Bebeğin Gelişimi

Hamileliğinizin ikinci yarısında heyecanlı bekleyişiniz devam ediyor. İşte 26 haftalık bebek gelişimi…

Hamilelikte 26. haftada bebeğiniz 20 dakika – 2 saat arası uyku uyuyabilir. Bebeğinizin kendine özel bir uyuma uyanma düzeni olacak. Bu düzen sizin günlük rutininizle paralellik göstermiyorsa kendinizi gece yarısı bebeğinizin tekmeleriyle uyanmış halde bulabilirsiniz.

Bebeğiniz soluk alıp verme çalışmaları için amniyon sıvısını yutmaya devam eder. Bu sıvıyı sindirim sisteminden süzerek idrar olarak yapar. Böylece amniyon sıvısının miktarının da artmasına katkıda bulunmuş olur. Amniyon sıvısının yeterli olması, bebek için hayati önem taşır. 26 hafta sonunda amniyon sıvısının miktarı yaklaşık 500 ml olmuştur. Bu sıvı 3 saatte bir yenilenir.

26 hafta gebelikte bebeğin kalp atışı ilk dönemlere göre yavaşlamıştır. Dakikada 140-150 atım yapar.

Cilt altındaki yüzeysel ve derin katmanlar oluşmuştu. Bu hafta da cilt, rengini almak için pigment üretmeye başlıyor.

Bu hafta başında daha çok saçı çıktı. Saç rengi henüz oluşmadı. Bazı bebekler saçsız doğar, bazıları ise gür saçla doğabilir ve bu saçların bir kısmı dökülür. Bazı bebekler koyu renk saçla doğar, ama saç rengi birkaç ay içinde açılabilir. Tam tersi bir durum da olabilir, yani bebek açık renk saçla doğabilir ve birkaç ay içinde saçları koyulaşabilir.

26 haftalık gebelikte tırnakları, kaşları ve kirpikleri tamamlanmaya devam ediyor. El ve ayak izleri de netleşmeye başladı.

Bebeğin tüm vücudu lanugo adı verilen ince tüylerle kaplıdır. Lanugo, hem cildin gelişimine destek olur hem de vücudunu sıcak tutar. Doğumdan önce bu tüyler büyük oranda dökülür. Kalanlar da doğumdan sonra birkaç ay içinde dökülecek.

5-6 haftadır cildinin üzerinde oluşmuş olan vernix caseosa (verniks kazeoza) tabakası da (koyu kıvamlı ve yağlı bir yapı), cilt altı yağ miktarı artana kadar bebeğin vücudunda ısı kontrolü sağlamaya devam edecek. Bu tabaka doğuma kadar azalsa da doğum zamanı hala bir miktarı bebeğin vücudunda durur. Bu kalan verniks tabakasının da, doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırma görevi vardır.

Akciğer ve omurga gelişimi büyük oranda tamamlandığı için bebeğin erken doğum gibi bir durumda, tıbbi yardımla yaşama şansı yüksektir. 26 haftalık bebekte yaşamsal risk ihtimali azalır. Dış dünyada yaşama olasılığı arttığı için bebeğiniz artık bir birey olarak kabul edilir.

Görme duyusu önceki haftalarda gelişmişti. Gözlerini sağa sola oynatabiliyordu. Göz kapakları da muhtemelen bu hafta veya bir sonraki hafta açılacak. Doğumda tüm bebeklerin gözü mavidir. Ve genellikle doğumdan 1 ay sonra göz rengi ortaya çıkar. Bazı bebeklerde göz rengi, 6 ay ila 1 yıl arasında kendi rengini alabilir.

Beyin dalgaları, yeni doğmuş bir bebeğinki ile aynıdır. Bilinçli düşünceler sağlayan beyin hücreleri gelişir. Bundan dolayı da bebekte ilkel bir hafızanın ortaya çıktığı belirtilir. Bazı araştırmalar; bu haftalardan itibaren hangi dilde konuşma sesleri dinletilirse, bebeklerin o dili çok rahat öğrendiği ve konuştuğu belirtilir. Bebekler bu haftadan itibaren dinledikleri müzikleri de doğumdan sonra hatırlarlar.

Ultrason Görüntüsü

26 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde, vücudu gayet orantılı görülür.

Ultrason muayenenizde bu hafta hareketli bir haylaz ile karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Çünkü hem bebeğinizin yeri bol hem de kemik ve kasları geliştiği için çok hareketli! Bebeğiniz ultrason muayenesi sırasında uyuyorsa doktorunuz onu uyandırmanın yollarını size gösterecektir. Örneğin; sizden çikolata yemenizi ve su içmenizi isteyebilir. Ultrason muayenesine geri döndüğünüzde muhtemelen bebeğiniz uyanmış olacak. Doktorunuz karnınızdan biraz iterek de onu uyandırabilir. Ultrason cihazından yayılan ses ve ışık dalgası da belki bebeğinizi uyandırır.

26 Haftalık Bebek Hareketleri

Minik dizlerinin, dirseklerinin, ellerinin ve ayaklarının darbelerine hazır mısınız? Araştırmalara göre bebeklerin 24-28. haftaları en hareketli dönemleridir. Hareketlerini artık çok daha net hissedeceksiniz. Hatta bu haftadan sonra artık eşiniz de bebeğinizin hareketlerini rahatlıkla hissedebilir.

26. haftada bebek hareketleri bazen düzensiz bazen de düzenli olabilir. 26. gebelik haftasından itibaren artık onun düzenine alışabilirsiniz. Siz belli bir pozisyonda durduğunuzda o da daha hareketli olabilir veya uyuklayabilir. Özellikle de siz sakinleşip yavaşladığınızda bebeğiniz hareketlenir. Siz hareketli olduğunuz zamanlarda da, karnınız onda beşik etkisi yaratır ve uyumayı tercih edebilir.

Başka anne adaylarının bebekleri ile bebeğinizin hareket sayısını ve düzenini karşılaştırmayın.

Bebeğiniz tekmeler atarken canınızı acıtırsa, pozisyon değiştirin. Biraz hareket etmeniz de işe yarayabilir.

Eğer bebeğinizin hareketlerini az hissederseniz su için veya başka bir sıvı alın. 26. hamilelik haftasından itibaren 24 saat içinde hareketlerini hissetmezseniz mutlaka doktorunuza haber verin.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

26 hafta kaç ay eder? Hamileliğinizin 6. ayının içindesiniz ve ikinci 3 aylık dönemi (2. trimester) bitirmenize az kaldı.

Bu zamana kadar aldığınız kiloların yaklaşık 1 kilogramı bebeğin gelişimi için harcandı. Kalan kilolar ise vücudunuzda artış gösteren yağ, kan ve sıvı miktarıdır.

Gebelik 26. haftada rahminiz yukarıya, göbek deliğiniz hizasına çıkmaya devam eder. Rahminizin tepe noktası yüksekliği yaklaşık 26 santim olmuştur. Rahminiz yükseldikçe göğüs bölgenizde ağrılar hissetmeniz normaldir.

Hem rahmin büyümesi hem de progesteron hormonunun etkisiyle mide ve bağırsak bölgenizde oluşan baskı, sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Hamileliğin 26 haftasında ayrıca şu sorunlar devam edebilir:

– Baş ve bel ağrıları,

– Karın bölgenizde gerilmeye ve kurumaya bağlı olarak kaşınma hissi,

– Varis sorunu,

– Kabızlığa bağlı olarak hemoroit sorunu.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. hafta gebelikte kramplar sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. İşte hamilelik döneminde kramp sorununuzu giderebilmeniz için birkaç öneri…

– Doktorunuzun onayı ve önerisiyle kalsiyum ve magnezyum takviyesi alın,

– Gün içinde ayaklarınızı havaya kaldırarak bacaklarınızdaki kan dolaşımını dengeleyin,

– Bacaklarınızı esneten egzersizleri deneyin, özellikle de hamile yogasını.

 

Gebeliğin 26. haftasından itibaren ellerde ve ayaklarda iğnelenme ve sızlanma hissi yaşayabilirsiniz. Karpal Tünel Sendromu denen bu durum, vücudunuzda biriken sıvıların bileklerinizdeki doku grubunu şişirmesinden kaynaklanır. Hamilelik yogasında bu duruma iyi gelecek egzersiz hareketleri vardır. Bu tür egzersizler iyi gelmezse ve bu sorunu çok ağır yaşamaya devam ederseniz doktorunuzun onayı ile bir fizyoterapistten yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe