Bebeğin Gelişimi

Mucizevi gelişim sürecinde bu haftanın sürprizi: Bebeğinizin parmak izleri oluştu.

İşte 18 haftalık bebek gelişimi…

18 haftalık hamilelikte bebeğiniz artık çok daha iyi duyabilir ve bu sayede onunla iletişime geçmek size daha çok keyif verir. Hem sizin hem eşinizin sesini duyabilecek olan bebeğinizle fırsat buldukça konuşun ve ona şarkılar söyleyin. Konuşurken karın duvarınızın üzerinden onu biraz iteklerseniz sizi hissedecektir. Ona klasik müzik de dinletebilirsiniz. Bebeğinizle ne kadar çok iletişime geçerseniz ilerleyen haftalarda sesinizi o kadar tanıyacaktır. Sizin kalp ritminizi ve organlarınızdan gelen sesleri duyabilir. Kendi kalp ritmi, dışarıdan gelen seslere göre değişiklik gösterebilir. Eğer hareketli bir müzik konserine giderseniz bebeğiniz zıplar gibi hızlı hareketler yapabilir.

18. gebelik haftasında bebeğinizin cinsel organları gelişmiştir. Kız bebeklerde milyonlarca yumurta oluşmuştur. Doğumda bu sayı 1-2 milyona iner. Bebeğin rahmi ve vajina oyuğu oluşmaya başlamıştır. Erkek bebeklerde prostat gelişimi bu hafta tamamlanır. Testisleri henüz karın boşluğundan yumurtalık torbasına inmemiştir. Hem erkek hem de kız bebekte meme bezleri ve meme uçları gelişmiştir.

18 haftalık bebek bağırsaklarında mekonyum adı verilen dışkı oluşmaya başlar.

Gebeliğin 18. haftasında solunum çalışmaları hızlandığı için emme ve yutma refleksi de gelişir. Bebeğiniz amniyon sıvısını yutabilir. İdrar olarak boşalttığı için de amniyon sıvısı yenilenir. Yeteri kadar amniyon sıvısı olursa, bebeğin akciğerleri de sağlıklı gelişir. Bebekler doğuma kadar oksijen ve besin ihtiyacını plasentadan karşılasalar bile, doğumdan sonra nefes almaya hazırlanabilmeleri için akciğerlerin amniyon sıvısı içerisinde şişip sönmesi gerekir.

18 hafta hamilelikte kavrama yeteneği gelişmeye devam eder. O minicik ve incecik parmaklarıyla yüzünü veya göbek kordonunu tutabilir.

Gebelikte 18. hafta bebeğinizin uykusu geldiğinde esneyebilir. Hıçkırdığını, sanki art arda minik zıplamalar halinde hissedebilirsiniz.

18. hafta gebelikte gözleri kapalı da olsa, onları sağa ve sola hareket ettirebilir. Bebekler anne karnında 20 dakika – 2 saat arasında uyuyabilirler.

18 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Bebeğin bu hafta vücut ve baş hareketleri daha da hızlanır. Anneler 18 haftalık bebek hareketlerini bebek tekmelediği, vücudunu döndürdüğü, kol ve bacaklarını gerdiği zaman hissedebilirler.

Ultrason Görüntüleri

Doktorunuz ultrasonda gebelikte 18. hafta bebek gelişiminde bebeğinizin baş ölçüsüne, boyuna ve kilosuna bakacaktır.

Bebeğinizin kol ve bacak hareketlerini görebilirsiniz.

Ağzını kapatıp açtığı görülebilir. Üstelik 18 haftalık bebek ultrason görüntüsünde dil çıkarabilir.

Deneyimli bir doktor hamilelik 18 haftada, bebekte kalp kusurları olup olmayacağına dair bir inceleme yapar. Olumsuz bir durum fark ederse bundan sonraki dönemde daha sıkı bir takip önerir.

Kemiklerde kalsiyum biriktiği ve sertleştiği için bebeğin kemik yapısı 18 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde görünür.

18 Haftalık Bebek Görüntüsü Cinsiyeti Gösterebilir mi?

Bebeğin duruş pozisyonu elveriyorsa doktor 18 hafta ultrason görüntülerinde cinsiyeti görebilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

18 hafta kaç ay eder? Hamileliğinizin dolu dolu 4 ayı bitmiştir.

18 haftalık gebelikte anne karnı büyümeye devam eder. Rahminizin üst kısmı, pubik kemiğinizin ve göbek deliğinizin ortasına denk gelecek hizadadır.

İlk gebeliği olan anne adayları bebeklerinin hareketlerini hala hissetmeye başlamamış olabilirler. Muhtemelen ilk olarak 22-23. haftada hissedecekler.

18 hafta gebelikte ortalama 4.5-6 kilo arası almış olmanız beklenir.

Bu haftada bacak kramplarınız olabilir. Dalgınlık ve unutkanlık yaşayabilirsiniz. Ayak ve ellerinizde şişme olabilir.

18. gebelik haftasında kan damarlarınızın genişlemesi sebebiyle yüz, boyun ve göğüs bölgenizde örümcek ben adlı kırmızı noktalar oluşabilir. Karnınızın ortasında linea nigra denilen siyah çizgi belirginleşmeye devam eder. Karın bölgesinde renk değişiklikleri olabilir. Bazı kadınların yüzünde hamilelik maskesi (kloazma) adı verilen kahverengimsi renk değişiklikleri görülür.

Gebelikte 18. haftada kabızlığınız devam edebilir. Hemoroit sorunu yaşayabilirsiniz. Hemoroit sorunuzuz varsa hemoroit kremi kullanmak yerine beslenmenize ekstra özen gösterin. Bol su için, lifli gıdalarla beslenin. Ve hareket edin. Anüs bölgenizde acıma veya yanma gibi bir durum varsa doğal içerikli ve iyileştirici etkisi olan yağlar sürerek o bölgeyi rahatlatabilirsiniz.

18 hafta gebelikte kasık ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu durum, büyüme sebebiyle rahmin etrafındaki kaslarda gerginlik ve esneme olmasından kaynaklanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın bölgeniz her geçen gün biraz daha büyüdüğü için ne giyeceğinizle ilgili sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Hamilelik giysileri seçerken şunlara dikkat etmenizde yarar var:

– Hamilelik giysisi almak zorunda değilsiniz. Normal giysiler satan bir mağazadan da üstünüze rahatlıkla olabilecek seçenekler bulabilirsiniz,

– Karnınız büyüdükçe karın kısmı esneyebilen birkaç pantolon seçebilirsiniz,

– Çok fazla alışveriş yapmayın, çünkü hamilelik sonrasında bu giysilerinizi giymek istemeyebilirsiniz,

– Doğumdan sonra da kullanabileceğiniz aksesuar ve ayakkabılar alabilirsiniz. Giyiminiz sade bile olsa gösterişli bir küpe, renkli bir fular, hoş bir şapka veya renkli bez bir ayakkabı size farklı bir hava katacaktır,

– Hamilelik sutyenlerinizi ilk etapta fazla sayıda almayın. Çünkü memeleriniz büyüdükçe, hamileliğin ilk yarısındaki sutyenler size dar gelmeye başlayabilirler,

– Naylon ve jarse giysiler seçmeyin. Pamuklu ve sağlıklı kumaştan giysileri tercih edin,

– Kan dolaşımınızı olumsuz etkileyeceği için çok dar giysiler seçmeyin, dar giysiler tercih ederseniz esnek kumaşlı olmasına dikkat edin,

– Bir tanıdığınızdan giysi ödünç alabilirsiniz. Veya ikinci el gebe giysileri de de satın alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe