Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz karnınızda büyürken, onun gelişim sürecini merak ettiğinizi biliyoruz. İşte 20 haftalık bebek gelişimi ile ilgili detaylar…

Yirmi haftalık gebelikte bebeğiniz olgunlaşmaya devam ediyor. Bebeğin tırnakları ve kaşları çıkmaya başladı. Daha önce çıkmaya başlayan saçları büyümeye devam ediyor.

20 haftalık bebek yutkunmaya ve solunum çalışmalarına devam eder.

20 haftalık anne karnındaki bebek ağzını düzenli olarak açıp kapayabilir. Dil çıkarma hareketi yapabilir.

Bağırsaklarında mekonyum (meconium) adı verilen siyah kaka birikmeye devam ediyor.

Gebeliğin 20. haftasında kız bebeklerin rahmi gelişmeye, erkek bebeklerin ise testisleri karın bölgesinden aşağı inmeye başlar. Testislerin torbalarına tam olarak inmesi birkaç ay sürecek.

Bebeğiniz zamanının bir kısmını uyuyarak geçirir. Uykusu 20 dakika – 2 saat arası sürebilir. Gözlerini sağa sola hareket ettirebilse de göz kapakları hala kapalıdır.

Gebelik 20. haftada bebeğin cildinde ince yağ tabakaları oluşmaya başladığı için cildi kalınlaşıyor. Dolayısıyla kilo almaya devam ediyor.

20.hafta gebelikte bebeğin cilt yüzeyi lanugo adı verilen ince tüy tabakası ile kaplıdır. Bu tüy tabakası, 36 haftadan sonra kaybolmaya başlar. Doğumdan sonra çok azı kalır. Bu kalan tüyler de birkaç ay içinde dökülür.

Cilt yüzeyinde zamanla azalacak olan vernix caseosa (verniks kazeoza) tabakası, geçen hafta oluşmaya başlamıştı ve 20. gebelik haftasında da miktarı artmaya devam ediyor. Bu yağlı yapının içinde 40-50 çeşit protein bulunur. Verniks tabakası; anne karnındayken ve doğum sonrasındaki günlerde bebeği çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca bebeğin cildini amniyon sıvısının asitli etkisinden koruma görevi vardır. Cildin üzerine sıvanmış gibi duran bu koyu kıvamlı yağlı yapı, aynı zamanda doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırır.

Hamilelikte 20. hafta sinir hücreleri geliştikçe beyinle duyular arasındaki sinir bağlantıları da gelişir. Bu bağlantıyı sağlayan yapı ise, vücudun her yerindeki sinirleri kaplayan ve izole eden yağlı bir madde olan miyelin’dir. Bu haftada bebek bir yetişkin kadar sinir hücresine sahiptir. Sinir hücreleri geliştikçe, bebek vücudunu kontrol edebilecek duruma gelir.

20. hafta hamilelikte bebeğin tat alma duyusu acı ve tatlıyı hissedecek kadar gelişmiştir. Tabii o şimdilik sadece amniyon sıvısının tadını alıyor.

Birkaç haftadır bebeğiniz sesleri duyabiliyor. Kalp atış sesinizi, bağırsaklarınızdan ve midenizden gelen sesleri duyabilir. Dışarıdan gelen sesleri de duyduğu için ona klasik müzik tarzı yumuşak müzikler dinletebilirsiniz. Kalp ritmi dışarıdan gelen seslere değişik tepkiler verebilir.

Bebeğin içinde büyüdüğü amniyon sıvısı, son 8 haftada 10 katına çıkarak, 20. hafta sonunda 320 ml’ye ulaşır.

20 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

20. haftada bebek hareketleri gittikçe hızlanıyor. Vücudunu esnetmeye, kollarıyla yumruklar atmaya, küçük tekmelerine ve taklalar atmaya devam eder. Vücudunu kullanabilme yeteneği geliştikçe muhtemelen bu yeni keşiflerinden keyif alıyor. Hala hissetmediyseniz birkaç hafta içinde bu minik ve hızlı hareketleri hissetmeye hazır olun.

Ultrason Görüntüsü

20 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde; bebeğin başının tüm vücut uzunluğunun üçte birinden azını oluşturduğu görülebilir.

Bu hafta ultrasonda kalp atış sesleri daha güçlü duyulur.

20 haftalık bebek ultrason görüntülerinde hala cılız görünümlüdür. Giderek yağlanacağını düşünecek olursak sevimli tombul bir bebek haline gelmesine haftalar var.

Sertleşmeye ve gelişmeye devam eden kemikler, 20 haftalık bebek ultrason görüntülerinde artık daha parlak görülür.

20 haftalık ultrason görüntülerinde bebeğinizin dil çıkarma hareketi yaptığını, parmağını emdiğini, kol ve bacaklarını hareket ettirdiğini görebilirsiniz. Veya belki de uyuduğunu…

20. haftalık renkli ultrason görüntülerinde bebeğinizin yüzünü, kime benzediğine dair yorum yapacak kadar net görebilirsiniz.

Hamilelikte 20. hafta muayenesinde ultrasonda rahminiz biraz alt kısımda görülebilir. Bu konuda endişelenmeyin, rahim hamilelik boyunca hem yukarı hem aşağı doğru büyür. Plasentanın ise bu hafta aşağıya yakın olmaması beklenir. Eğer 20. hafta kontrolünde aşağıya yakınsa doktor 32. haftada plasentanın yerini tekrar kontrol edecektir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

En çok merak edilen sorulardan biri: 20 hafta kaç ay eder? Artık 5. hamilelik ayının içindesiniz.

Tebrikler, hamileliğinizin birinci yarısını geride bırakıyorsunuz ve ikinci yarısına geçmek üzeresiniz.

20 haftalık gebelikte anne karnı giderek büyür. Artık kendinizi bir hamile gibi hissedersiniz.

20 haftalık gebelikte rahminiz büyük ihtimalle göbek hizanıza çıkmıştır. Bel çukurunuz azalmaya başlar. Sırt ve bel ağrılarınız devam edebilir.

20. gebelik haftasında kasık ağrılarınız artarak devam edebilir. Kalça ve karın bölgenize de vurabilen bu keskin ağrılar; rahmin büyüdükçe karındaki bağ ve kasları germesinden kaynaklanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki, 20 haftalık gebelikte kaç kilo alınmalı? 20. haftanın sonunda ortalama 5-6 kilo almanız beklenir. İştahınız arttıysa frenleme zamanınız geldi demektir. Aksi halde gebeliği fazla kilo ile sonlandırma ihtimaliniz olabilir. Fazla kilo; hem sağlıklı bir durum değildir hem de doğumdan sonra bedenin toparlanması ve sıkılaşması açısından dezavantajdır.

Eğer her şey yolundaysa tatil planı yapmanızda bir sakınca yoktur. Tatil, her zaman olduğu gibi hamilelik döneminde de çiftlere çok iyi gelir. Ancak hamilelikte yolculuk yaparken bazı noktalara dikkat etmenizde yarar var:

– Uzun yolculuklarınızdan önce mutlaka doktorunuza danışın,

– Otomobille seyahatinizde 2 saatte bir mola vermelisiniz. Molalar sırasında yürüyüş yapabilir veya bacaklarınızı uzatabilirsiniz,

– Uçakla seyahat yapacaksanız ve yolculuğunuz uzun sürecekse doktorunuzun önerilerini sorun. Hava yolu şirketleri 36 haftadan sonra seyahate onay vermezler. Bazı hava yolu şirketleri belli bir haftadan sonra doktor onay kağıdı isterler. Bilet aldığınız hava yolu şirketine bu ayrıntıyı mutlaka sorun. Dönüş için de rapor isteyip istemediklerini öğrenin,

– Yolculuktan önce ve yolculuk sırasında midenizi bulandıracak yiyecekler yemeyin. Aşırı miktarda beslenmeyin. Yanınızda kan şekerinizi dengeleyecek ve midenizi bastıracak leblebi, kuru meyve, çiğ fındık, ceviz, badem gibi yiyecekler bulundurun,

– Tatil yapacağınız yerdeki en yakın sağlık kuruluşunun ismini ve yerini öğrenin.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe