Bebeğin Gelişimi

16. hamilelik haftasında bebeğinizin kasları, kemikleri ve sinir sistemi gelişmeye devam eder.

Sertleşmeye devam eden kemikleri, rahat bir doğum için doğuma kadar esnek yapıda olacaktır.

Tırnakları uzamaya devam eder. Derisi yavaş yavaş kalınlaşır.

Hamileliğin 16. haftasında bebeğiniz şaşırma, üzülme, kaşını çatma ve gülümseme gibi çeşitli yüz ifadelerini yapmaya devam eder. Merak etmeyin, bu onun gerçek duygusal tepkileri değil, bunları istemsizce yapıyor. Bunları yüz kasları egzersizi gibi bir çeşit mimik deneme ve alıştırmaları gibi düşünebilirsiniz.

Bebeğiniz elleriyle kavrama hareketleri yapabilir. Hatta ellerini birleştirip kenetleyebilir ya da göbek kordonunu tutabilir.

Saç telleri kalınlaşmaya başlar.

Gebeliğin 16. haftasında bebeğiniz amniyon sıvısını yutmaya ve sindirim sisteminden geçirerek idrar olarak yapmaya devam eder. Ve bunu doğuma kadar devam ettirir.

Kız bebeklerin bu hafta yumurtalıklarında yüz binlerce yumurta oluşur.

16 haftalık bebek anne karnında minik ayakları ile tekmeler atabilir.

16. gebelik haftasında gözleri ışığa karşı daha hassas hale gelir. Kulakları duymaya başlamıştır.

12-13. haftada gelişimini tamamlayan plasenta bebeğin nefes almasını, beslenmesini ve dışkı üretmesini sağlayan bir yapıdır. Bebeği enfeksiyonlardan da korur. Bir organ kadar çok hızlı çalışır ve enerji harcar. Bu sebeple plasentaya bol miktarda kan akışı olur. Fetüs büyüdükçe ve ihtiyaçları arttıkça plasenta da kalınlaşacaktır. 16. haftanın sonunda plasenta yaklaşık 1 santim kalınlıktadır, boyu ise yaklaşık 7-8 santime ulaşmıştır.

Hamilelikte 16. hafta bebeğin diş tomurcukları daha da belirgin olmaya başlar.

Ultrason Görüntüsü

16 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğin yüz özelliklerinin daha da belirgin hale geldiği görülür. Ayakları kollarından uzundur ve vücudu hala ince görünümlüdür.

16 haftalık bebeğin görüntüsünde bebeğinizin ellerini birleştirip kenetlediğini görebilirsiniz.

Doktorunuz ultrasonda bebeğinizin vücudunun yapılarını görebilir; Kalp, diyafram, böbrek gibi bazı organları gözlemlenebilir. Doktorunuz ayrıca, ultrasonda plasenta ve göbek kordonundaki kan akışını da gözlemleyebilir.

16 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu?

Doktor daha önce bebeğinizin cinsiyetini göremediyse, bu hafta büyük oranla cinsiyet tahmini yapabilir. Ancak bazı bebekler pozisyon itibariye buna izin vermezler. Eğer bebeğiniz erkekse doktorunuzun cinsiyeti görebilme ihtimali yüksektir. Bu sebeple de doktorunuz, 16 haftada cinsiyeti söyleyemezse hayal kırıklığı yaşamayın.

16 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

16 haftalık hamilelikte bebeğinizin hareket ettiğini hissedebilirsiniz! Küçük tekmeleri tıpkı bir kelebeğin kanat çırpması gibi hissedilir. Genelde ikinci veya üçüncü gebeliklerde bebeğin hareketleri 16. hafta civarında hissedilir. Eğer ilk bebeğinizse hareketleri hala hissetmemeniz normal, muhtemelen 20. haftadan sonra hissedebilirsiniz.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

16. hafta gebelikte rahminizin ağırlığı yaklaşık 230-250 gram civarındadır.

Gebeliğin 16. ve 20. haftası arasında doktorunuz, Üçlü Test veya yeni geliştirilmiş olan Dörtlü Test önerebilir. Üçlü Test ve Dörtlü Test arasındaki fark, Dörtlü Test’in daha kapsamlı tarama içermesidir. İkili Test’inizde risk tespit edilmediyse, doktorunuz bu testleri önermeyebilir. Bu testlerde yaşınız gibi faktörlerle birlikte, bebeğin Nöral Tüp Defekti, Down Sendromu veya diğer Kromozomal Defektlere sahip olma riski değerlendirilir.

Üçlü Test ve Dörtlü Test risk teşkil etmez. Bu testte eğer genetik bir sorun olabileceği riski tespit edilmişse doktor anne adayına amniyosentez gibi ek testler önerebilir. Bu testler risk tahminlerini arttırmakla birlikte bazen hatalı sonuçlar bile verebilirler ve bebek açısından risk içerebilirler. Bu konuda karar anne-babaya bırakılır.

Rahim etrafındaki kaslarda gerginlik ve esneme olabildiği için 16 haftalık gebelikte kasık ağrısı hissedebilirsiniz.

16 hafta gebelikte idrarınızda şeker tespit edilirse, doktorunuz kan şekerinizin oranını öğrenmek için kan testi ve ağızdan şeker yükleme testi isteyebilir. Günümüzde şeker yükleme testi, rutin testler arasına girmekle beraber anne adayının onayı ile yapılır. Testin yapılması gebelik şekerinin tespit edilmesi açısından büyük önem taşır. Çünkü gebelik şekeri, bebeğin aşırı kilolu doğmasına ve hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından bazı riskli durumlara sebebiyet verebilir. Gebelik şekeri tespit edilen anne adaylarına şeker alımının kontrol altında tutulduğu bir diyet önerilerek şeker içerikli yiyeceklerde kısıtlamaya gidilir.

Hamileliğin 16. haftasında gebeliğe bağlı şeker hastalığı tespit edilen anne adaylarının yüzde 97’sinde doğum sonrası kan şekeri normale döner. Gebelik şekeri tespit edilen anne adayları düzenli doktor kontrolü yaptırmalı ve diyet programlarına uymalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu haftalarda iştahınız artabileceği için kilo alımınıza dikkat edin. Şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklere dikkat ederseniz ve aşırı yemezseniz fazla kilo almazsınız.

Her geçen gün şişen karnınızla kendinizi güzel hissetmeyebilirsiniz. Ama emin olun, yüz ve dudaklarınızda oluşan dolgunluk ve cildinizde oluşan parlama sayesinde eşiniz de dahil herkes, sizin çok güzel olduğunuzu düşünecektir. Her zamanki gibi bakımlı ve özenli olmaya gayret ederseniz kendinizi çok iyi hissedersiniz.

16 haftalık hamilelikte hem progesteron hormonunun etkisi hem de rahminizin bağırsaklarınıza yaptığı baskı, bağırsak kaslarının tembelleşmesine ve bu da kabızlık sorununa neden olur. Bu, elbette tüm anne adaylarının kabız olacağı anlamına gelmiyor. Genellikle her iki gebeden 1’i kabızlık sorununu yaşar. Bol lifli beslenmek, bol su içmek ve hareket etmek kabızlık sorunu için en iyi çözümdür.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe