Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin içinizde büyüdüğünü hissetmek, dünyanın en güzel duygularından biri olsa gerek. Bir yandan da içeride olup bitenleri ve ondaki gelişim aşamalarını merak ediyor olmalısınız.

İşte 17 haftalık bebek gelişiminde ayrıtılar…

17 haftalık hamilelikte bebeğin vücudunda kollar, bacaklar, baş ve gövde birbiriyle orantılıdır. Derisinde değişimler devam eder; artık yağlanmaya ve ter bezleri gelişmeye başlar. Bu yağlar onu korumaya alır. Aynı zamanda da vücudunda ısı üretimini sağlar, yani onu sıcak tutar. Yağlanmaya başlaması; onun doğuma kadar daha tombul formlara ulaşmasını sağlayacak.

17 haftalık bebek bu hafta kalsiyum depolamaya başlayacak. Bu sebeple kalsiyum içerikli beslenmeye devam etmenizde yarar var.

Gebeliğin 17. haftasında bebeğin kalp atışları beyin tarafından düzenlenmeye başladı. Bu sebeple önceki haftalara göre biraz daha sakin.

Plasenta, bebeğinizle birlikte büyümeye, bebekle anne arasındaki alışverişi sağlamaya ve karbondioksiti filtrelemeye devam eder.

17 haftalık gebelikte bebek sesleri duyabilir ve annesinin karnından yansıyan parlak ışıkları hissedebilir.

Vücut sistemlerinde her şey yolunda ve gayet iyi çalışıyor. Amniyon sıvısını yutup idrar yaptığı için sindirim sistemi sürekli çalışıyor. Bu sırada nefes alma denemelerine devam ediyor.

Gebelikte 17. haftada bebeğinizin meme bezleri ve meme uçları oluşuyor. Kız bebeklerde milyonlarca yumurtalık oluşmaya devam ediyor. Doğduğunda bu sayı yaklaşık bir-iki milyona düşecek. Erkek bebeklerde prostat bir sonraki hafta oluşmaya başlayacak.

Hamilelikte 17. hafta bebek gelişiminde gözler yerli yerine geliyor ve hareket halinde, ancak göz kapaklarını henüz açamıyor.

Ultrason Görüntüleri

17 haftalık gebelik ultrason görüntüsünde bebeğinizin hareketli hallerini izleyebilirsiniz. İncecik parmaklarını hareket ettirdiğini görmek sizi çok heyecanlandıracaktır. Minicik elleriyle kavrama hareketi yaptığını veya ellerini birbirine kenetlediğini görebilirsiniz. Ya da kendi yüzüne dokunduğunu ve parmağını emdiğini…

Kilo alımı da hızlandığı ve yanakları çok daha dolgun olmaya başladığı için 17 haftalık bebek ultrason görüntüsünde; daha sevimli ve bebeksi formlara geçiş yapmış olduğunu fark edebilirsiniz.

17 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Küçük tekmelerine devam etiğini 17. hafta ultrason görüntüsünde görebilirsiniz. Hatta kasları güçlendiği için bu hafta hareketleri daha da güçlendi. Yani 17 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir. Eğer bebeğinizin hareketlerini hala hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Bazı anne adayları hareketleri daha ileri haftalarda, en geç ortalama 22-26 haftalar arasında hissedebilirler.

This is a custom heading element.

17. hafta gebelikte karnınız büyüdükçe, artık hamile olduğunuz anlaşılıyor. Bu haftalardan itibaren karnınızın ne kadar hızlı büyüyeceğine siz de inanamayacaksınız. Artık daha rahat giysiler seçmelisiniz. Rahat giysiler giymeniz, kan dolaşımınızın sağlıklı olması için çok önemlidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte hamileliğin 17. haftasında dikkat etmeniz gerekenler:

– Hamilelikte unutkanlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumu üzüntü kaynağı yapmak yerine bazı önlemler alabilirsiniz. Bunun için gün içinde hatırlamanız gereken şeyleri (evden çıkarken evin anahtarını unutmamak, ütüyü fişte bırakmamak gibi…) ve yapmanız gereken işleri (alışveriş listesi, faturaları yatırmak vb…) bir liste yapıp buzdolabınıza yapıştırabilirsiniz,

– Hamilelikte burnunuzdaki dolgunluk hissini alerji ile karıştırabilirsiniz. Veya bu dönemde alerjileriniz artabilir. Hamilelik alerjilerine karşı şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Tozdan ve mite’lardan etkilenme olasılığınıza karşı evinizin ve çarşaflarınızın düzenli temizlenmesini sağlayın. Temizlik için mümkünse bir yardımcıdan destek alın,
  • Polenlerin ortalıkta uçuştuğu bahar aylarında dışarıda uzun süre vakit geçirmeyin,
  • Alerji potansiyeli yüksek olan yiyeceklere karşı dikkatli olun. Vücudunuzda alerjik tepki oluşturan yiyeceklerden tüketmeyin,
  • Hayvan alerjiniz varsa hayvanlardan uzak durun veya sizin ev hayvanınız varsa çok yaklaşmayın ve onunla aynı odada uyumayın,
  • Sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durun.

– Hamilelik boyunca protein içerikli gıdalardan günde 2-3 öğün almalısınız. Bir öğün miktarı; 85-100 gram arası kırmızı et veya tavuk, 150 gram balık, 30-60 gram peynir ve 125 gram kuru baklagil şeklinde uygundur,

– Protein ve Omega 3 içeriğine sahip olduğu için haftada 2 kez balık yemek idealdir. Balık tüketirken civa içerikli olanlarından uzak durmalısınız. Çünkü yüksek oranda civa tüketimi, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebilir. Çok yağlı balıklarda civa oranı çok yüksek olur. Dip balıkları da riskli olabilir. En sağlıklısı yüzey balıklarıdır. Hamilelikte civa oranı çok yüksek olan kılıç balığı ve ton balığı tüketmeyin. Sardalya, hamsi ve istavrit gibi balıklarda civa oranı çok daha düşüktür. Lüfer balığında da ağır metaller olabilir. Akdeniz ve Ege bölgesindeki yüzey balıklarını tercih edin. Suşi ve midyeyi de hamilelik boyunca tüketmeyin.

Annenin Vücudundaki Değişiklikler

Hamilelikte haftaların hangi aya denk geldiği genellikle merak konusudur. Peki, 17 hafta kaç aydır? Gebelikte 17. hafta ile hamilelikte 4. ayın sonuna gelmiş bulunuyorsunuz.

17 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler şöyledir:

– Daha önceki haftalarda hıçkırmaya başlamıştı, ama bu hıçkırıkları hamileliğin 17. haftasında ilk kez hissedebilirsiniz,

– Doktorlar bazı anne adaylarına, özellikle de kromozom bozukluğuna sahip bebek doğurma riski olan anne adaylarına on yedi haftalık gebelikte fetal DNA testi önerebilir. Hatta günümüzde ikili, üçlü ve dörtlü test yerine sadece bu da yapılabilmektedir.

17 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Durumda?

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe