Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz ikinci 3 aylık hamilelik döneminizin başına göre inanılmaz hızlı büyüdü ve o zamandan bu zamana neredeyse 900 gram-1 kilogram arası kilo aldı.

Cilt altı yağ dokusu 27. hamilelik haftasından itibaren daha hızlı artacak. Bir yandan da organlarının çevresinde yağlanma devam ediyor. Tombul bir bebek olma yolunda hamileliğin son 3 ayında epey bir yol kat etmiş olacak. Cildinde yağ birikimi arttıkça, cilt yüzeyindeki incecik tüyler (lanugo) dökülerek vücudu sıcak tutma görevini bu yağlara bırakacak.

Gebelikte 27. haftada beyin ve sinir uçları arasındaki bağlar arttıkça duyularının gelişimi tamamlanıyor. Göz kapaklarını açıp kapamaya başladığı için geçen haftadan bu yana gözleri ışığa karşı daha duyarlı. Karın duvarından parlak bir ışık gelirse gözlerini kısabilir.

Bu haftadan itibaren seslere olan duyarlılığı da artıyor. Örneğin; artık sizin sesinizle eşinizin sesini ayırt etmeye başlayacak veya ani bir seste hoplayarak tepki vermeye devam edecek.

Beyni ve dolayısıyla başı büyümeye devam eder. Beyinden sinir hücrelerine giden sinyaller arttıkça bebek daha da bilinçli hareketler yapmaya başlar. Araştırmalara göre bu haftalarda bebekte ilkel bir hafızanın oluştuğu belirtilir. Yine araştırmalara göre bu haftadan itibaren bebeklerin sürekli duydukları dili (kendi dilinden başka bir dil de olabilir) veya şarkıları hafızalarına depoladıkları belirtilir.

Gebeliğin 27. haftasında akciğerlerde bebeğin dış dünyada nefes almasını sağlayacak tüm donanımı son hız gelişmeye devam eder. Böylece erken doğum gibi bir durumda bebeğin tıbbi yardımla hayatta kalması için bir şans vardır.

27 Haftalık gebelikte bebek gelişiminde kemiklerde kırmızı kan hücrelerinin oluşumu devam ediyor.

27 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Minik yumruklar ve tekmeler için ne kadar hazırsınız? “Aman Allahım bu bebeğe neler oluyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bebeğiniz anne karnındaki yolculuğunda en hareketli dönemlerini yaşıyor. Aman sakın, “Bu çocuk yoksa hiperaktif mi olacak!” şeklinde yorumlar yapmayın. Çünkü onun hiperaktif olacağını düşünmek için henüz çok erken. 27. haftada bebek hareketlerinin bu kadar fazla olma sebebi; hem gelişen duyularını keşfetmekten keyif alması hem de yerinin hala geniş olmasıdır. Amniyon sıvısının miktarı da onun akrobatik hareketleri için gayet yeterli.

Her gün hareket etme sayısı aynı olacak diye bir şey yok. Siz yine de bu konuda duyarlı olun ve bebeğiniz 2 gün içinde hiç hareket etmezse doktorunuzu bilgilendirin.

Bu kadar hareket etmesine rağmen bir yandan da dinlenme ve uyku düzeni de oluşuyor. E tabii, o kadar hareketin sonucunda bu dinlenme molaları çok doğal.

Ultrason Görüntüsü

27 haftalık gebelik görüntüsünde, bebeğin vücudu orantılı görünür. Bu haftada hala biraz cılız görünümlüdür.

Bebeğiniz düzenli şekilde amniyon sıvısını yutarak soluk alıp verme hareketlerini de yapabilmeye başladı. Bu hareketleri siz hıçkırık olarak hissedebilirsiniz ve ultrasonda da görebilirsiniz. Nefes alma hareketleri yapsa da plasenta, ihtiyacı olan tüm oksijeni bebeğe sağlıyor.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

27 hafta kaç ay eder? Hamileliğinizde 6. ayın ve ikinci 3 aylık dönemin son haftasındasınız.

İşte 27 hafta gebelik annedeki değişiklikler…

Artık kan damarlarınız için genişleyecek yer kalmadı. Bu durumda tansiyonunuzda yavaş yavaş yükselmeler başlayabilir.

27. gebelik haftasında vücudunuzdaki sıvı birikmesi dokularda şişliğe neden olur. Bu da yüzünüzde bacak ve ellerinizde şişmeye neden olabilir. Bilek dokularınızda da aynı şey söz konusu olabileceği için kollarda, ellerde ve boyun bölgesinde iğnelenme, uyuşma, karıncalanma ve sızlanma tarzı hislere neden olan Karpal Tünel Sendromu ortaya çıkabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan hacminizin artması damarlarınıza baskı yapacağı için varis sorunu yaşayabilirsiniz. İşte hamilelikte varis sorununu önleyebilmeniz ve eğer varis oluşmuşsa iyileşmesini sağlamayabilmeniz için önerilerimiz…

– Yürüyüş yaparak kan dolaşımınızı hızlandırın,

– Varis çorapları giyin,

– Uzun süre ayakta durmamaya çalışın,

– Gün içinde en az birkaç kere ayaklarınızı yükseğe kaldırıp dinlenin,

– Fazla kilo almamaya çalışın.

 

Normalde 30. haftadan sonra görülebilen Braxton Hicks kasılmaları, yani yalancı kasılmalar bu haftadan itibaren bazı anne adaylarında ortaya çıkabilir. Kasılmaları karnınızın sertleşmesi şeklinde hissedebilirsiniz. Yalnız eğer bu kasılmalar uzun süreli ise erken doğum olma ihtimali ortaya çıkmış olabileceği için doktorunuzu bilgilendirmenizde yarar vardır.

Erken doğumun önemli sebeplerinden biri de stres olabilir. Stres her zaman çalışmaktan kaynaklanmayabilir, anne adayı stresli bir yapıda da olabilir. Ancak çalışan bir anne adayı iseniz stresli olma ihtimaliniz de yüksektir. İşte çalışan hamileler için stresi yenme önerileri…

– Gergin bir iş yeri ortamı veya ayakta uzun süre kalmak kan basıncının yükselme riskini artırabilir. Özellikle de hamileliğin ikinci yarısında bu risk daha fazladır. Bu da düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskini artırabilir.

– Eğer başka bir çocuğunuz da varsa 28-29 haftadan sonra işten ayrılmanız tavsiye edilir,

– Doğum yapacağınız güne kadar çalışmanız, bel ağrısı veya hemoroit gibi sorunlarınızı artırabileceği için önerilmez,

– Masa başı bir işte çalışıyorsanız, öğlen arasında 1 saat yürüyüş yapmalısınız,

– Varis çorabı giymek kan dolaşımınızı artıracağı için daha az gergin hissetmenizi sağlayabilir,

– Masanızın altında bacaklarınızı uzatacağınız bir tabure bulundurun,

– Sık sık molalar verin. Öğle tatilinizde uygun ortam varsa sol yanınıza uzanarak dinlenebilirsiniz veya öğlen arasında 1 saat yürüyüş yapın,

– Sigara dumanı olan yerlerden uzak durun,

– İş yeri ortamınızın ısısına dikkat edin. Çok soğuk ve çok sıcak olmamalı,

– Ağır işler yapmayın,

– Öğünlerinizi aksatmayın.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe