Bebeğin Gelişimi

Hamilelikte 19 hafta bebek gelişiminde önemli bir şey olacak: Bebeğin cilt yüzeyinde Vernix tabakası oluşmaya başlayacak. Son 3 ay bu tabaka en kalın halini alır. Bebek doğduğu zaman bu tabakanın birazı hala vücudunda kalır. Bu tabaka, bebeğin cildini amniyon sıvısının asitli yapısından korur. Aynı zamanda doğum sırasında bebeğin doğum kanalı boyunca ilerlemesini de kolaylaştırır.

Gebeliğin 19. haftasında bebeğin göz kapakları ve üst dudağı da dahil tüm vücudu incecik bir tüy tabakası (lanugo) ile kaplanmıştır.

Kas gelişimi devam ettikçe 19 haftalık bebek daha da güçlenir. Kollarını hareket ettirmeye başladığı haftalardan beri şimdi adeta daha seri boks hareketleri yapabilir ve tekmeler atabilir.

Gebelikte 19. haftada bebeğin cildinde yağ dokuları kalınlaşmaya devam eder. Bu yağ dokuları vücut ısısını korumasını sağlar. Doğumdan sonra da bebeği sıcak tutmaya yarar.

19 hafta gebelikte bebeğin sinir sistemi, vücudunun tüm bölgeleriyle beyin arasında bağlantı kurma çalışmalarına devam eder. Bu da duyularında hızlı bir gelişmeyi destekler. Hamilelikte 19. haftada bebeğiniz artık sesleri çok iyi duyabilir. Sizin içinizdeki sesleri, özellikle de kalp atışlarınızı, mide ve bağırsaklarınızdaki sesleri duyabilir. Dışarıdan gelen yüksek seslerde, sıçrama şeklinde hareketli bir tepki verebilir. Ayrıca tat duyusu da bu haftada gelişmeye başlar. Bebeğiniz amniyon sıvısının tadını alabilir.

19. gebelik haftasında bebeğinizin cinsel organları gelişmiştir. Kız bebeklerde bu hafta yaklaşık 6 milyon yumurta oluştu. Doğumda bu sayı 1-2 milyona iner. Kız bebeğin rahmi ve vajina oyuğu bu hafta gelişir. Erkek bebeklerde prostat gelişimi bir önceki hafta tamamlanmıştı. Testisleri henüz karın boşluğundan yumurtalık torbasına inmemiştir.

Gebeliğin 19. haftasında plasenta büyümeye, bebeğe oksijen ve besin sağlamaya devam eder. Bu dönemde plasenta ön veya arka rahim duvarında veya rahmin üst kısmında olabilir. Plasenta bu haftalarda alt kısımda da durabilir. Böyle bir durumda, doktorun 32. haftada plasenta yukarı çıktı mı diye kontrol etmesi gerekir.

Ultrason Görüntüleri

19 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğin vücudu çok daha orantılı görünür. Bacakları artık kollarından daha uzundur.

Kemikleri sertleştiği için artık 19 haftalık ultrason görüntülerinde daha net görülebilir.

19 Haftalık Bebek Anne Karnında Nerededir?

Bebekler bu haftalarda sık sık pozisyon değiştirirler; bazen baş aşağı durabilir veya başı yukarıda olacak şekilde durabilirler. Doğumun rahat olmasını sağlayacak olan kalıcı baş aşağı pozisyona 34. haftadan sonra geçerler.

19 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

19. hafta gebelikte bebeğiniz içinizde taklalar atmaya, gerilme hareketlerine, kıvrılmaya ve dönmeye devam eder. Siz bu hareketleri ilk hamileliğinizse hala hissetmeyebilirsiniz. Ve hissetmeniz için birkaç hafta daha zaman olabilir.

Annenin Vücudundaki Değişiklikler

İşte 19 haftalık gebelik annedeki değişiklikler…

Eğer hala yaptırmadıysanız doktorunuz sizden 16-20. haftalar arası önerilen Üçlü Test veya Dörtlü Test isteyebilir. İkili Test’te herhangi bir risk tespit edilmemiş hamilelerde bu testler istenmeyebilir. İkili Test sonuçları normal bile çıksa yine de anne adayının yaşı ve ailede potansiyel genetik bir rahatsızlığı olması gibi faktörler, bu testlerin yapılmasını gerektirebilir. Bu testlerde bebeğin ana organlarına, vücut sistemlerine, baş ve omurga yapısına, beyin yapısına, plasentanın pozisyonuna, amniyon sıvısının hacmine, bebeğin kalp atışına, kan damarlarına ve cinsiyetine bakılır. Dörtlü Test’in Üçlü Test’ten farkı, daha kapsamlı olmasıdır. Günümüzde doktorlar, daha kapsamlı olduğu için dörtlü testi tercih ederler. Üçlü Test veya Dörtlü Test’te riskli durumlar tespit edilirse doktor anne adayına amniyosentez veya başka tetkikler önerebilir.

Kan hacminiz giderek artar. Kalbinizden dakikada 7 litreye yakın kan pompalanır. Buna rağmen kalp atım hızınız artmaz. Tansiyonunuzun bu durumdan etkilenmeme sebebi, hamileliğin başından beri kan damarlarınızın genişlemiş olmasıdır. Bu genişlemede progesteron ve diğer hamilelik hormonlarının etkisi büyüktür. Tabii vücudun bu kendi kendini koruma hali, tansiyonunuzu hep normal seviyede tutmayacak. Ortalama 30. haftadan sonra tansiyonunuz biraz yükselebilir. Tabii ki normal olanı; hızlı bir şekilde ve aşırı miktarda yükselmemesidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik 19 haftada şu bazı noktalara dikkat etmenizde yarar var:

– Hamileliğin 19 haftasında karnınız büyüdükçe ağırlık merkeziniz de değişir. Düşme ve kaymalara karşı çok dikkati olmalısınız. Kış aylarında, karlı günlerde ve yolların buz tuttuğu havalarda dışarıda olmamaya özen gösterin. Ayrıca her zaman merdivenlerden yavaş ve sakin inip çıkmalısınız,

– Karnınız büyüdüğü için duruşunuz değişebilir. Kambur yürümemeye gayret edin. Omuzlarınız dik yürümeye çalışırsanız, sırt kısmınızda daha az ağrı hissedersiniz,

– İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için bol su için. Tuvalete girmeden önce ellerinizi yıkayın,

– 19. haftada gebelikte iştahınız çok açılabilir. Aşırı yemek yemekten kaçının,

– Karnınızın büyümesi ile birlikte cildinizde çatlaklar oluşabilir. Çatlaklardan korunmak için cildinize her gün birkaç kez badem yağı, kakao yağı veya Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bu yağlardan bir karışım hazırlayıp, bu karışımı da cildinize uygulayabilirsiniz,

– Hamilelik lekelerinizin koyulaşmaması için güneşe fazla çıkmamaya özen gösterin,

– Krampları önlemek ve azaltmak için magnezyum ve kalsiyum içerikli gıdalardan tüketmeniz yararlı olacaktır. Şiddetli kramplarınız olursa doktorunuz bu mineralleri de içeren bir multivitamin önerebilir,

– Hamileliğiniz boyunca çevrenizden duymak istemediğiniz öğütler veya bebeğin cinsiyet tahmini için batıl inanış içeren öneriler gelebilir. Öğütlerin bir kısmı bilimsel olmayabilir. Duyduğunuz her şeye inanmayın ve kafanızın karıştığı noktaları not alıp doktorunuza sorun. Hiç tanımadığınız ve hatta yolda yürürken kısa süreliğine gördüğünüz kişilerden bile hiç beklemediğiniz yorumlar gelebilir. Bunları çok ciddiye almayın. Öfkelenmek yerine eğlenceli tarafından bakmayı deneyin.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe