Bebeğin Gelişimi

21. gebelik haftasında hem siz hamileliğinizin yarısına geldiniz hem de çok ilginç bir şekilde bebeğiniz de doğacağı boyun yarısı kadar oldu.

Anne karnında 21 haftalık bebekte sindirim sistemi yuttuğu amniyon sıvısından enerji artırıcı besinleri emmeye başlayacak. Ancak bir yandan bebeğin beslenme ihtiyacının çoğu hala plasentadan karşılanıyor.

21 haftalık gebelikte yeri hala geniş olduğu için içeride kafasına göre takılıyor. Bu sebeple tekmelerini farklı noktalarda hissedebilirsiniz.

Artık cildi tamamen vernix caseosa (verniks kazeoza) tabakasıyla kaplı. Bebeğin bağışıklık sistemi için önemli bir görevi olan macun gibi koyu kıvamlı bu özel yağlı yapının çoğu doğumdan önce kaybolur.

Hamilelikte 21. hafta organların gelişimi büyük oranda tamamlandı. Kemik iliği oluşumu da hızlanıyor.

Bebeğinizin beyni hızla büyümeye devam ediyor ve bu büyüme doğumdan sonra an az birkaç yıl daha devam edecek.

21. gebelik haftasında bebeğin duyuları gelişmeye devam eder. Tat alma duyusu geliştiği için sizin yeme alışkanlıklarınızın farkındadır. Siz eğer çikolata gibi tatlı yiyecekler yerseniz o da daha fazla hareket eder. Dışarıdan gelen ışık ve gürültü seviyelerinin giderek daha fazla farkına varıyor.

Amniyon sıvısı sayesinde, bebeğinizin gelişim aşamaları tamamlanmaya devam eder. Bu sıvının onu darbelere karşı koruma görevi vardır. Bebek aynı zamanda amniyon sıvısını yuttuğu için akciğerlerini doldurma ve boşaltma eylemi yaparak nefes alır. Bu eylem, onun doğumdan sonra nefes alması için bir hazırlık olur. Ayrıca bu sıvı bebeğin sindirim sisteminin çalışmasını sağlar.

Bağırsaklarında birkaç haftadır mekonyum adı verilen bir dışkı oluşuyor. Bu dışkıyı doğuma kadar da bağırsaklarında biriktirmeye devam edecek. Bebeğin doğum öncesinde anne karnında bu dışkıyı yapmaması beklenir.

21 Haftalık Bebek Hareketleri

Hareketler bir gün hissedilip birkaç gün hissedilmeyebilir. Bebeğinizin hareketlerini 28 haftadan sonra daha istikrarlı şekilde hissetmeye başlayacaksınız.

Karnınıza elinizle baskı yaparsanız, uzaklaşıp size geri itme hareketi yaparak karşılık verebilir.

Ultrason Görüntüsü

Burnu, dudakları ve dili iyice belirginleşmiş olduğu için 21 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde fetüsün yüzü çok daha net görülür.

Kalbi daha da güçlü atmaya devam eder. 21 haftalık ultrason muayenesinde bebeğinizin kalp sesini çok güçlü duyabilirsiniz.

21 hafta ultrason görüntülerinde bebek bazen uyur şekilde bazen de hareket halinde görülebilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

21 hafta kaç ay eder? Hamileliğin 5. ayına denk gelen haftadır.

Hamilelik 21. haftada doktor, idrarda şeker ve protein oranına ve rahmin üst kısmının yüksekliğine bakar.

Gebeliğin 21. haftasında annedeki değişiklikler şöyledir:

– Vajinadan gelen beyaz bir akıntı,

– Karnın alt kısmında ağrılar,

– Kabızlık ve bacak krampları,

– Midede yanma, hazımsızlık ve gaz sorunu,

– Karın bölgesinde ve yüzde cilt renginde değişiklikler,

– Kan basıncı artacağı için kalp atışlarında hızlanma,

– Baş ağrıları ve baygınlık hissi.

 

Bebeğe besin ve oksijen sağlayan plasentanın gebelikte 21. haftada bebekle aynı hizada, orta karın seviyesinde olması beklenir. Orta hatta yakın derecede ve aşağıda ise plasentanın 24-32 hafta arasında yukarı çıkma olasılığı vardır. Eğer çok aşağıdaysa bu durum Plasenta Previa olarak adlandırılır ve plasenta eğer doğum kanalının önünde duruyorsa bu, annenin normal doğum yapmasına engel olan bir durumdur. Böyle bir durumda normal doğum yapmak, anne adayında aşırı kan kaybına ve olumsuz durumlara sebep olabilir. Plasentanın aşağıda olduğu durumlarda, çoğunlukla da 34-38 haftalar arasında bazı anne adaylarında kanama görülebilir. Bu durumda mutlaka anne adayını takip eden doktor bilgilendirilmelidir. Plasenta doğum kanalını tıkamıyorsa, doğum başlamış ise ve fazla kanama olmuyorsa normal doğum gerçekleşebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan dolaşımınızdaki kan artışı; mukus zarlarına ve damarlara doğru baskı yapacağı için; fenalaşma hislerine, burun tıkanmasına, sıcak basmasına ve daha sık terlemeye neden olur. Baş dönmesi ve baygınlık hissi de varsa şunlara dikkat etmelisiniz:

– Kan şekerinizin düşmesi, baş dönmesi ve baygınlık hissine sebebiyet verebilir. Kan şekerinizin düşmesine fırsat vermemek için aç kalmamaya özen gösterin, öğünlerinizi atlamayın ve ara öğünlerde de sağlıklı yiyecekler atıştırın. Yanınızda her zaman açlığınızı bastıracak ceviz, fındık, badem, taze meyve ve kurutulmuş meyve gibi yiyecekler bulundurun,

– Temiz havaya çıkın,

– Müsait bir yerdeyseniz uzanın ve ayaklarınızı havaya kaldırın,

– Oturduğunuz ve yattığınız yerden kalkarken sakin bir şekilde yavaş yavaş kalkın,

– Bu tür durumlarla karşılaşırsanız sonrasında doktorunuzu bilgilendirin.

21 Haftalık Gebelikte Beslenme

Çevrenizden “Hamilesin, iki kişilik yemelisin” gibi sözler duyabilirsiniz. Çok iştahlı bile olsanız bu söze inanmayın. Hamilelikte ilk 6 ay normal zamandan 300 kalori fazla tüketmeniz yeterlidir. Bu miktar ikiz bebek bekleyenlerde 500-600 kalori olabilir. Son 3 ayda normal zamandan 600-800 kalori fazla tüketebilirsiniz. İkiz gebelerde de bu miktar artabilir. Normal bir hamilelikte günde 2000 kaloriden fazlasını tüketmeniz gereksiz olacaktır ve size fazla kilo olarak geri döner.

Sağlıklı ve doğal yiyecekler yerseniz ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerden de zengin beslenmiş olursunuz. Günde en az 8-10 bardak su içmelisiniz.

Kafeinli içeceklerden uzak durun. Hamilelik öncesi kahve alışkanlığınız varsa hamilelik boyunca bu alışkanlığınızı kontrol altına alın. Çünkü kafein; C vitamini, kalsiyum ve demirin emilimini olumsuz etkiler.

Hamilelikte gıda zehirlenmelerinden de korunmalısınız. Bunun için şunlara dikkat etmelisiniz:

– Yumurta ve tavukta bulunan salmonella bakterisine dikkat edin. Bu yiyecekleri pişmiş tüketin. Çiğ ellerseniz ellerinizi ve değdikleri yüzeyleri çok iyi yıkayın,

– Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketmeyin. Bu tür yiyeceklerden listeria bakterisi bulaşma risiki vardır ve bu durum bebek üzerinde hayati tehlike oluşturabilir,

– Toksoplazmaya karşı da dikkatli olmalısınız. Hayvan pisliklerinde, özellikle de en çok kedi pisliklerinde olan bir parazittir. Çiğ etten de bulaşabildiği için, pişmemiş veya az pişmiş et tüketmeyin. Sebze ve meyveleri iyice yıkayın,

– Yemek hazırlamadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe