabilir.

Hem rahmin büyümesi hem de progesteron hormonunu etkisiyle midenizde ve bağırsaklarınızda oluşan baskı, sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Hamilelikte 25. haftada kendinizi aşırı yorgun hissedebilirsiniz. Öne doğru büyüyerek ağırlaşan karnınız ve büyüyen memelerinizden dolayı bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Gerekenden fazla kilo aldıysanız da bel ağrılarınız daha fazla olabilir. Eğer böyle bir durum varsa acil olarak kilo kontrolüne başlamalısınız. Fazla kilo almanız, hamilelik şekeri ve preeklampsi (yüksek tansiyon) sorunlarını yaşama riskinizi de artırabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte 25. haftada karnınız büyüdükçe gece uykularınız da bölünmeye başlayabilir. Bu haftalarda en çok da yatış pozisyonuyla ilgili sıkıntılar yaşanır.

Hamilelikte sağlıklı ve rahat bir uyku için şunlara dikkat edin:

– Yüz üstü ve sırt üstü yatmanız uygun değildir. Sırt üstü yatmanız; kalbinize giden kan damarının üzerine baskı yapacağı için kesinlikle önerilmez. Sırt üstü yatmanız dolaşım sisteminizde bozulmalara ve kan basıncı düşüşlerine neden olabilir. Ayrıca sindirim sistemi sorunlarına, basur sorununa ve bel ağrılarına yol açabilir,

– Hamilelikte en iyisi yan tarafa, özellikle de sol yana yatıştır. Sol tarafa yatış hem plasentaya daha fazla kan gitmesini hem de sindirim siteminizin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar,

– Uyurken bacağınızın arasına yastık koyarsanız daha rahat uyursunuz. Eğer sırt üstü yatma alışkanlığınız varsa sırtınızın arkasına 45 derece yatmanızı sağlayacak şekilde bir veya birkaç yastık koyabilirsiniz. Ama yine sol yanınıza yatmak koşulu ile… Vücut ağırlığınızın sırtınızda olmadığından ve ağırlığın sol omuzunuza doğru olduğundan emin olmalısınız,

– Rahat bir uyku için akşam aşırı derecede beslenmeyin. Gece sık idrara çıkmamak için sıvı alımınızı akşam saatlerinde kısıtlı tutun,

– Yüksek bir yastıkla veya başınızın altında birkaç yastık üst üste gelecek şekilde uyumanız geceleri oluşabilecek reflü sorununu engelleyebilir,

– Uyumadan önce hamilelik yogası yapın. Yoganın ardından meditasyon yapmanız da derin ve sakin bir uyku uyumanızı sağlar,

– Süte karşı duyarlılığınız yoksa uykudan 1 saat önce sıcak süt içmek uykuya geçişinizi ve derin bir uyku uyumanızı sağlar. Süte karşı duyarlılığınız varsa, uykudan 1 saat önce 1 kase ılık yoğurt da yiyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe