Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz içinizde mucizevi gelişimini tamamlamaya devam ediyor.

Gebelikte 15. haftada bebeğinizin gözleri hala sıkıca kapalı ve yaklaşık 23 haftaya kadar açılmayacak. Ama artık annesinin karnından gelen parlak ışıkları fark edebilir ve sesleri duyabilir.

Tiroit hormonları birkaç haftadan beri çalışıyor.

Geçen hafta kasları beyne bağlayan sinirlerde, miyelin denilen yağlı bir tabaka oluşmaya başlamıştı. 15. hamilelik haftasında bu tabaka daha da gelişir. Böylece fetüsün yapabileceği hareket sayısında da artış olur.

Kollarını ve bacaklarını eklem yerlerinden çok daha hızlı hareket ettirebilir. Başını sağa sola çevirebilir. İçeride taklalar, yumruklar ve tekmeler atacak kadar hareketli olan bebeğiniz, karnınızda adeta akrobasi yapar. 3 damar sisteminden oluşan göbek bağı, bebeğe bu hareketleri yapabilmesini sağlayacak esnekliği sağlar. Parmak emme hareketi yapabilir.

15 haftalık bebek hala istemsizce yüz mimikleri yapmaya devam eder. Şaşırma, üzülme, kızma, gülümseme gibi mimikler yaparak yüz kaslarını esnetme çalışmaları yapar.

Gebeliğin 15. haftasında derisi hala incedir. Deri altındaki yağ miktarı hala azdır. Bebeğin Lanugo adı verilen ince tüyleri çıkmıştır. Büyük bir kısmı doğum öncesi, bir kısmı da doğumdan sonra dökülen bu tüylerin; bebeğin derisinde yağ oluşumu tamamlanana kadar onu sıcak tuttuğu tahmin edilir. 36. haftadan önce doğan bebeklerde bu tüyler hala dökülmemiştir.

Bebeğin kemikleri doğuma kadar sertleşmeye devam eder. Ancak tam sertleşmez ve rahat bir doğum için esnek yapısını korur.

Ultrason Görüntüleri

15 Haftalık Bebek Anne Karnında Ne Durumdadır?

Bebek kıvrılmış pozisyondadır. Eli bazen göğsünde bazen de yüzündedir. Kafa kemikleri sertleştikçe ultrasonda daha beyaz ve daha parlak görülür.

15 Haftada Cinsiyet Belli Olur mu?

Bebekte cinsel organlarının gelişimi bu birkaç hafta içinde tamamlanmak üzeredir. Peki,15 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu? Evet, doktorunuz bebeğinizin pozisyonu müsaitse size cinsiyetini söyleyebilir.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

Hamilelikte 15. hafta kendinizi tam bir hamile gibi hissedebilirsiniz. Kıyafetleriniz artık üstünüze olmaz, bu da sizde hayal kırıklığına neden olabilir.

Peki, 15 hafta kaç ay eder? Hamileliğiniz 4 ay 1 haftalık diyebiliriz.

Doktorunuz 15. gebelik haftasında size amniyosentez önerebilir. Bebek amniyon sıvısındayken deri hücrelerinden bazılarını bu sıvı içine döker. Amniyosentez ile bu hücrelere bakılarak kromozom yapısı belirlenebilir. Bu zamana kadar dökülen deri döküntülerinden güvenilir bilgiler elde edilebileceği için doktorlar amniyosentezi 15-16. haftalarda önerirler. Ancak 18-26 haftaya kadar da yapılabilir.

Amniyosentez şu durumlarda önerilir:

– Yaş 35 üzeriyse,

– Down Sendromu ve diğer kromozomlara bağlı anormallik riski varsa,

– İkili Test’te ve kan testlerinde yüksek risk çıkmışsa.

 

Amniyosentez işlemi anne karnından rahim boşluğuna ince uzun bir iğne sokarak amniyon sıvısından örnek alınarak gerçekleşir. Bu sıvı analiz için bir laboratuvara gönderilir. Amniyosentezden elde edilen sonuçlar, yüzde 99.4 oranında doğruluk payına sahiptir.

Amniyosentez bebek açısından riskli bir işlemdir. Günümüzde bu işleme alternatif olabilecek kan testi uygulaması geliştirilmiştir. Test kararı anne ve babaya aittir.

15 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler şöyledir:

– Sindirim zorluğu, mide ekşimesi, bitkin hissetme, kabızlık, iştah artması, burun içi dokuda şişme, burun kanamaları, diş eti kanamaları, baş ağrıları, ayaklarda ve bileklerde şişme ve varis sorunları,

– Regl öncesinde yaşadığınız belirtilere benzer şekilde duygusal iniş çıkışlar, kolayca ağlayabilmeler, ani öfkelenme ve mantık dışı düşünce ve değerlendirmeler olabilir.

– Odaklanma güçlüğü ve unutkanlık yaşayabilirsiniz,

– 15 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu durum, rahmi karna bağlayan bağ ve kasların esnemesinden kaynaklanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 haftalık hamileyim ve uyku sorunlarım var diyorsanız işte önerilerimiz:

– Normal bir hamilelik yaşıyorsanız gününüzü aktif geçirin. Bedeniniz gündüz çalışırsa çok daha rahat bir uyku uyursunuz. Gün içindeki molalarınızda çok uzun uykular uyumayın,

– Hep aynı saatlerde yatmaya özen gösterin,

– Kan şekeriniz düşük olursa uyuyamayabilirsiniz. Yatmadan önce yoğurt gibi hafif bir şeyler atıştırmak iyi gelir. Uyumadan önce ağır yiyecekler yemeyin, bu tür yiyecekler uykunuzu kaçırabilir,

– Akşam yemeğinizi atlamayın ve aşırı yemeyin,

– Uyku ortamınızı ayarlayın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalı,

– Gece tuvalete sık gitme ihtiyacı duyduğunuz için uykunuz bölünüyorsa akşamları sıvı almamaya özen gösterin. Buna karşılık sıvı ihtiyacınızı gündüz bol bol karşılamayı ihmal etmeyin,

– Uyumadan önce sizi kaygılandıracak şeyler düşünmeyin. Sizi çok rahatsız eden konuları akşam eşinizle paylaşıp rahatlayın,

– Karnınız ağırlaşana kadar, yani bebeğiniz yaklaşık 4- 5 aylık olana kadar sırt üstü yatabilirsiniz. Ancak yine de kendinizi bu haftalardan itibaren sol yanınıza yatmaya alıştırmanızda yarar var. Sırt üstü uzanmanız, giderek ağırlaşan karnınız nedeniyle bel ve sırt ağrılarınızın artmasına neden olabilir. Bu yatış pozisyonu, mide sorunlarını da beraberinde getirebilir. Ayrıca sırt üstü yatmak rahim bölgenizin altında da baskı oluşturur. Bu da kanın kalbe ulaşmasını sağlayan damarlarda baskı oluşmasına neden olur. Kalbe yeterince kan ulaşmaması, anne ve bebek açısından risklidir. Bu sebeple yan yatmanız daha idealdir,

– Bebeklerin birçoğu anne karnında bedenlerini sola doğru döndürerek yatarlar. Bu da, sizin vücudunuzun sağ yanındaki toplardamara baskı olmasını engeller. Siz eğer sol yanınıza yatarsanız kan dolaşımınızın sağlıklı olmasını sağlarsınız. Sola yatmanız, bebeğinizin kan dolaşımını da olumlu etkiler. Aynı zamanda da daha rahat uyursunuz.

15 Hafta Gebelik Beslenmesi

Beslenmenizde her besin grubundan dengeli tüketmeye dikkat edin. Bu haftalarda bebeğin tiroit bezi geliştiği için hamilelik boyunca iyottan zengin besinlerle beslenmeyi ihmal etmeyin. Günde en az 8 bardak olacak şekilde bol su için.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe