Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz son sürat büyümeye devam ediyor. İşte 14 haftalık bebeğin gelişimi…

Anne karnında 14 haftalık bebeğin organları gelişimine devam eder. Boynu biraz daha uzamıştır.

Vücudu artık daha dik durur. Ama hala ince görünür. Yakında derisinin üzerindeki yağ tabakası oluşmaya başlayacak.

14 haftalık gebelikte bebek, solunum denemelerine devam eder.

Hamilelikte 14. haftada kemikleri sertleşmeye devam eder. Ve kemiklerdeki bu sertleşme (kemikleşme süreci) çocukluk dönemi bitene kadar devam edecek.

Kulağın iç kısmındaki kemikler sertleşiyor. Sesleri yakında duymaya başlayacak.

Ondört haftalık gebelikte bebeğin gözleri birbirine daha yakın durmaya başlar. Gözleri hala kapalıdır. İkinci 3 aylık hamilelik dönemini gözler kapalı geçirecek. Ama annesinin karın duvarından yansıyan ışıkları fark edebilir.

Erkek bebekte prostat oluşuyor, kız bebekte ise yumurtalıklar pelvise doğru ilerliyor.

Gebelikte 14. haftada derisinin üzerindeki Lanugo denen ve doğumdan sonra birkaç hafta içinde dökülecek olan geçici tüyler de yerlerini aldı. Bu tüylerin bebeğin derisinde yeterince yağ oluşana kadar onu sıcak tuttuğu tahmin edilir.

Saçları, kaş ve kirpikleri de gelişmeye başladı ve pigment içerir.

Gebeliğin 14. haftasında bebeğin beyni gelişmeye devam eder. Beyin, sinirler ve kaslar arasındaki bağlantıların gelişimi tamamlanmak üzeredir. Sinir lifleri artık yağlı miyelin tabakasıyla kaplı olduğu için beyinden gelen mesajlar organlara ve kaslara iletilmeye başlar. Bu gelişimin yansıması, yüz kaslarında da kendini gösterir. Geçtiğimiz birkaç hafta yüzünde kontrolsüz de olsa çeşitli mimikler yapmaya başlamıştı, bu hafta mimikleri daha da ilerletti; suratını asabilir veya ekşitebilir.

Hamileliğin 14. haftasında plasenta, büyümeye ve bebeğin gelişimi için hormon üretmeye devam eder. Doğuma kadar bebeğin ihtiyacı olan besin ve oksijeni sağlar. Plasenta bir süzgeç görevi de görür. Annenin almak zorunda olduğu ilaç gibi bazı faktörlerin etkisini de azaltma görevi vardır.

Ultrason Görüntüsü

14. hafta ultrason görüntülerinde bebeğinizin yeri hala geniş ve rahat görünür. Keyfi yerindedir.

14 haftalık gebelik ultrason görüntülerinde bebeğin başı sağ tarafındadır ve eli göğsüne doğru durur.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize birkaç hafta kaldı. Doktorunuz belki bu haftada bebeğin cinsiyetini görebilir veya tahmin ederek bir ipucu verebilir. Yanılma ihtimali olabileceği için, emin değilse doktorunuzdan şimdilik bu konuda size bir şey söylememesini isteyebilirsiniz.

14. hafta gebelik ultrason görüntülerinde bebeğin başı ve bedeninin biraz daha büyüdüğü görülebilir.

14 haftalık anne karnındaki bebekte sinir ve kas gelişimi arasındaki bağlantı oluştuğu için elleri, kolları, bacakları ve ayakları çok daha hareketlidir. Bu uzuvlarını rahatlıkla eklem kısımlarından bükerek hareket ettirebilir. Başını da sağa sola yukarı aşağı daha rahat hareket ettirebilir.

Yüz kasları geliştiği için surat asmak veya gülümsemek gibi istemsizce yaptığı mimiklerine 14 haftalık bebek ultrason görüntüsünde rastlayabilirsiniz. Emme refleksi devam etiği için ara sıra başparmağını emebilir ve ultrasonda bu ana denk gelebilirsiniz.

Anne Vücudundaki Değişiklikler

14 haftalık bebek kaç aylıktır? diye çok merak edilir. 14. hafta hamilelikte 4. ayın başlangıcıdır.

Artık ilk 3 aylık dönemi geride bıraktınız. Düşük yapma olasılığınız yok denecek kadar az.

Düşüklerin dörtte 3’ü ilk 3 ay gerçekleşir.

14 haftalık gebelikte anne karnı daha da belirgin bir hale gelmiştir.

14. gebelik haftasında bebeği biraz daha yukarıda hissedebilirsiniz. Vücudunuz hormonel olarak dengeye oturdu. İkinci 3 aylık süreçte kendinizi iyi hissedeceksiniz ve iştahınız artacak. Bulantı ve kusmalar azalacak veya bitecek.

14 haftalık gebelikte maalesef bazı anne adayları kendini hala iyi hissetmeyebilir ve bu his doğuma kadar sürebilir.

14 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler genel olarak şöyledir:

– Her ne kadar ilk zamanlara göre çok daha iyi hissediyor da olsanız ara sıra bitkinlik hissi yaşayabilirsiniz. Tansiyonunuzda düşüşler olabilir,

– Kabızlığınız devam edebilir,

– 14 haftalık gebelikte kasık ağrısı da olabilir. Bu durum, rahmi çevreleyen bağların ve kasların esnemesinden kaynaklanır,

– Sindirim güçlüğü, gaz ve şişkinlik hissedebilirsiniz,

– Bedeninizde artan kan basıncından dolayı burun kanamalarınız olabilir,

– Gebelik 14. haftada el ve ayaklarınızda ve bileklerinizde hafif şişmeler başlayabilir,

– Varis sorunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu durum ağrı hissetmenize neden olabilir. Uzun süre ayakta kalmamanız ve bacaklarınızı ara sıra uzatmanız da varis sorunu yaşamanızı engelleyebilir. Ayrıca varis çorabı giymek de iyi gelir,

– Gebelikte 14 haftada bazen vajinal akıntınız olabilir. Rengi beyaz ise endişelenmeyin. Sarımsı renkte ve kötü kokulu ise durumu doktorunuza haber verin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık riskli olabilen ilk 3 aylık dönemi geride bıraktığınıza göre egzersizlere başlayabilirsiniz. Öncelikle doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Egzersiz bedeninizde kan dolaşımını artırmanızı ve böylece bebeğe giden oksijen miktarının da artmasını sağlar. Egzersiz yapmak, bedendeki çeşitli bölgelerde hissedilen ağrıların azalmasına iyi gelir. Ödem atmayı da sağlar. Böylece şişkinlik hissini de azaltır. Haftada en az 3-4 gün, günde 30-45 dakika hafif tempolu egzersizler yapabilirsiniz. Hamilelikte en ideal egzersizler yürüyüş, yüzme, hamilelik egzersizleri ve yogadır. Daha önce yoga yapmadıysanız, yogayı önce bir uzman eşliğinde öğrendikten sonra evde DVD eşliğinde uygulayabilirsiniz. Egzersizler, rahat bir hamilelik dönemi geçirmenizin yanı sıra doğumu ve doğum sonrası dönemi de daha rahat geçirmenizi sağlar.

İkiz bebek bekleyen anne adayları, sorumlulukları iki katına çıkacağı için endişelenmeyi bir kenara bırakmalıdır. İkiz bebek deneyimi olan annelerle konuşmak, rahatlatıcı olur.

Ayrıca şunlara dikkat etmelisiniz:

– Daha sık takibiniz gerekebilir,

– Daha fazla kilo almanız gerekebilir,

– Daha fazla dinlenmeniz gerekebilir,

– Daha fazla yemek yiyebilirsiniz,

– Daha fazla mineral ve vitamin almanız gerekir,

– Daha dikkatli olmalısınız.

14 Haftalık Gebelik Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Her gün 3 ana öğün ve 3 ara öğün yerseniz kan şekeriniz de düşmeyecektir. Böylece kendinizi çok daha canlı ve enerjik hissedeceksiniz. Protein, kalsiyum, vitamin, çinko, demir, magnezyum ve diğer tüm minerallerden zengin beslenmeniz, bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve sizin sağlığınız için çok önemlidir. Hamilelikte kesinlikle diyet yapmamalısınız. Ancak beyaz şeker ve beyaz unlu yiyeceklere kısıtlama getirmeniz, fazla kilo almamanız açısından yararlı olacaktır.

Bitki ilaçları konusunda dikkatli olmanızda yarar var. Mümkünse tüketmeyin veya doktorunuza danışın.

Sosyal Medyada Canbebe!

Sosyal medyada anneler ve babalardan oluşan topluluğumuza katılın. Bebeğimizle günlük hayatımız hakkında birbirimizle tavsiyeler paylaşarak şefkatli topluluğa yakın olun.

@canbebeturkiye@Canbebe@Canbebe