Bebeğin Gelişimi

22 haftalık gebelikte akciğerleri gelişmeye devam ediyor ve doğduktan sonra nefes almayı sağlayacak olan bir protein (sürfaktan) üretmeye başlayacak.

Gebelikte 22. haftada bebeğinizin incecik ve pembe teni artık verniks tabakası ile kaplı. Cildinin altındaki yağ miktarı artmaya devam ediyor. Yüzeysel katman (epidermis) ve derin katman (dermis) şeklinde iki belirgin cilt tabakası oluşuyor. El ve ayak parmakları, avuç içi ve ayak tabanlarındaki izleri oluşturacak olan epidermal deri gelişmeye devam eder. Cildin alt tabakasında kılcal damarlar vardır. Üstte ise lanugo adı verilen ince tüyler bulunur. Cildin yüzeyini kaplayan ve macun kadar koyu kıvamlı olan verniks tabakası doğuma kadar azalır. Erken doğan bebeklerde bu tabaka halen kalındır, geç doğanlarda ise daha da azalabilir.

22. gebelik haftasında beyin hücreleri geliştikçe ve beyin tarafından bedenin tümünü sarmalayan sinir uçlarına sinyaller gönderildikçe duyu gelişimi de devam eder. Bu hafta dokunma hissi daha da gelişiyor. Refleks hareketler yerini farkındalığı olan bilinçli eylemlere bırakıyor. Artık yüzüne dokunurken ve göbek kordonunu tutarken daha bilinçli! Bu yeni deneyimler onu mutlu hissettiriyor olmalı.

Her ne kadar şu anda sadece amniyon sıvısından tatsa da, tat alma duyusu acı, tatlı, ekşi gibi tatları hissedebilecek kadar tamamen gelişti. Bu sebeple sizin beslenme alışkanlığınızdan ve yediklerinizin tadından etkilenip tepkiler verebilir. Örneğin; siz tatlı bir şeyler yerseniz hareketleri artar. Yediğiniz her şey plasentadan geçiyor. Hamilelik döneminizde sebze, salata ve meyve çeşitlerinden ne kadar yerseniz bebeğinizin doğumdan sonra büyüme sürecinde bu yiyecekleri beğenip yeme olasılığı da yükselir.

Tepkiler sadece tatlara karşı değil. Artık yüksek sesli hareketli müziklerde de sıçrama şeklinde hareketler yapabiliyor. En iyisi ona klasik müzik tarzı dinlendirici müzikler dinletmeniz. Bu tip yavaş müzikler, bebeğinizin daha sakin olmasına katkıda bulunacaktır. 22. haftada bebek anne ve babasının sesini duyabilir. Onunla bol bol konuşursanız, doğumdan sonra sesinizi tanıma olasılığı çok yüksek.

22 haftalık gebelik bebek gelişiminde kaşlar, saçlar ve tırnakları oluşumlarına devam ediyor.

Geçen hafta, bebeğinizin kemikleri, kırmızı kan hücreleri üretmeye başladı.

Kırmızı kan hücreleri üretilirken bir yandan da, bilirubin adı verilen bir madde üretilir. Bu madde karaciğerden süzülüp idrar yolu ile atılır. Doğduğu gün bebekte bu madde hala atılmamış ise, vücuttan atılması için birkaç gün gerekebilir. Bilirubin birikimi ise, doğum sonrasında sarılığa yol açar. Bu durum genellikle bebek güneşe çıkarılarak ve bol bol emzirilip beslenmesi sağlanarak düzelir.

22 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Henüz bebek hareketlerini hissetmemiş olan anne adayları büyük ihtimalle 22. haftada bebek hareketlerini hissedebilirler.

Karnınızda içe doğru kapanmış şekilde duran bebeğiniz eğer gerilmek ve biraz doğrulmak isterse muhtemelen bunu hissedeceksiniz.

22 haftalık bebek kollarını, bacaklarını hareket ettirdikçe karnınızda kelebek çırpınışlarına benzer bir his duyabilirsiniz. Hareketleri daha erken hisseden anne adayları, bu haftadan itibaren biraz daha güçlü hissedebilir.

Ultrason Görüntüleri

22 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğinizi kimi zaman uyur pozisyonda kimi zaman da hareketli görebilirsiniz. Mimiklerine devam ediyor. Ultrasonda size yüzünü ekşitebilir, gülümseyebilir veya kızgın bir bakış atabilir. Elini çenesine koyarak düşünme pozisyonunda sizi karşılayabilir. Esneyebilir ve dilini çıkarabilir.

22 haftalık bebek ultrason görüntüsünde ağzını açma kapama hareketi yapabilir. Amniyon sıvısını yutma amaçlı yaptığı ağız açıp kapama hareketleri ile aynı zamanda çene kaslarını da güçlendirmiş oluyor. Böylece doğumdan sonra bu kaslar annesinin sütünü emmek için güçlenmiş ve hazır olacak.

Muayeneniz sırasında bebeğinizin güçlü kalp atışını duyabilirsiniz.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Rahminiz büyümeye ve göbek deliğinizin hizasına yükselmeye devam ediyor. Fundus (rahmin tepe noktası) yüksekliği 22. haftada yaklaşık 22 santim olmuştur.

Hamilelik hormonları ve kan dolaşımındaki hızlanma sebebiyle artık saç ve tırnaklarınız hızlı uzuyor. Anne adaylarının çoğunda saç dökülmesi olmayacağı için saçlarda gürleşme meydana gelir. Dökülmeyen saçlar muhtemelen doğum sonrasında dökülmeye başlayacak. Doğum sonrasında saç dökülmesi fazla olursa telaş yapmayın. Birkaç yıl içinde saçlarınızın yapısı ve gürlüğü eski haline geri dönecektir.

Hamilelik döneminde kimi anne adaylarında kıllanma da görülebilir. Kıllanma için olan kimyasal ürünleri, cildinizden emilerek kan yoluyla bebeğinize geçebileceği için sakın kullanmayın. Cımbız ve tıraş bıçağı kullanmak en idealidir. Hamilelik döneminizde cildinizde renk değişimleri ile alakalı bazı sorunlar yaşadığınız için; kıl temizliğinde sir ağda veya normal ağda yaptırmanız önerilmez. Özellikle de sir ağda sıcak uygulandığı için zaten hamilelikten dolayı hassaslaşmış cilt yüzeyinde kalıcı lekelere sebebiyet verebilir. Özellikle de hassas cilde sahip kişilerin normal dönemler de dahil yüz bölgesine hiçbir zaman sir ağda yaptırmaması önerilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik ilerledikçe karın bölgenizde oluşan gerilme hissi ile çatlaklar ve kuruluk oluşabilir. Her gün badem yağı, kakao yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlarla veya bunlardan elde ettiğiniz karışım yağ ile karın bölgenizi nemlendirebilirsiniz.

Hamilelikte mümkün olduğu kadar stresli olmamaya çalışın. Stres, maalesef erken doğuma ve bebekte düşük doğum ağırlığına varan olumsuz durumlara neden olabilir. Stresi azaltmanın en iyi yollarından biri de gevşeyebilmek için düzenli egzersiz yapmaktır.

Hamilelik döneminde egzersiz yaparken şunlara dikkat etmelisiniz:

– Egzersize ısınma hareketleri ile ve yavaş başlayın,

– Egzersiz boyunca fazla hızlanmayın. Egzersizi yavaş sonlandırın. Hamilelik öncesinde spor yapmayan anne adayları egzersiz süresini 20-30 dakika ile sınırlandırmalıdır. Hamilelik öncesinde spor yapanlar ise doktor onayı ile biraz daha uzun egzersiz yapabilirler,

– Egzersizleri belli bir saatte ve düzenli yapın,

– Egzersiz yaparken rahat, esnek ve ince kıyafetler giyin,

– Egzersiz sonrasında bol su için,

– Kendinizi çok zorlayacak hareketler yapmayın. Zorlandığınızı hissettiğiniz zaman mola verin,

– Egzersize aç karna başlamayın. Aksi halde kan şekeriniz düşer ve baygınlık hissi yaşayabilirsiniz,

– Egzersiz yaptığınız ortamı serin tutun.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe